Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi? (Detaylı Anlatım)
19 Haz, 2019 23:58 tarihinde eklendi

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi? (Detaylı Anlatım)

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi? (Detaylı Anlatım)

Boşanan kadın babasından maaş alabilir mi? Boşanan kadın babasının maaşını Nasıl Alır? Bu konu ile ilgili araştırmalarımız sonucu boşanma sonrasında babasının maaşı ne olur? Dul kalan kişiye bağlanır mı? Bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Evlilik sonrası kadınlar için devlet birtakım önlemler almışlardır. Evlilik sonunda mağduriyet yaşanmaması için devlet tarafından birtakım yardımlar verilmektedir. Bunlar karara bağlanan ve boşanma sonrasındaki dul kalan kadının mağduriyet yaşamaması için verilmiş kararlardır. Devlet dul kalan kadınlara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Ayrıca boşanma sonrası babasının maaşını alması ve eski eşinden nafaka ödenmesi de bu yardımların başında gelir. Bu yardımları almanız içinde şartlar vardır. İsterseniz bu şartlar nelerdir bunlar hakkında konuşalım.

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Eşinden boşanan kadın babasının maaşını alabiliyor. Bunun için SGK’ya başvurması gerekmektedir. Baba eğer hayatta ise maaşının bir kısmını, eğer vefat ettiyse de tamamını alabiliyor. (Başka kardeş, eş yoksa) Bu sistemden yararlanmak için boşanma sonrasında SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca boşandıktan sonra bir daha eşiniz ile aynı evde yaşarsanız ve bu yaşama tespit edilirse bir daha emekli maaşı alamaz ve büyük bir ceza yersiniz. Bunun takibini ve araştırmasını yapacaklardır.Kadınların Babasından Aldığı Maaş Nasıl Kesilir?

Eğer bu maaştan yararlanmak istiyorsanız, birtakım kurallara uymanız gerekmektedir. Bu kuralların en başında yukarıda da söylediğimiz gibi boşandığınız eşinizle aynı evde yaşamamamız gerekir. Eğer maaş almak için kağıt üzerinde boşanma yaptıysanız bunun büyük bir cezası olduğunu da söylemek isteriz. Bu durumda devlete karşı suç işlemiş sayılırsınız ve hapis cezasına kadar giden bir cezalandırma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca tespit edilesiye kadar aldığınız tüm maaşları da geri ödemek zorunda kalırsınız. Eğer boşandığınız eşinizle değil başka yeni bir hayat kurmak isterseniz ve bekar yaşamaya devam ederseniz bu durumda maaşı almaya devam edebilirsiniz. Ayrıca sigortalı bir işe girdiğinizde veya tekrar evlendiğinizde aldığınız maaş kesilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Nasıl Alır?

Yukarıda da söylediğimiz gibi boşanma işlemleri resmi bir şekilde bittikten sonra Sosyal Sigortalar Kurumuna gidilerek babasının maaşı için başvuru yapılmalıdır. Bu durumda gerekli incelemeler yapılacak ve size maaş alma hakkı olup olmadığı kararlaştırılacaktır. Başvuru yaptığınız gibi maaşın bağlanması imkansızdır. Bu yüzden biraz süre beklemelisiniz. Babadan emekli maaşı almak istiyorsanız, babanın SGK veya BAĞKUR emeklisi olması gerekmektedir.

Yukarıda sizlere boşanan kadının babasından maaş alabileceği hakkında bilgiler verdik. Eğer dul aylığına bağlandığınızda bankalardan kredi almak istiyorsanız Dul Yetim Maaşına Kredi Veren Bankalar adlı yazımızı okuyabilir ve konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *