Çiftçilik Belgesi (ÇKS) Nasıl Alınır?
12 Mar, 2019 15:50 tarihinde eklendi

Çiftçilik Belgesi (ÇKS) Nasıl Alınır?

Çiftçilik Belgesi (ÇKS) Nasıl Alınır?

Çiftçilik belgesi devlet tarafından verilen desteklerden faydalanmak için olması gereken şarttır. Çiftçilik belgesi olmayan kimse devlet tarafından verilen desteklerden faydanalamazlar. Ayrıca bankalardan kredi bile almak istediğinizde bu belgelerin olması şarttır. Bugün yazımızda sizlere Çiftçilik belgesi nasıl alınır ve çiftçilik belgesinin alımı için neler gereklidir bunların araştırmasını yaptık. Sizde bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çiftçi Belgesi Nereden Alınır? Çiftçi Kayıt Sistemine Nasıl Giriş Yapılır? 

Çiftçilik Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçilik belgesi çiftçilik işleriyle uğraşan tüm kişilerin sahip olması gereken bir belgedir. Bu sebepten dolayı bazı vatandaşlarımız işlemlerini nereden yapacağını ve nasıl hızlı bir şekilde çiftçilik belgesi alacağını bilmemektedirler. Bugünkü makalemizde sizlere çiftçilik belgesinin nasıl alındığını ve nasıl sisteme kayıt olunduğunu açıklayacağız.

Bu belgeyi almak için ilk olarak çiftçinin yaptığı işleri belgelendirmesi gerekmektedir. Bu belgeler resmi olmak zorundadır. Bu evrakları nereden temin edeceğinizi bilmiyorsanız internet ortamından ulaşabilirsiniz. Bu işlemlerin haricinde ise bu belgeler Ziraat odalarından da alınmaktadır. Yaşadığınız il merkezine giderek ve ya ilçede hizmet veren ziraat odası varsa oraya da giderek çiftçi belgenizi temin edebilirsiniz. Çiftçilikle uğraşan herkesin bu belgeyi almasında hiç bir zorlukla karşılaşmayacaktır.Çiftçi Belgesi Ne İşe Yarar 

Çiftçi belgesi aldıktan sonra bir çok avantajlardan yararlanabilirsiniz. Öncelikle devletin verdiği desteklerden faydalanmak için çiftçi belgenizin olması gerekmektedir. Tarım desteklerinden faydalanmak için bu belgeye ihtiyaç vardır. Ayrıca tarım bağkuru başlatmak istiyorsanız çiftçilik belgesi istenecektir. Çiftçilik belgesi olan kişiler yol müstahsil belgesi çıkartabilir, tarım kredilerine başvuru yapabilir, ÇKS kaydı başlatabilir, bankalardan hesap açabilir, bankalardan kredi alabilir, bankalardan kredi kartı çıkartabilir ve ayrıca çiftçilere özel tarifeli cep telefonu hattı alabilirler. Bu ürünlerden faydalanmak istiyorsanız çiftçilik belgesi almanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Küçükbaş Hayvan Kredisi 2019 (Tüm Bankalar ve Hibe Kredi)

ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

Çiftçi Kayıt Sistemine nasıl giriş yaparım diye düşünüyorsanız aşağıdaki evraklarla birlikte ziraat odasına giderek ÇKS kaydınızı yaptırabilirsiniz.

  • Çiftçi Kayıt Formu
  • C Formu( Boş olmak zorunda )
  • Kira kontratları
  • Muvafakat 1 ve 2 belgesi
  • B Formu

Yukarıdaki evrakları tamamlayıp direk ziraat odasına gidip başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurudan sonra Çiftçi kayıt Sistemine giriş yaptırılmış olursunuz. Son derece kolay ve hızlı yapılan bu işlemden sonra başka bir işlem yapmanıza gerek olmaz ve sistemde çiftçi olarak görünmektesiniz. Artık yaptığınız tüm başvurularda ÇKS’ye bakılarak sizin bilgilerinize ulaşabileceklerdir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *