Devlet Destekli Sera Kurma Hibe Kredisi (Faizsiz Kredi 2019)
16 Şub, 2019 17:16 tarihinde eklendi

Devlet Destekli Sera Kurma Hibe Kredisi (Faizsiz Kredi 2019)

Devlet Destekli Sera Kurma Hibe Kredisi (Faizsiz Kredi 2019)

Devlet Destekli Sera Kurma Hibe Kredisi almak istiyorsanız 2019 yılında da birçok yolla kredilere başvurunuzu yapabilirsiniz. Kış aylarındaki üretimlerin devam etmesi için ve bitkisel üretimde çeşitliliğin artması için çiftçi ve girişimcilere devlet tarafından sera kredisi verilmektedir. Eğer sizde bu şekilde destek almak istiyorsanız devlet destekli sera kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bankaların sunduğu devlet destekli seracılık kredileri uygun faizle veya faizsiz olarak kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlere devlet destekli sera kurmak için hibe kredi almak isteyenlere tüm detayları ile açıklamada bulunacağız. Ayrıntılı olarak bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Devlet Destekli Sera Kredisi 2019

Çiftçiler ve girişimciler sera kurmak istiyorlarsa Bakanlar kuruluna uygun projeleri ile sera kurma hibe destek kredisi alabilirler. Bu kapsamda Tarım Bakanlığı, Ziraat Bankası ve diğer bankalar ile Tarım Kooperatifleri birbirleriyle anlaşma yapmışlar ve bu kredinin kullanılması için karar almışlardır.

Sera kurma projelerinde hibe kapsamına giren maliyetlerin %50’sine kadar da geri ödemesiz para desteği yapılmaktadır. İşletmelerinizdeki harcamalarınızı özellikle mazot, gübre alımlarınızı bu kredileri kullanarak harcayabilirsiniz. Bu kredilerle ayrıca yeni sera kurmak istiyorsanız ve seranıza modernizasyon yapacaksanız da bu devlet destekli kredileri kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hibe Hayvancılık Kredisi %50 Devlet Destekli (2019-2023)

Sera Hibe Destek Kredisi Detayları Nelerdir?

Bu krediyi kullanmak isteyen çiftçiler, kredi faiz oranlarından %25 ile %75 arasında indirim fırsatlarından yararlanabilirler. Yalnız bu indirimden yararlanmak istiyorsanız başvuru şartlarına uygun üretim yapmanız şarttır. Bakanlar kurulunun aldığı başvuru şartları şu şekildedir. (Seracılık Örtü Altı Kredisi Başvuru Şartları.)

 • Seracılık Kayıt Sistemi Yönetmeliğine göre Uygun üretim yapmalısınız.
 • Kontrollü Örtü Altı Üretim Koşullarına Uygun Üretim Yapmalısınız.
 • Üretim yaptığınız Sera alanının dönümü 1 dekardan az olmamalıdır.

Eğer bu başvuru şartlarına uygunsanız Ziraat Bankasından veya Tarım Kredi Koop.’dan 10 milyon TL’ye kadar faiz indirimi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için banka şubelerine gidebilir ve birebir görüşüp kredi hakkında sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Faizsiz Sera Yenileme Kredisi 2019

Devlet destekli kredilerden faydalanmak istiyorsanız ama seranız teşvik şartlarına uygun değilse yine çiftçilere özel devlet destekli 0(sıfır) faizli kredilerle seranızı yenileyebilir ve teşvik almak için uygun hale getirebilirsiniz. Seranızı yenilemek istiyorsanız en fazla 300.000 TL’ye kadar başvuru yapmalısınız. Faizsiz seracılık kredileri diye geçen bu kredilere Ziraat Bankasından kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Seranız 3 dekardan küçük olmamak kaydı ile hayata geçirmeye planladığınız bir seranız varsa 2.000.000 TL’ye kadar hibe destek kredisi başvurusu da yapabilirsiniz. Bu krediyi almak için proje toplam giderlerinin en fazla %50’sine kadar yararlanabiliyorsunuz. (KDV Hariç.)Sera Kurmak İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Sera kredisi almak isteyen kişiler kredi başvurusuna gitmeden önce evraklarını hazırlamalı ve tüm evrakları ile başvurusunu yapmalıdır. Bu evraklar ise şu şekildedir.

 • Çiftçilik Belgesi
 • Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı
 • Sera Satın Alınacaksa, Seraya Ait Olan Ekspertiz Belgesi
 • Sera Tadilat Yapacaksanız, Performans ve Kesin Fatura Belgeleri
 • Sera Yeni Yapılacaksa, Performans ve Kesin Fatura Belgeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yapı Kredi Çiftçi Kredisi (Hibe Kredi ve Başvuru)

Bu belirttiğimiz belgeler ile bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi değerlendirmesinden sonra sizden ek evraklar da istenebilir. Yerli üretim yapan veya yapmak isteyen kişiler için devlet destekli krediler KOSGEB, BEBKA, Ziraat bankası ve bazı bankalarda verilmektedir.

İşletme Aşamasında Sağlanan Sera Destekleri Nedir?

 • Çiftçiye Mazot Alım Desteği
 • Çiftçiye Gübre Alımı Desteği
 • TARSİM Sera Sigortası Desteği (Poliçenin %50’si)
 • Örtüaltı Bombus Arısı Desteği
 • Sera Bitkisel Üretimde Biyolojik Desteği (Paket Toplamı 460 TL’de)
 • Sera Bitkisel Üretimde Biyoteknolojik Desteği (Paket Toplamı 460 TL’de)
 • Küçük Aile İşletmesi Desteği (5 dekar altı araziler için)

Düşük Faizle Sera Kredisi Veren Diğer Bankalar

Ziraat Bankası haricinde de birçok özel banka sera desteği için krediler vermektedir. Sizde aşağıda yazan bankaların tarım şubelerine giderek sera destek kredisi başvurusu yapabilir ve uygun faizlerle kredilerinizi alabilirsiniz. İşte düşük faizli sera kredisi veren bankalar.

Banka Adı Destek
QNB Finansbank 120 Aya Kadar İpotekli Sera Kredisi
Şekerbank 60 Ay Vadeli ipotekli kredi
Yapı Kredi Bankası 12 Ay Vadeli Sera Kredisi
TEB 60 Ay Vadeli Sera Yapım ve Tadilat Kredisi
Garanti Bankası 60 Ay Vadeli İpotekli Sera Kredisi

Sayfamızda bulunan diğer hibe krediler ve çiftçi kredileri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki linklere tıklayarak detaylı bilgi almanız mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Genç Çiftçi Kredisi 2019 (Devlet Destekli Hibe)

Bugün yazımızda sizlere Devlet Destekli Sera Kurma Hibe Kredisi hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında görüş, öneri ve belirtmek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına iletinizi bırakabilirsiniz. Ayrıca diğer yazılarımızı okuyarak da hibe krediler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *