Emekli Maaşı Bloke Olur mu? Hangi Durumda Maaşıma El Konulur?
21 Şub, 2019 23:55 tarihinde eklendi

Emekli Maaşı Bloke Olur mu? Hangi Durumda Maaşıma El Konulur?

Emekli Maaşı Bloke Olur mu? Hangi Durumda Maaşıma El Konulur?

Emekli maaşına bloke konur mu ve ya bloke olup maaşımı alamama gibi bir ihtimalimiz varmı gibi sorulara cevap olarak sizlere derin bir araştırma yaptık. Yeni emekli olan ve daha önce emekli maaşı alan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Emekli maaşı bloke olur mu? Olursa neden olur. Yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Emekli Maaşına Bloke Koymak

Emekli maaşı alıyorsanız maaş hesabınıza bloke konulması mümkün değildir. Haciz işlemlerinde bile emekli maaşınızın bulunduğu hesaba bloke koyulmaz. Ancak bazı durumlar yüzünden emekli maaşına bloke koyulabilir. Yasalara göre emekli maaşına hiç bir şekilde bloke koyulmamaktadır. Yani kişinin sizin emekli maaşınıza ve hesaba bloke koymaya hakkı yoktur. Sadece nafaka alacakları ve sosyal güvenlik kurumunun kesintileri hariç hiç bir şekilde emekli aylığından kesinti yapılmamaktadır. Ayrıca bazı illerimizde verilen kömür yardımı da emekli maaşınızdan kesilmektedir. Zaten kömür alırken size bunu söylüyorlar ve kabul ettiğiniz takdirde işleminizi gerçekleştiriyorlardır.

Emekli maaşınıza sizin isteğiniz olmadığı sürece bloke koymak imkansızdır. Bir borcunuz var diyelim, hacizlik oldunuz. Bu kişi sizin rızanız olmadan, sizin maaşınızdan kesinti yaparak bu parayı kendine çekemez. Ancak siz avukat ile anlaşıp, borcumun maaşımdan ödenmesini istiyorum diye imza atarsanız borçlu olduğunuz kişi sizin maaşınız yattığı zaman, kendi borcunu kesebilir. Yani sizin isteğiniz olmadan hiç bir şekilde maaşınıza el koyulmaz. Dediğimiz gibi sadece nafaka ve sosyal sigortalar kurumu kesinti yapabilir. Bu konuda içiniz rahat olsun. Çünkü öyle bir yasa yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emekliye Faizsiz Kredi


Emekli maaşı üzerindeki bloke yani haciz işlemlerinin hukuki dayanağı yoktur. Emekli kişi yazılı beyan etmediği sürece bu bloke gerçekleşmez. Eğer yazılı izin verirseniz borcunuz bitesiye kadar emekli maaşınızdan otomatik olarak kesilecektir. Ayrıca farzedelim ki maaşınızdan bloke alınmasına izin verdiniz. Emekli maaşınızın ancak 4 de 1 ini kesinti yapabilirler. Yani 2000 TL maaş alıyorsanız en fazla 500 TL bloke koyulabilir. Tamamına bloke koyulmaz. Siz izin verdikten sonra maaşınızın 4 de 1 inden fazla kesinti olursa hemen gerekli kurumlara giderek şikayet edebilirsiniz.

Kanun: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin Kurum açısından doğan alacakları devir edilememektedir. Yani gelir, aylık ya da ödenekler takip ve tahsili gereken alacaklar ve nafaka borçları dışında haczedilememekte ve bloke edilememektedir. Belirtilen bu kanuna göre haczi yasaklanmış olan gelir, aylık ya da ödemelerin haczedilmesine dair alınan talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde reddedilir. Yani emekli kişinin bizzat talebi olmazsa nafaka alacağı dışında maaşından hiçbir kesilme yapılamamaktadır.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *