Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?
12 Eki, 2018 15:29 tarihinde eklendi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nedir?

Maddi gücü olmayan ve bu maddi sıkıntılar yüzünden bir türlü evlenemeyen çiftlere devlet destekli faizsiz evlilik kredisi verilmektedir. Bu krediye başvurmak için maddi durumunuz kötü olmalı ve belirli bir yaşa kadar bu krediden yararlanmanız gerekmektedir.

Hükümetimiz genç yaşta evlenmek isteyen ve yuva kurmak isteyen tüm genç arkadaşlara 10.000 TL’ye kadar evlilik kredisi vermektedir. Bu kredinin geri ödemesini 1 yıl ertelemeli 1 yıldan sonra 4 yıl içinde faizsiz bir şekilde ödenmesini istemektedir. Bu kredilere başvurmak için bazı önemli şartlar vardır. Bu şartlara uygunsanız herhangi bir kamu bankasından devlet destekli evlilik kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından sunulan bu hizmete 18 ve 24 yaş arasındaki herkes başvuru yapabilirler. Genç yaşta yuva kurmak isteyen bireylerin evlenmek için nakit ihtiyacını karşılayan bu krediyi 4 yıl içinde faizsiz bir şekilde geri ödemeniz gerekmektedir. Evlilik masraflarını ve evlendikten sonra sıkıntı yaşanmaması için verilen bu krediye her TC vatandaşı başvuruda bulunabilir.

Evlilik kredisine başvuru yapacak kişilerin maddi durumları bozuk olması gerekmektedir. Siz başvuru yaptıktan sonra incelemeye girecek ve gelir tespitiniz yapılacaktır. Eğer uygun bulunmazsanız bu krediden faydalanamazsınız. Ama eğer gelir durumunuz kötü ve evlenemiyorsanız devlet destekli evlilik kredisine başvuru yapabilir ve nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu krediye başvuru yapacak kişi üniversite okuyor ise mezun olduktan sonra 26 yaşına kadar başvuru yapabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Burgan Bank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Yöntemi


Evlilik kredisi alan kişiler ilk senesinde çocuk sahibi olurlarsa kredi ödemesi 1 yıl daha ertelenmektedir. Kişilerin sıkıntı çekmemesi için yapılan bu uygulamada düzen kurasıya kadar borcunuzun ödenmesini istememektedirler. Evlilik kredisine başvuru yapacak kişilerin Adli sicil kaydı temiz olmalı ve ağır suçlarda ceza yememeleri gerekmektedir. Eğer böyle bir durumunuz varsa kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Evlilik Kredisi Başvuru

Evlilik kredisine başvurmak için kamu bankalarına direk gidip başvurmanız gerekmektedir. 10.000 TL’ye kadar verilecek bu krediye başvurduktan 1 hafta içinde kredi cevabınızı alacaksınız. Bu 1 hafta içersin de sizin gelir durumunuz ve maddi sıkıntı içinde olduğunuz tespit edilecektir. Eğer böyle durumlarda iseniz bu krediden faydalanabilirsiniz. Kredinin ödemesini de kamu bankaları aracılığı ile yapacaksınız.

Evlenecek çiftlerden herhangi biri devlet yurdu ve ya yetim yurdunda kaldıysa kredi ödemesini iki yıl erteleyebilirsiniz. Bu durumda toplam 6 yıl ödemeniz yayılacak ve rahat bir nefes almış olacaksınız. Bu kredinin en büyük özelliği ise bir yıl boyunca kesinlikle sizden ödeme istenmez ve ödemeye başladığınızda kredi için hiçbir faiz ödemezsiniz. Çektiğiniz parayı taksitler halinde devlete geri ödemek zorundasınız. Bunun için de 4 yıllık gibi bir süre için vade yapılmıştır. Sizde bu şartlara uygunsanız devlet destekli evlilik kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açtırmak

Kamu bankaları evlilik kredisi adı altında ayrıca çeyiz hesabı açtırarak da evliliğinize destek olmaktadır. Bu bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden yapılmaktadır. Sizde çeyiz hesabı açtırmak istiyorsanız bu bankalara giderek çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 7 Neden


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *