Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2018- 2019)
11 Eyl, 2018 10:15 tarihinde eklendi

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2018- 2019)

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2018- 2019)

Hayvancılık kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını sizler için hazırladık. Her ne kadar kredi başvurusu kolay görünse de hayvancılık kredisi başvurusunda bulunmak için bazı şartlar mevcuttur ve krediyi alabilmeniz için bu şartlara uymanız gerekmektedir.

Hayvancılık kredisi, küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan ve bunun gibi hayvanları yetiştirmek için ve hayvan yetiştiriciliği yapan kişilere verilen bir maddi destektir. Bir çok banka tarım kredileri ve hayvancılık kredileri adı altında uygun faiz oranları ile kişiye özel uygun ödeme planları yaparak kredi desteği vermektedir.

Devlet ile bankaların anlaşma sağlayarak, ülkemizde geçimini sağlayan kişilerin küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan ve bunun gibi diğer hayvan yetiştirmeciliği yapılabilmesi için verilen maddi desteğe hayvancılık kredisi denir. Hayvancılık kredisi genelde köylerde ikamet eden çiftçilerin ve ya kentlere göç etmek yerine besicilik faaliyetlerinde bulunması için verilen teşviklerden biridir. Köylere nazaran şehirlerde daha çok iş imkanının sağlanmasından dolayı hayvancılık ile geçinemeyen vatandaşlar köylerden şehirlere göç etmektedir. Ancak bu noktada ülke için beklenmedik kritik problemler oluşabiliyor. Devamlı göç olması ile şehrin kalabalıklaşmasından ötürü işsizlik oranı artış gösterirken, et türü gıdalarında azalması problemleri oluşabiliyor. Bu problemlerin farkında olan devlet, problemlerin giderilmesi için hayvancılık kredisi adı altında teşvik kredisi vererek vatandaşlarımızı besicilik alanına yönlendirmeyi hedeflemektedir.Hayvancılık Kredisinden Kimler Faydalanır?

Hayvancılık kredisi yukarıda da dediğimiz gibi küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen her vatandaş için verilen teşvik kredisidir. Hayvancılık kredisi ile ilgili Gıda,Tarım ve Hayvancılık bakanlığı pek çok teşvik çalışması gerçekleştirmektedir. Ülkemizde aktif olarak çalışan bankalar ve finans kuruluşları da finansman sağlayarak hayvan alımı için vatandaşın işini kolaylaştırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Esnafa Düşük Faizli Kredi 2019 (Esnaf Kefalet Kredisi)

Bu finansmanlar haricinde ayrıca , hayvan yetiştiriciliğine teşvik etmek için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen IPARD ve IPAR II projeler ile faizsiz hayvan kredileri ve geri ödemesiz hayvan kredileri kullanılmaktadır.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır ?

Hayvancılık kredisi almak istiyorsanız, öncelikle krediyi hangi alanda kullanacağınızı ve kullanacağınız kredinin şartlarına uygun olmasına dikkat ediniz. Hayvancılık kredisi için talep edilen belgeleri toplayarak anlaşmalı olan banka ve finans kuruluşlarına giderek Hayvancılık kredisi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Anlaşmalı bankalar ise aşağıdaki gibidir.

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Garanti Bankası
  • Denizbank
  • Şekerbank

Yukarıda saydığımız bankalara kredi başvurusu yaparak teşvik kredisinden yararlanabilirsiniz. Bu bankalar haricinde başka bir bankadan hayvancılık kredisi başvurusu yapamazsınız.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *