Banka Kartı Nasıl İnternet Alışverişine Açılır?
10 Kas, 2018 19:23 tarihinde eklendi

Banka Kartı Nasıl İnternet Alışverişine Açılır?

Banka Kartı Nasıl İnternet Alışverişine Açılır?

Bankacılık Denetleme kurulu tarafından banka kartları ve kredi kartları ilk verildiğinde size internet alışverişlerine kapalı olarak verilmektedir. Bunun bir güvenlik uygulaması olmasından dolayı, eğer kartınızı internet alışverişine açtırmak istiyorsanız banka ile iletişime geçip anında açtırabiliyorsunuz. Bugün sizlere banka kartı nasıl internet alışverişlerine açılır bunu açıklayacağız. Yazımızı okuyarak  bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilir ve kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

Banka Kartını İnternet Alışverişine Açma Yöntemleri

Kredi kartı ve ya bankamatik kartı aldığınızda eskiden internet alışverişlerine açık olarak verilmekteydi. Bu durumun açık bir güvenlik tehdidi olduğunu gören yetkililer ilk kredi kartı verildiği zaman internet alışverişlerine kapatma kararını almıştır. Eğer kartınızı eskiden kullanıyorsanız da tekrardan onaylayarak internet alışverişine açmanız gerekmektedir.

Bu karardan sonra Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank gibi bir çok banka müşterilerine bu uyarı mesajı atmışlardır. Bu konuyla ilgili bilgileri verdikten sonra kartlarını internet alışverişlerine açmaları için banka ile irtibata geçmelerini istemişlerdir. Eğer müşteri bu irtibatı sağlamadıysa kartı otomatik olarak internet alışverişine kapatılmıştır. Eğer banka kartınız hala internet alışverişlerine kapalıysa yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.İnternet Bankacılığı ve ya Mobil Şube

Banka ya da kredi kartınız internet alışverişine kapalıysa bankanın internet bankacılığına girerek ve ya mobil şubesine girerek kartınızdaki sınırlamayı kaldırabilirsiniz. Siz bu işlemi yaptıktan sonra, bankadan telefon gelecektir.  İşlemi sizin yaptığınızı soracaklardır. Siz onay verdiğinizde işlem otomatik olarak onaylanacaktır. Hemen ardından internet alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Başvurum Onaylanmıyor? (Neden?)

Müşteri Hizmetleri Telefonu

Bankanızın bağlı olduğu müşteri hizmetleri numarasını arayarak hızlı bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile görüştükten sonra banka kartınız internet alışverişlerine açılacaktır. Eğer tekrardan kapatmak istiyorsanız yine müşteri hizmetlerini arayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Şubeleri ve ATM’ler

Eğer yukardaki hizmetlerden yararlanmadıysanız, banka şubelerine giderek kartınızı internet bankacılığına açtırabilirsiniz. Oldukça kolay yapabileceğiniz işlemi gişelerden ve ya müşteri temsilcisinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca birçok bankanın ATM’lerini kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. ATM üzerinden de internet bankacılığını açtırdığınızda telefonunuz aranacak ve onay vermeniz gerekecektir. Eğer onayı verirseniz kartınız internet bankacılığına açılacaktır.

Önemli Not: Bir bankadan hem kredi kartı hem de banka kartınız varsa, bütün hepsini açtırmanıza gerek yoktur. Hangisi ile internet alışverişi yapmak isterseniz sadece o kartı açtırabilirsiniz.

Yukarıda sizlere banka kartını nasıl internet alışverişine açacağınızı anlattık. Bu yöntemleri kullanarak kredi kartınızı da internet alışverişine açtırabilirsiniz. Oldukça kolay olay bu yöntemlerle ayrıca banka kartınızı internet alışverişine iptal ettirmek için de kullanabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *