Çocuk Parası Nasıl ve Ne Zaman Hesaba Geçer (2018-2019)
6 Şub, 2019 21:34 tarihinde eklendi

Çocuk Parası Nasıl ve Ne Zaman Hesaba Geçer (2018-2019)

Çocuk Parası Nasıl ve Ne Zaman Hesaba Geçer (2018-2019)

Çocuk parası ne zaman yatar, hangi şartlarda çocuk parasından yararlanabilirim diyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Doğum parası belirli tarihler arasında sadece PTT şubelerinden alınabilmektedir. Bu parayı alabilmeniz için başvurmanız gerekir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Ülkemizde vatandaşlarımıza bir çok maddi yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de çocuk parası yardımıdır. Çocuk parası başvurusunda bulunan vatandaşlar paranın ne zaman yatacağını bilmemektedir. Bu parayı aile ve sosyal politikalar bakanlığı her başvuru yapan yeni doğan çocukları için vermektedir. Bu paraları çocuk doğduktan sonra belirtilen tarihlerde alabilirsiniz. Eğer doğum parası alma şartlarını taşıyorsanız doğum parası için başvurunuzu yapıp, belirtilen tarihte ise PTT şubesine giderek paranızı alabilirsiniz.

Bu yardımda her çocuk için belli bir miktar para verilmektedir. Bu yardım devlet tarafından vatandaşlara sunulan bir yardımdır. Bu yardımdan herkes faydalanabilir. Gerçek adı yardım parası olarak geçse bile aslında bu para bir nevi aileye destek parasıdır.

Şimdi gelelim çocuk parası ne zaman yatar sorumuzun cevabına. Çocuk parası için başvuru yapan aileler, başvuru yaptıktan sonra başvuru tarihi ile beraber o ayın son haftası içinde kendi adınıza PTT hesabına yatmaktadır. Ayın son haftası kimliğinizi alarak PTT şubesine gittiğinizde paranızı alabilirsiniz. Bu ücretlendirme ise şu şekildedir.

  • İlk çocuk için 300 TL ödeme alabilirsiniz.
  • İkinci çocuk için 400 TL ödeme alabilirsiniz.
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme alabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Kaldırma 2019


Bu paralar bir seferlik verilecek ve bir daha başvuru şansınız olmayacaktır.

  • İkiz doğuran annelere 700 TL ödeme yapılır.
  • Üçüz doğuran annelere 1400 TL ödeme yapılır.

Çocuk Parası Almak İçin Şartlar Nedir?

Çocuk parası alabilmeniz için Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının uyguladığı bir takım şartlar vardır. Bu şartların en başında anne ve ya babanın SGK’lı olarak çalışıyor olması gerekir. Eğer SGK’lı olarak çalışmıyor iseniz bu destekten alamazsınız.  SGK’lı olup ayrıca da 120 gündür aktif çalışıyor olmanız gerekir. Ayrıca Anne ve ya babanın da TC vatandaşı olması zorunluluğu vardır. Doğum parasının bir diğer şartı ise doğumun başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. Olası bir düşük durumu yaşarsanız bu paradan yararlanamazsınız.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası sorgulama yapmanız için e-devlet şifrenizin olması gerekir. Kolayca kendiniz internet üzerinden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet şifrenizi girdikten sonra Sosyal güvenlik kurumu yazısını gördüğünüzde tıklayınız. Orada 4A/+B işgörmezlik ödemesi görme menüsüne tıkladıktan sonra çocuk parası sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa çalıştığınız bankanın internet şubesine girerek, e-devlet menüsünden giriş yapabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız, en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizle e-devlet şifresini alabilirsiniz. Eğer makalemizi faydalı bulduysanız aşağıdaki sosyal medya linklerinden paylaşabilir ve daha çok kişinin bu yazıdan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yorum yazarak öğrenmek istediğiniz konuları bize belirtebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Güzel Para Kazandıran İşler (5 HARİKA FİKİR)


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *