CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?
19 Kas, 2018 11:30 tarihinde eklendi

CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Artık alışverişlerimizin çoğunu daha pratik ve çok seçeneği kısa bir sürede görüp karşılaştırabildiğimiz için internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyoruz. İnternetten üzerinden alışveriş yaparken ödeme şekliniz iki şekilde olur: peşin veya banka/kredi kartı. İnternetten kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda kredi kart veya banka kartı bilgilerinizi eksiksiz olarak istenir. Kart sahibi, kart numarası, son kullanma tarihi ve tabi ki de CVV kodu. Peki CVV kodu nedir? Ne işe Yarar? Neden vardır? Bu yazımızda sizinle CVV kodunun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıkladık.

CVV kodu nedir?

Açılımı Card Validation Value olan CVV kodu genellikle her kartın arkasında bulunan beyaz şeridin üzerindeki 3 haneli rakamdır. CVV sizin kredi kartınızın güvenlik kodunu oluşturur ve bu sayede güvenli bir şekilde internetten kartınızla alışveriş yapabilirsiniz. CVV kodu sadece American Express banka kartlarının önünde bulunur ve bu kod 4 haneli bir rakamdan oluşur.CVV Kodunun Önemi

Bu sizin kartınızın bir nevi güvenlik kodudur. İnternet üzerinden kartınızla alışveriş yaptığınız zaman diğer kart bilgileriyle birlikte CVV kodunu da girmeniz istenir. Kartınız için ekstra bir güvenlik sağlayan CVV sizin internet üzerindeki alışverişleriniz için bir kart şifresi görevi görür. Bu yüzden siz internetten alışveriş yaptığınızda sizden kartınızın şifresi talep edilmez. Bu yüzden CVV kodunuzu özellikle tanımadığınız kişi veya kurumlarla paylaşmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emekliye Kredi Kartı Veren Bankalar (Güncel)

CVV kodum Kart Üzerinden Silinirse Ne Yapabilirim?

Elbette kredi veya banka kartlarını düzenli olarak günlük hayatımızda kullanıyoruz ve belli bir süre sonra üzerindeki numaralar yıpranıp silinebilir. Kartınız üzerinden CVV numaranız silinirse elbette günlük hayatınızda kartı kullanmaya devam edebilirsiniz ama internetten alışveriş yapamazsanız. Eğer CVV numaranız kartın üzerinden silindiyse ve sizde bu kodu ezbere bilmiyorsanız ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayıp bankayla iletişimine geçmeniz gerekir. Bilgilendirdiğiniz taktir de ilgili banka size kartınızı yeniden gönderir.

Yukarıda sizinle CVV kodunun ne demek olduğunu ve neden önemli olduğunu açıkladık. Kısaca tekrar bahsetmek gerekirse CVV kodu sizin kartınızın güvenlik kodudur ve internet üzerinden alışveriş yaptığınızda sizden şifreniz talep edilmez. CVV kodunuz sizin şifreniz yerine geçer. Bu yüzden kartınızın üzerinde yer alan CVV kodunu özellikle tanımadığınız kişi veya kurumlarla paylaşmayın.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *