IBAN No Nedir? Bu Numara Kaç Haneli Olur?
24 Şub, 2019 21:20 tarihinde eklendi

IBAN No Nedir? Bu Numara Kaç Haneli Olur?

IBAN No Nedir? Bu Numara Kaç Haneli Olur?

Bankacılık işlemlerinde adından sıklıkla söz edilen IBAN numarası, günümüz bankacılığında en sık kullanılan terimlerden bir tanesidir. Uluslararası bankacılık işlemleri için gerekli olan IBAN numarası her kişinin her bankada ayrı bir numara olarak karşımıza çıkmaktadır. Her bankanın IBAN numarası değişiktir. Her ülkede kullanılan IBAN numarası bir çok çeşidi olan hanelerden oluşmaktadır. Dünya üzerinde en kalabalık IBAN numarası 34 haneli olarak kullanılmaktadır. Eğer bankada hesap numaranızı öğrenmek istiyorsanız ilk öncelikle IBAN numarasını öğrenmek durumundasınız.

IBAN No Nedir?

IBAN numarası bankalarda kullanılan bir hesaba bağlı ve uluslararası standartlara uygun olarak oluşturulan ayrıca para transferlerinin hızlı ve sorunsuz olarak yapılmasını sağlayan bir numaradır. IBAN numarası 1 ocak 2010 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından onaylanarak ülkemizde kullanımı mecbur hale getirilmiştir. Eğer uluslararası para transferleri gerçekleştirmek istiyorsanız sorunsuz bir şekilde IBAN numaranızla bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Her ülkenin ve her kişinin ayrı bir IBAN numarası vardır. Hesap numaraları gibi IBAN numaraları da her bankaya özel olarak verilmiştir. Ülkemizde de EFT işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde IBAN numarası üzerinden yapmaktayız. Daha hızlı ve masrafsız olan bu ödeme işlemiyle ülkemizde dünya çapında IBAN banka hesap numaralarını geliştirmiştir. Bu numara ilk hesap açtığınızda size bildirilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eşimin Borcu Yüzünden Bankalar Kredi Vermiyor


IBAN No Kaç Haneli Olur?

Bankadan hesap açtırdınız ve IBAN numaranız oluştu. Peki IBAN numaranız kaç haneli olduğunu merak ediyor musunuz? IBAN numarası 34 haneden meydana gelmektedir. Baştaki ilk 4 haneyi 2-2 olmak üzere ülke kodu ve kontrol numarası oluşturmaktadır. Ayrıca bu kontrol rakamlarından hesabın geçerli bir hesap olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu hanelerden sonra gelen rakamlar ise hesap numaranızı oluşturmaktadır. Ülkemizde kullanılan IBAN numarası 34 haneli değildir. Türkiye’de IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. 

IBAN Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

IBAN no sorgulama ve ya IBAN no öğrenme işlemlerini hesabınızın olduğu banka şubesinden, bankanın internet bankacılığından, mobil şubeden ve ya Çağrı Merkezi numarasını arayarak öğrenebilirsiniz. IBAN numaranızı öğrenmek için banka ATM’lerini de kullanabilirsiniz. ATM’lerden Hesap bilgilerine girildiğinde TR ile başlayan sizin IBAN numaranız olmaktadır.

Örnek IBAN No Gösterimi 

IBAN’ın Elektronik Sistemde Gösterimi
TR5600062000 00012990022604

IBAN’ın Yazım Şekli Olarak Gösterimi 
TR56 0006 2000 0001 2990 0226 04

Bu şekilde gördüğünüz rakamlar sizin IBAN numaranız ve son 14 rakam ise banka hesap numaranız olarak bilinmektedir. Eğer bankaya gidip IBAN numaranızı öğrenmek istiyorsanız banka personeline sorduktan dakikalar sonra hemen IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. IBAN numaranızı öğrenmek çok kolaydır.

IBAN numarası bankadan açtığınız hesap neticesinde hesabınıza tanınan bir numaradır. Bu numara sadece size özel olarak tanımlanmaktadır. Tüketiciler para gönderme ve ya para alma işlemlerini IBAN numarası üzerinden kolaylıkla yapabilmektedir. Her bankadan açtırdığınız hesaplarda IBAN numaranızda değişecektir. Hangi bankada işlem yapmak istiyorsanız o bankanın IBAN numarasını kullanmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hızlı Para Bulma Taktikleri, Bugün Para Lazım Ne Yapmalıyım?


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *