Emekli Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim?
19 Mar, 2019 18:39 tarihinde eklendi

Emekli Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim?

Emekli Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalar emeklilere kredi verdikleri zaman, emekli maaşına göre kredilendirme yapmaktadırlar. Emekli maaşının kaç katına kadar kredi alabilirim diyorsanız bu sistem sadece kendi bankanızdan maaş almanız durumunda geçerlidir. Eğer emekli maaşını aldığınız bankadan kredi almak istiyorsanız, maaş tutarınıza göre kredi alabilirsiniz. Tabi bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar 40 katına kadar kredi imkanı sunarken bazı bankalar ise 22 katına kadar imkan vermektedirler. Burada bankanın önemli olduğu kadar sizin daha önceki banka çalışmalarınız da önemlidir. Eğer eski banka çalışmalarınızda sıkıntı yoksa bu sizin kredi notunuza etki eder ve bazı bankalarda gelir belgesiz kredi alabilecek limitleriniz oluşmaktadır. Bu limitler oluştuğu zaman size SMS ile bildirilmektedir.

Emekli Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Alınır?

Emekli maaşınıza göre ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi çekebilirsiniz. Tabi bankalarda ihtiyaç kredilerin fazla yoğunlaşmasından sonra ve yapılan uygun faizli kampanyalarla birlikte müşterilerin bu kredi türüne daha çok başvuru yaptıklarını görmekteyiz. Özellikle emekliler kendi maaş aldıkları bankalardan yaptıkları kredi başvurularını anında kullanabilmekte ve bankasına göre 100 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi alabilmektedirler. Kredi sağlayan bankalar ve kredi kampanyaları her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Sizin maaş aldığınız banka ile bir başka bankanın faiz oranları ve kredi limitleri aynı olmayabilir. Mesela Vakıfbank‘tan maaş alan emekliler maaşlarının 22 katına kadar kredi alabilirken, Aktifbank‘tan maaş alan kişiler ise maaşının 40 katına kadar kredi alabilmektedirler. Bu yüzden maaşınıza göre kredi alabilmek için öncelikle kendi bankanızla görüşmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  IBAN No Nedir? Bu Numara Kaç Haneli Olur?

Emekli müşteriler bankalardan ne kadar kredi alabilir olduğunu hep merak etmişlerdir. Ayrıca emekli maaşları üzerinden kaç katına kadar kredi limiti oluştuğunu da bilmemektedirler. Yukarıda da dediğimiz gibi bu durum bankadan bankaya değişmektedir. Özellikle emeklilere kredi verilirken bankalar kredi notu üzerinden kredi değerlendirmesi yapmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda kredi alabilmeniz onaylanırsa maaşınızın en fazla 40 katına kadar kredi alabilirsiniz.Emekli müşterileri için kredi almak istedikleri banka ve emeklilerin maaş tutarı çok önemlidir. Düşük maaşlı ve dul yetim maaşı alan kişilerin kredileri genelde olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu kişilere riski durumlar olmazsa 10 bin civarı kredi verilebilmektedir. Özellikle 500 lira altında maaş alan emeklilerin kredi almaları zor bir olanaktır.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emeklilere kredi veren bankaların sayısı gittikçe artmaktadır. Özellikle emekli maaşlarını banka şubelerine taşıyan müşterilere uygun faiz oranlarıyla kredi veren bankalar çoğalmıştır. Sizde emekli iseniz ve herhangi bir icra takibiniz yoksa dilediğiniz bankadan ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bu bankalar sizin maaşınıza göre 40 katına kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Ama bu 40 katı kredi verirken de bankaların belli bir limiti vardır. Mesela Vakıfbank 90 bin lirayı geçemezken, Denizbank 65 bin lira üzeri ihtiyaç kredisi vermemektedir. Burgan Bank ve ICBC Bank’tan 100 bin liraya kadar emekli kredisi çekebilirsiniz. Ziraat bankası ve Halk Bankası’da sizin maaşınıza ve kredi notunuza göre değerlendirme yapacak ve 50 bin liraya kadar kredinizi hazırlayacaktır. Özellikle kredi almak isteyen emekliler daha çok kamu bankalarını ve PTT şubelerini tercih etmektedirler. PTT şubesinden maaş alan emekliler oradaki anlaşmalı bankaların her birinden kredi başvurusu yapabilir ve kredisi onaylandığında da yine PTT şubesinden kredisini alabilir. Emeklilere kredi veren bankaların kredi verdiklerinde uyması gereken yasal bir kural daha vardır. Emekli müşterilerin maaşının %60’dan fazlasının krediye bağlanmaması gerekir. Bunun sebebi ise kredi yüzünden yaşam sıkıntısı çekmemeleri için %40’lık kısım her zaman geçim sağlanması için bırakılmaktadır. Bu yasal bir zorunluluktur. Hiç bir emekli maaşı kadar kredi taksiti ödememektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emekliye Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi (5-Banka)


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *