Hibe Hayvancılık Kredisi %50 Devlet Destekli (2019-2023)
5 Şub, 2019 14:45 tarihinde eklendi

Hibe Hayvancılık Kredisi %50 Devlet Destekli (2019-2023)

Hibe Hayvancılık Kredisi %50 Devlet Destekli (2019-2023)

Hibe Hayvan Kredisi isteyenlere müjde verildi. 26 Aralık 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan tebliğde hayvancılık yatırımlarınızda devlet tarafından %50 hibe desteği sağlanacaktır. Eğer teke, boğa veya koç alacaksanız ve besi çiftliği ile ahır kuracaksanız bu projeyi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca GAP, DOP, DOKAP ve DAP projelerinde ikamet eden çiftçilerde bu hibe kredi desteğinden faydalanabilecekler. Son zamanlarda özellikle devletin hayvancılık kredileri ile ilgili birçok çalışması vardır. Sizde eğer bu krediye başvurmak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Şimdi sizlere Hibe Hayvancılık Kredisi 2019 %50 Destek adlı konumuz ile ilgili bilgiler sunacağız. Eğer diğer konularımızı da merak ediyorsanız Küçükbaş hayvancılık Kredisi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

%50 Hibe Desteği İle Hayvancılık Kredisi

Bu krediyi alabilmeniz için bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Başvuru yapacak çiftçilerimizin en az 1 sene aktif olarak çiftçi olmaları, ÇKS Belgeleri olmaları ve Tarım, Orman Bakanlığı sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanında da bazı şartlar mevcuttur. Büyükbaş hayvan alanında en az 10 (on) en fazla 50 (elli) büyük anaç kapasiteli veya Küçükbaş hayvan (Koyun, keçi) yetiştiriciliği içinse en az 100 en fazla 200 baş anaç hayvan kapasiteli olacak şekilde Ahır ve Ağıl Tadilatı, Sıfırdan Yeni Ağır ve Ağıl Yapımı, Damızlık Boğa Alımı, Makineler ve ekipmanlar alımı, Damızlık Teke, Koç alımı alanındaki herkes bu hibe desteğinden faydalanabilecektir. 2019 yılında hayvancılık ve hibe desteği için çıkan resmi gazete tebliği için tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TKDK Hayvancılık Destekleri 2019 (Devlet Destekli Hibe)

Hibe Desteği Hangi Alanlarda Desteklenecek?

2019 yılında başlayacak olan bu hibe desteğinin 2023 yılına kadar devam edeceği açıklanmıştır. Sermayesi olmayan çiftçiler, tarım ve hayvancılık için hedefi olanlar, Hayvan kredisi almak isteyenler bu kredi ile destek alabilirler. Hangi alanlarda bu hibe desteğini alabilirsiniz şimdi sizlere bunu paylaşalım.

Hibe desteği 3 kategoride verilecektir. Birincisi İnşaat, ikincisi Hayvan Alımları, üçüncüsü de Ekipman alımları olacaktır. Bu 3 kategoriye uygunsanız %50 hibe desteği kullanabilirsiniz.

  • %50 Oranında verilen hibelerde damızlık hayvan alacaksanız sadece Teke-Koç ve Boğa almanız gerekmektedir. Dişi hayvan alımlarına hibe kredi verilmemektedir.
  • Eğer hayvan çiftliği kuracaksanız Yeni Ahır alma veya Ağıl Yapma için %50 hibe desteği kredisi kullanabilirsiniz.
  • Gübre sıyırıcı sistemi ile Süt sağma makinesi için %50 hibe desteği verilmektedir.
Yatırım Konuları Uygulanan Hibe Oranı
İnşaat : Yeni Ahır/Ağıl Yapımı ve Tadilat İçin %50 Hibe Desteği
Hayvan Alımı: Damızlık boğa, Koç/Teke alımı %50 Hibe Desteği
Makine Alet ve Ekipman Alımı: Gübre sıyırıcı ve Süt Sağma makinesi %50 Hibe Desteği

Hibe Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredilerde bildiğiniz gibi belli başlı şartlar mevcuttur. Eğer bu şartlara uygun değilseniz hibe desteklerinden faydalanamazsınız. Bu krediye gerçek ve tüzel kişilerin bir kez başvurması gerekmektedir. Mesela hem hayvan alımı kredisi ne hem de inşaat için hibe desteği kredisine başvuru yapamazsınız. Hibe almak istiyorsanız projeniz ile birlikte başvuru yapmanız gerekir. Projenizi verdikten sonra eğer yarım bir projeniz varsa krediniz onaylandıktan kısa bir süre sonra tüm eksiklerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Eğer verilen sürede projenizi tamamlayamazsanız bakanlık tarafından size ek süre verilecektir. Bu krediye başvurmak için ise aşağıdaki şartlara uygun bir çiftçi olmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları ve Anlatımı 2019


Hibe Desteği İçin Gerekli Evraklar
Son 1 Yıldır Hayvancılık İşiyle Uğraşmanız Gerekir
18 Yaşını doldurmuş olmanız gerekir
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekir
Başvuru için Proje hazırlamanız ve hazırladığınız projeyi İl/İlçe müdürlüklerinin onayına sunmanız gerekir
Daha önce bu kategorilerde Hibe Desteği almamanız gerekir
Tebliğde belirttiğiniz küçükbaş veya büyükbaş hayvanlara sahip olmanız gerekir
ÇKS Kaydınızın bulunması gerekir

%50 Hibe Desteği Aldığınızda Nasıl Ödenecek?

Eğer hibe kredi almaya hak kazandıysanız, DOKAP, KOP, GAP ve DAP projeleri kapsamında krediyi Tarım ve Orman bakanlığı o yıla ait bütçesinden tahsis edilmiş olan sermaye transferleri ile ödemenizi yapacaklardır. Tarımsal faaliyetlerin tümünde olduğu gibi banka olarak muhatabınız Ziraat Bankası olacaktır. Ziraat Bankasına bu iş için %0.2 komisyon ödeyeceksiniz.

%50 Hibe Desteği Hangi İllere Verilecektir?

2019 ile 2023 arasında verilecek olan bu desteğin 41 ilimize verileceği söylenmiştir. Eğer sizde bu illerdeyseniz başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • Konya Ovası Projesi (KOP)
  • Doğu Anadolu Projesi (DAP)
  • Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)
  • Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)
Proje Bölgesi İller
Konya Ovası Projesi Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir
Doğu Karadeniz Projesi Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Trabzon
Doğu Anadolu Projesi Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van
Güney Doğu Anadolu Projesi Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak

Başvurularınızı projeleriniz ile birlikte il veya ilçe müdürlüklerine bizzat yapmalısınız. Genç çiftçilere de hibe desteği verilmektedir. Bunun için Genç Çiftçiye Hibe Desteği adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Bu konu hakkında soru, görüş ve önerileriniz varsa aşağıdaki Bir Cevap Yaz yerine iletebilirsiniz. Bugün sizlere Hibe Hayvancılık kredisi hakkında bilgiler verdik. Sizde bu bilgilerle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank’tan Çiftçiye Tarım Kredisi Başvurusu


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *