Ek Kart Nedir? Nasıl Çıkartılır? (Güncel)
18 Kas, 2018 11:22 tarihinde eklendi

Ek Kart Nedir? Nasıl Çıkartılır? (Güncel)

Ek Kart Nedir? Nasıl Çıkartılır? (Güncel)

Ek kart: Günümüzde hemen hemen herkesin bir hatta birden fazla kredi kartı vardır ve genel olarak tüm ödemelerimizi harcamalarımızı kredi kartları yardımıyla yaparız. Çünkü sunduğu taksit imkanları veya indirimler sayesinde planlı kullanıldığı zaman oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Tüm aile harcamalarınızı tek bir kart üzerinden yapmak isteyen kredi kartı sahipleri için eşleri veya çocukları için ek kart çıkarma ihtimalleri vardır. Ek kart nedir? Ek kart nasıl çıkartılır diye merak ediyorsanız bugünkü konumuzu okuyabilirsiniz.

Ek Kart Nedir?

Kredi kartı sahibiyseniz ve tüm harcamaların tek bir kart üzerinden yapılmasını istiyorsanız ek kart çıkarabilirsiniz. Yani bir ek kart çıkararak sahip olduğunuz kartı başka birinin kullanmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu çıkaracağınız ek kartlar asıl kartınızın limitinden yüksek olmayacak şekilde dilediğiniz limitleri belirleyebilirsiniz. Böylece daha kolay bir bütçe kontrolü yapmış olursunuz.

Kaç Adet Ek Kart Çıkarılabilir?

Bu konuda hakkında net bir bilgi yoktur. Çünkü bu imkân bankadan bankaya değişiklik gösterir ve aynı zamanda sahip olduğunuz kredi kartının türü de kaç tane ek kart çıkarabileceğinizi etkiler.

Ek Kart Çıkarmanın Avantajları Nelerdir?

Elbette bir başka ürün olduğu için bankalarda bu ürünün tabiri caizse satabilmek için bir sürü avantajlar sunar. Asıl kartın sağladığı avantajlar yanında ek kart kullanıcılarına belli durumlarda indirim, tatil puanı gibi avantajlar da sağlar. Ve tabi ki de bu kartta kazandığınız avantajlar dilerseniz asıl kartınıza da aktarabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kuveyt Türk Kredi Kartı Başvuru (Sağlam Kart)


Ek Kart 18 Yaşından Küçüklere Çıkarılır Mı?

Ek karta sahip olabilmeniz için öncellikle 18 yaşını geçmiş olmanız gerekir.  Genellikle kredi kartı sahipleri ek kartlarını aileleri için çıkarmak ister. Eğer siz de aileniz için ek kart çıkartmak istiyorsanız ve ek karta sahip olacak kişi 18 yaşından küçük ise bu durumda aile muvafakat namesi ile ek kart çıkarılması mümkündür. Ama bunun onaylanabilmesi için bu bahsi geçen 18 yaşından küçük olan kişinin anne veya babasının çalışıyor olması lazım. Çünkü sadece çalışan ebeveynin kredi kartına bağlı ek kart çıkartılabilir.

Ek Kart Ödemesi Bağlı Olduğu Kredi Kartının Ödemesinden Ayrı Mı Olur?

Öncelikle ek kartın borcunu ödeme işlemi ek kartın türüne göre değişiklik gösterir. Eğer çıkarılan ek kartın limitini ana kredi kartın limitiyle aynıysa, ödemeler ana kredi kart üzerinden birlikte yapılır. Yani ana kredi kartın borcu ödendiği zaman çıkarılan ek kart veya kartların da borcu ödenmiş olur.

Fakat çıkarılan ek kartın kendine ait son kullanma tarihi ve CVV numarası var ise o zaman ek kartın ödeme günü bağlı kredi kartından ayrı ve bağımsız hesaplanır.

Ek Kart İçin Aidat Ödemesi Var Mıdır?

Bu süreç de bankadan bankaya değişiklik gösterir ama eğer ilgili banka aidat ödemesi alıyorsa bu ana kredi kartından alınan aidat ödemenin en fazla yarısı kadar aidat ücreti isteyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Kredi Kartı Başvurusu (Anında World Kart)


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *