En Kolay Yollardan Kredi Notunuzu Yükselten Püf Noktaları
26 Şub, 2019 17:58 tarihinde eklendi

En Kolay Yollardan Kredi Notunuzu Yükselten Püf Noktaları

En Kolay Yollardan Kredi Notunuzu Yükselten Püf Noktaları

Bankalardan kredi çekmek ve ya bir kredi kartı almak için en önemli faktör kredi notunuzdur. Bankalar sizin kredi notunuza göre kredi ve ya kredi kartı vermektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredibiliteniz de o kadar yüksek olur.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankaların ürünleri olan kredi, kredi kartı ve kmh hesaplarını düzenli kullanım sonucunda göz ardı ederek bir kuruluş tarafından ( Bu ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu ) puanlandırılmasına Kredi Notu denir. Kredi Notu bütün finansal hizmetleriniz için en önemli faktördür. Kredi çekeceğiniz zaman limitiniz bile Kredi Notunuza göre belirlenir. Bu yüzden kredi ödemelerimizi ve banka çalışmalarımızı düzenli yapmalıyız. Kredi Notu puanı 0’dan başlar ve 1900’a kadar gidiyordur. Şimdi gelin bunları inceleyelim.

Riskli Müşteri 1 – 699 PUAN
Orta Riskli Müşteri 700 – 1099 PUAN
Az Riskli Müşteri 1100 – 1499 PUAN
İyi Müşteri 1500 – 1699 PUAN
Çok İyi Müşteri 1700 – 1900 PUAN

Kredi puanınız 1100 üzerindeyse Bankalar size kredi hizmeti verebilir. Daha düşük puandaysanız ve ya Puanınızı daha da yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki verdiğimiz püf noktalarına uymanızı öneririz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ? İşte Püf Noktaları

  • Geçmiş Ödemelerinizi Takibe düşmeden ödemenizi öneririz. Kredi ve ya Kredi kartında gecikmeleriniz var ise ve bu gecikmeler 90 günü geçerse banka sizi kendi adli takibi yapacak birime aktırırlar. Burada da belli bir sürede sizden ödeme beklerler ve ödememeniz durumda hukuksal süreç başlar ve takibe düşmüş olursunuz. Eğer takibe düşerseniz Kredi notunuzda düşecek ve TC KİMLİK numaranız ekranlara girildiği zaman o takip kaydı yüzünden hiçbir şekilde kredi çekemeyeceksiniz. Aynı zamanda geç ödenen kredi ve ya kredi kartı borçları kredi puanınızı olumsuz etkiler ve hızlı bir şekilde düşmesine yardımcı olur.
  • Kredi ve Kredi kartlarınızı düzenli ödemelisiniz. Gününde yapılan ödemeler sizin kredi puanınızı yükseltmenize yardımcı olur. Yarın bir gün kredi ihtiyacınız olduğu zaman hiç zorlanmadan belki de evraksız, kefilsiz kredi alabilirsiniz. Kredi puanınızı gün geçtikçe yükseltmek için muhakkak gününde ödeme yapınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notum 0 (Sıfır), Kredi Alabilir Miyim?


  • Özellikle Kredi kartlarında yapılan bir hatayı söylemek istiyoruz. Kredi kartının devamlı asgari ücretini öderseniz kredi puanınızda bir artış olmaz ayrıca kredi puanınız düşebilir. Eğer tamamını ödeyemiyorsanız bile asgari ücretin iki katını ödemeye gayret gösterin. Tabiî ki bütün borcunu kapatmak en mantıklısı ama bütçeniz el vermiyorsa muhakkak asgari ücretin iki katını ödeyin.
  • Ödemekte olduğunuz bir krediniz var ve ya düzenli kullandığınız kredi kartları var ve siz kredi başvurusu yapıp olumsuz sonuç alıyorsanız bunun için önce bir araştırma yapmalısınız. Kredi puanınızın kaç olduğunu findeks yardımıyla öğrenebilirsiniz. Devamlı olumsuz kredi ve ya kredi kartı başvuruları yapmak sizin kredi puanınızı hızlı bir şekilde düşürmektedir. Kredi notunuzu öğrenip başvuru yapmak en mantıklısıdır.
  • Kredi notunuzun yükselmesindeki en büyük olay ise düzenli banka çalışmanız olmasıdır. Banka kartı ve ya Kredi kartlarıyla yapacağınız alışverişlerle güncel müşteri olduğunuzu belli etmeniz gerekir. Özellikle Kredi kartıyla yapacağınız alışverişler sizin kredi notunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır.
  • Kredi Kartından Nakit Avans çekmemeye özen gösterin. Nakit avans çeken müşterilerin kredi notunun düştüğünü söylemek isteriz. Kredi Kartından en çok puan yapan market alışverişleri ve internet alışverişleridir. Bunları uygularsanız Kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselecektir.
  • Borçlu olduğunuz kredilerin borçlarını azaltarak kendinize yeni bir limit oluşturun. Bu oluşturulan limit sizin kredi puanınıza göre belirlenecektir. Yüksek olan, kullanmadığınız kredi kartı limitlerini de düşürün. Bunlar size her zaman artı puan olarak geri dönecektir.
  • Çok Kredi çekmeyin. Üç ten fazla kredi kartı kullanmayın. Çünkü aksatacağınız gecikme sizin kredi puanınızı olumsuz etkileyebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TC Kimlik Numarası ile Kredi Notu Sorgulama

Verdiğimiz püf noktaları sizin Kredi Notunuzun yükselmesine yardım edecektir. Her zaman en önemlisi Kredi ve Kredi Kartları borcunuzu gününüzde ödemektir. Bu kurala uyarsanız istediğiniz zaman tekrardan kredi Çekebilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *