Havale Nedir? Nasıl Gönderilir? (İnceleme)
24 Oca, 2019 19:46 tarihinde eklendi

Havale Nedir? Nasıl Gönderilir? (İnceleme)

Havale Nedir? Nasıl Gönderilir? (İnceleme)

Havale nedir, havale nasıl gönderilir diye merak eden kullanıcılarımız için yazdığımız bu yazımızda havale ile ilgili bilgiler sunacağız. Sizde eğer havale yapmak istiyorsanız ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Havale işlemi bir para transferi yapmanız için kullandığınız sistemdir. Havale aynı banka çatısı altında başka bir hesaba gönderdiğiniz para transferidir. Eğer kendi bankanızdan başka bir bankaya para göndermek istiyorsanız bu işlemi EFT ile yapmalısınız. Bu işlemleri de EFT saatleri ile yapabilirsiniz. Yalnız Havale işlemlerinde öyle belirli bir saat yoktur ve 7 gün 24 saat yapabilirsiniz. Havale işlemlerini

  • İnternet bankacılığını kullanarak
  • Banka ATM’lerinden
  • Müşteri Hizmetlerinden
  • Mobil Şubeden
  • Banka Şubesinden

Yapabilirsiniz. Bugün sizlere havale nedir, havale işlemi nasıl yapılır bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Sizde eğer bu konu ile sormak istediğiniz bir şey varsa aşağıdaki yorum kısmına istediğinizi sorabilirsiniz. En geç 24 saat içinde sitemizdeki arkadaşlarımız sorularınızı cevaplayacaktır. Şimdi dilerseniz konumuz hakkında gerekli bilgileri verelim.

Havale Nedir?

Hepimizin genellikle bankalardan para göndermek istediğimizde kullanılan sistemlerden bir tanesi havale sistemidir. Havale işlemleri için bazı bankalar komisyon alırken, bazı bankalar özel müşterilerinden komisyon almamaktadır. Kimi bankalar sadece maaş müşterilerine bu hizmeti ücretsiz sunuyor. Yalnız bazı bankalarında aldıkları ücretler biraz fazla olduğu için tepki çekmiyor değiller. Bu yüzden bankanız ile görüşerek havale ücretlerini öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Al Baraka Türk Katılım Bankası EFT Saatleri

Havale işlemi gönderi hesabından belli bir tutar aynı bankada hesabı olan bir diğer kişiye yapılan para transferidir. Havale işlemini gerçekleştirdikten saniyeler sonra paranız karşı tarafın hesabına geçer. Ayrıca istediğiniz zaman, istediğiniz gün kolaylıkla bu işlemi yapabilirsiniz. Havale işlemlerinin de bir çok çeşidi vardır. Şimdi size bu çeşitler hakkında bilgiler verelim.

Havale Çeşitleri Nelerdir?

Banka üzerinden ve PTT üzerinden havale işlemleri yapabilirsiniz. Banka hesabını kullanarak yapacağınız havale işlemlerine banka havalesi, PTT üzerinden yapacağınız havale işlemlerini de PTT havalesi denilmektedir. Eğer banka havalesini bankadan yapacaksanız sadece mesai saatleri içinde yapmalısınız. Ama eğer ATM ve ya internet üzerinden havale işlemini gerçekleştirecekseniz, kolay bir şekilde istediğiniz zaman para gönderebilirsiniz.

PTT havalesi yapmak istiyorsanız da karşı tarafın PTT hesabı yoksa isme havale yapabilir, ve bunu sadece mesai saatleri içinde halledebilirsiniz. Bu işlemler sadece PTT şubelerinde işleme geçecektir. Eğer PTT hesabı varsa, ATM’ler üzerinden istediğiniz zaman para gönderme işlemini yapabilirsiniz.Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale işlemini yapmak için karşı tarafında sizinle aynı bankada bir hesabı olması gerekir. Karşı tarafın IBAN, Hesap numarası bilgilerinden birini alsanız sizin için yetecektir. Aldığınız kişinin hesap numarası dahilinde şube kodunu da almayı unutmayın. Eğer kişi başka bir bankada hesabı varsa, bu kişiye sadece EFT işlemi yapabilirsiniz ve sadece IBAN numarası ile işleme alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi EFT işlemlerini de sadece EFT saatleri içinde yapabilirsiniz. EFT Saatleri hakkında bilgi almak için EFT Saatleri Bilgileri adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  50 Bin TL Aylık Mevduat Faiz Getirisi Nedir? (2019 TÜM BANKALAR)

Banka Havalesi Nasıl Yapılır?

Havale çeşitlerinden birisi olan banka havalesini bir çok yöntemle kolaylıkla yapabilirsiniz. Banka yolu ile para göndermek istiyorsanız, kişinin hesap numarası ve şube kodu bilgilerini eksiksiz ve doğru almanız gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra ister ATM’den, isterseniz de mobil bankacılıktan kolay bir şekilde para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar sizin yaptığınız havale işlemlerinde kesinti yapacaktır. Eğer ödeyeceğiniz miktar sabit se bu miktarı ekleyerek para gönderimi yapmalısınız. Örneğin bir kişiye 300 TL para göndereceksiniz ve banka sizden 8 TL havale ücreti istedi. Böyle durumlarda karşı tarafa eksiksiz para gitmesini istiyorsanız 310 TL para yatırıp o şekilde para gönderimizi yapmanız gerekir. Bu işlemi ATM’lerden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ama eğer kendi hesabınıza para yatırıyorsanız kendi hesabıma diye belirtip havale ücreti ödemezsiniz. Ayrıca bankaların kullandığı cebe havale işlemi de vardır. Diğer konularımızdan Garanti Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır? Yazımızla bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTT Havalesi Nasıl Yapılır?

PTT havalesi yapmak için alıcı ve göndericinin PTT hesabı olmasa da TC Kimlik numarasına para gönderebiliyorsunuz. Burada yapmanız gereken PTT hesabı olmayan kişinin hangi PTT’den para alacaklarını bilmeniz yeterli olacaktır. Örneğin İzmir Karşıyaka postanesinde birisine para gönderiyorsanız o kişi sadece İzmir Karşıyaka postanesinden para çekebilir. Bu yüzden kişi neredeyse sizde orada para transfer işlemini yapmalısınız.

Havale Ücreti Nedir?

Bankalar genellikle havale işlemlerinden ücret alırlar. Eğer düşük ücretle para transferi yapmak istiyorsanız, internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan işlem yapabilirsiniz. Burada düşük ücretle havale gönderebilirsiniz. Ama şubelerden ve ATM’lerden yapılan havale ücretleri yüksektir. Eğer maaş aldığınız banka hesabınız varsa bu bankadan havale işlemleri ücretsiz olabilir. Ama bunu öncelikle bankanızdan öğrenmeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Güzel Para Kazandıran İşler (5 HARİKA FİKİR)

PTT havale işlemlerinde ise işlemler göndereceğiniz para tutarına göre değişmektedir. En fazla 60 TL para alınırken en az 8 TL ücret alınmaktadır. Eğer PTT cep şubesi kullanıyor ve bu şekilde para transferi yapmak istiyorsanız daha az ücret ödeyebilirsiniz.

Yukarıda sizlere Havale nedir? Havale Nasıl Yapılır? Bu konu hakkında bilgiler verdik. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum kısmına sorunuzu bırakabilirsiniz. Sayfamızdaki bir diğer konumuz olan Banka Dışında Kredi Veren Yerler adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında da destek alabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *