100.000 Kişiye Emeklilik Yolu Açılıyor (2018)
9 Eyl, 2018 19:23 tarihinde eklendi

100.000 Kişiye Emeklilik Yolu Açılıyor (2018)

100.000 Kişiye Emeklilik Yolu Açılıyor (2018)

Emeklilikte prime takılanlar için düğmeye basan devlet, yaşını doldurduğu halde prim eksiği olan ve çalışmayan 100 bin kişiye emekli olması için fırsat yaratıyor.

Prim Günü Eksik Olana Müjde

Yaşını doldurmuş ancak prim günü eksik olduğu için emekli olamayan vatandaşlar için düğmeye basıldı. 100 bine yakın vatandaşa emekli olma fırsatı tanımlanacaktır. Belli bir yaşın üstünde olan yaşı bekleyen emekli adayları eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecekler. Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanma yapan Bağ-Kur’lulara zamanında yaş,yıl ve prim şartlarını uygun hale getirip bu şartları yerine getirdiklerinde emekli olma fırsatı verişmişti. Şimdi SGK’lılar için aynı imkanı sağlayıp kimseyi mağdur etmemek isteniyor.

Daha önceden bu taslak üzerinde çalışılmış ve prim günlerine takılan emeklilere müjde verilmişti. Eğer düzenleme kabul edilirse ki büyük ihtimalle kabul edilecektir, emeklilik yaşını dolduruğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim günlerini doldurmayan emekliler için emeklilik yolu açılacaktır. 100 bin kişiye emekli olmanın yolunu açacak bu taslak çok yakın zamanda kabul edilecektir. İş bulup çalışamayan yani yaşı ilerlediği için hiç bir işe giremeyen kişiler emekli olup mağduriyetleri giderilecektir.Bu taslak üzerinde bir kaç formül üzerinde durulmaktadır. Çalışmayla ve öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirelecektir. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecektir. Yani en az 1800 gün prim istenecektir. 1800 prim gününü dolduran kişiler bu kampanyadan yararlanacaktır. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayan vatandaşlar 1800 gün ve üzerindeki prim günlerini borçlanarak ödeyecek ve emekli olacaklardır. Tabiki emekli olunabilmesi için yasanın onaylanması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Ödeme Kredisi (60 Ay)

Konuyla ilgili ise çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu çalışmaları kısa süre içerisinde tamamlanıp tasarının Meclis’e sunulması beklenmektedir. Eğer yasa ön görüldüğü gibi onaylanırsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan kişiler ve ya işlere belirli sebeplerden dolayı ara vermek zorunda kalan kişiler bu tasarıdan yararlanabileceklerdir. Ekonomik kriz yüzünden kepenk kapatan esnaflarda bu tasarıdan yararlanacaktır. Dükkanı kapatan esnaf prim yatıramadığı için o primleri borçlanarak emekli olacaklardır. Esnaflar içinde 1800 gün şartı bulunmaktadır. Şimdi bu taslağı bekleyen vatandaşlar emekli olabilmek için yasanın onaylanmasını beklemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *