Emekliye Faizsiz Kredi
9 Eyl, 2018 18:50 tarihinde eklendi

Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye faizsiz kredi ile ilgili konumuzu sizin için araştırdık. Emekliye faizsiz kredi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bankalar nakit ihtiyacı olan emeklilerine çok güzel haberler vermeye hazırlanıyor. Özellikle kamu bankalarının emeklilere faizsiz ve düşük faizli kredi vermesi planlanıyor. Emekliler bu kredilerden yararlanması için maaşlarına göre belli miktarda kredi başvurusu yapabilecek ve kredi nakit ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Bu arada çektikleri kredi borcunu faizsiz geri ödeyecektir. Kredi ödemelerini ise emekli maaşlarından bankalar otomatik olarak kesecektir.

Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliler için yapılacak bu faizsiz kredi düzenlemesi ile emeklilere 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesi planlanıyor. Yani 2.000 TL emekli maaşı alan bir emekli 20.000 TL faizsiz kredi çekebilecek. Bu konuyla ilgili kamu bankaları yardımcı olacak ve emeklilere kredi vermek için kampanyalar yapacaklardır. Emekliye faizsiz kredi çekmek için emekli maaşınızı hangi bankadan alacaksanız o banka üzerinden kredi alabileceksiniz. Emekliye faizsiz kredide üst limit 45.000 TL olarak belirlenecektir. Henüz tam aşamayla onaylanmayan bu projede netleştiği zaman kamuoyuna açıklama yapılacaktır.Bankalar şu an için emekli müşterilerine maaşlarına göre yüksek miktarda kredi verebiliyor. Emekliler ise bu kredileri faiz ile birlikte aldıkları için ödemede zorluk yaşıyorlar. Geri ödemelerde zorluk yaşayan emekliler kredi ödemeleri yüzünden icralık bile olabiliyorlar. Yeni sistemin gelmesiyle özellikle kamu bankaları emeklilerden faiz almayacaktır. Kredilerde müşterileri zorlamadan emsallere göre daha hesaplı olacaktır. Maaşlarında herhangi bir kesinti olmayan emeklilerin SGK üç maaşına kadar avans verecektir. Daha sonra bu avansı 36 ay kadar vade yaparak maaşından düşecektir. Buda emeklilere rahat bir nefes aldıracaktır. Bu avans içinde herhangi bir faiz alınmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emekli Maaşı Bloke Olur mu? Hangi Durumda Maaşıma El Konulur?

Emekliye faizsiz kredi ile ilgili ilk önce kamu bankalarıyla görüşülecektir. Bu görüşmelerde emeklilerin maaşlarına göre 10 katı kadar faizsiz kredi verilmesi gündeme gelecektir. Emekliler istedikleri taktirde 10 katı değilde 5 katı kullanabileceklerdir. Yani emekli ihtiyacı kadar kredi kullanabilecektir. Kredinin ödenmesinde ise emeklinin maaşı ön plana çıkacak ve kredi ödemeleri emekli maaşından kesilerek ödenecektir. Kredi taksit ödemelerinin sürdüğü dönemlerde ise emekli maaş taşıması yapamayacak ve maaşını kredi çektiği bankadan alacaktır.

2006 yılında gelen yasa ile emeklilere ödenen vergi iadesi kaldırımış ve yerine ek ödeme getirilmişti. Emekli aylıklarına göre yapılan ek ödeme oranı 2’dir. 2018 ocak itibariyle emekli aylıkları 1018 liraya kadar %5 1018 liranın üzerinde olanlar ise %4 ek ödeme yapılacaktır. 12 milyon emekliye maaşının %4 – %5 civarında verilen ek ödemenin ise %9’a çıkması gündeme gelmiştir. Eğer düzenleme onaylanır ve hayata geçerse maaşlar 30 ile 224 TL artacaktır.

 

 

 Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *