Banka Dışında Kredi Veren Yerler (İnceleme)
22 Oca, 2019 10:56 tarihinde eklendi

Banka Dışında Kredi Veren Yerler (İnceleme)

Banka Dışında Kredi Veren Yerler (İnceleme)

Banka dışında kredi veren yerler 2019 yılında en çok aranan terim olmuştur. Eğer banka dışında kredi almak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz. Banka dışında kredi alabilmeniz için sizlere araştırmalar yaptık. Finansal bir desteğe, krediye ihtiyacımız olduğunda aklımıza ilk olarak tabi ki de bankalara başvurmak gelir. Sunulan avantajlar, ürünler ve uygulanan faiz oranları bankadan bankaya göre değişmekte ve bu süreçte yaptığımız şey bankaların sunduklarını karşılaştırıp bizim için en iyisini bulmaya çalışırız. Ama bu süreçte karşılaştıracağın tek kuruluşlar bankalar değildir yani tamamıyla bankalara bağlı değiliz. Hemen hemen bankalarla aynı krediyi sağlayabilecek banka dışında da başvurabileceğiniz kuruluşlar vardır. Banka kuruluşları gibi yasal olan bu finans kuruluşlarını çoğu zaman bankalara karşı güven oluşturamamış, bu kuruluşlara karşı kredi aracılığı ile borçlanmak istemeyen ve istedikleri kredi miktarına gerek görülen kredi notlarına erişemeyen kişiler tercih etmektedir. Bu finans kuruluşları aktif olarak gerçekleştirdikleri finansal işlem sahalarına göre 7 çeşitli kategoride incelenebilirler. Makalemizin devamında bankalar haricinde kredi başvurusu yapılabilen finansal kuruluşlar hakkında kısa bir inceleme yapacağız. Ayrıca diğer yazımız olan Senetle Kredi Veren Yerler adlı makalemizi de okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Finansal Kiralama Kuruluşları

İşlem alanları içerisinde kredi faaliyetlerinin hayata geçirildiği finansal kuruluşlardır. Ülkemizde buna örnek olarak, Deniz Finans, Pamuk Finans, Şeker Finans vb. kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu finansal kiralama kuruluşları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu vasıtası ile gerekli görülen yetkilere sahiptirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Bankası 4402 SMS Kredi Başvurusu

Faktoring Kuruluşları

Bu finans kuruluşları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kontrolünde işlemlerini gerçekleştiren; firmaların mülk ve servis satışları aracılığı ile ortaya çıkan yurt içi ve yurt dışı süreli alacaklarının devir edilmesi yöntemi ile gelir sağlayan kuruluşlardır. Bunun yanı sıra, işlem portföylerinde ticari müşterilere kredi fırsatı sunma opsiyonları da vardır.

Holdingler

Bu finans kuruluşları limited ve anonim firmaların bir araya gelmeleri aracılığı ile oluşurlar. Bu kuruluşlar işlem alanları sebebi ile kredi imkânı sunabilme hakları olan finansal kuruluşlar kategorisinde yer almaktadırlar.Yabancı Bankaların Türkiye Temsilcilikleri

Bu kuruluşlar resmi bir şekilde ülkemizde banka kuruluşlarının gerçekleştirdiği işlemlerde bulunmamalarına rağmen, kişilere kredi imkânı sunmalarına karşı bir yasak veya engel bulunmamaktadır. Sunmuş oldukları çok uygun kredi fırsatları ile genellikle banka kuruluşlarına yakın oranlarda kişiler tarafından rağbet görmektedirler.

Varlık Yönetim Şirketleri

Finansman hizmetlerinin bir arada sunulduğu komple bir finansman yöntemini gerçekleştiren faktöring firmalarına benzer bir biçimde işlem sunarlar. Bu finansal kuruluşlar müşterilerine danışmanlık hizmeti vererek nakitlerinin yönetimini sağlarlar. Bu nedenden dolayı, müşterilerinden herhangi birisine ait olan nakit varlığı diğer bir müşterisine kredi olarak sunma izinleri vardır. Bu tarz finans kuruluşları da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kontrolü altındadırlar.

Ödeme Kuruluşları

Bu finans kuruluşları kredi yöntemi aracılığı ile çoğu zaman ticari müşterilerinin acil nakit gereksinimlerini yerine getirirler. Çeşitli firmaların likiditelerini yönetme veya çeşitli kurumsal müşterilere kredi imkanı olarak sunma imkanları bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Tarım Kredisi, Hangi Banka Ne Kadar Kredi Veriyor?

Finansman Şirketleri

Bu finans kuruluşları müşterilerinin ihtiyaçları olan kredi miktarlarını sağlarlar. Bu kuruluşların kredi sunabilme işlevsellikleri vardır. Yanı sıra yatırımcı rolünde ortalıklar oluşturabildiğini de söyleyebiliriz.

Bankalar Dışında Kredi Sunan Yerler

Banka kuruluşları dışında kredi imkânı tanıyan kurumlar çoğu zaman ev, otomotiv, iş aletleri gibi alanlarda şahıslara göre ya da kurumsal müşterilerine isteklerine uygun kredi fırsatları tanımakta olup; çoğu zaman ipotek şeklinde veya senet yöntemi ile işlem gerçekleştirirler. Ülkemizde Mercedes Benz Finansman, TEB Finans, Volkswagen Finans, Şeker Mortgage gibi firmalar bu alanda işlem gerçekleştiren finansal kuruluşlara örnektirler.

Bu tarz kuruluşların çoğu banka kuruluşları gibi kredi notu gibi bir kıstası değerlendirmeye almazken, genellikle ipotekledikleri mal varlıklarının kendilerinden farklı bir kuruluş aracılığı ile ipotekli olmamasına dikkat ederler. Bu süreçte birçok banka ile birlikte işlem yürütmektedirler.

Yukarıda sizlere banka dışında kredi veren yerler hakkında bilgiler verdik. Eğer yazımız hakkında görüş ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorum kısmına belirtebilirsiniz. Bir önceki konumuz olan Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar hakkında da bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. İlknur

    80 bin lira ihtiyacım var kredi alacam faiz nasıl olacak asgari ücretle çalışıyorum çok acil lazım ararmısınız

    • access_time 14 Nis 2019, 20:32
    • Cevapla