İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?
1 Eki, 2018 11:33 tarihinde eklendi

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

İhtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gereken konuları araştırdığınıza göre bilinçli bir kredi kullanıcısınız. Vatandaşlarımız genelde rastgele bankalara gerek SMS ile gerekse direk giderek başvuru yaparak kredi başvurularını olumsuz sonuçlandırmaktadır. Bu da bilinçsizce yapılan başvurular sonucunda olmaktadır. Kredi başvurusu yapmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi size bu konu hakkında yaptığımız araştırmalardan yola çıkarak ihtiyaç kredisi alırken dikkat etmemiz gereken unsurları sıraladık.

Kredinin Türü ve Miktarı Belirleme

İhtiyaç kredisi alacağınız zaman kendi kendinize sormanız gereken tek şey, bu krediye gerçekten ihtiyacım var mı olacaktır. Ayrıca ihtiyaç kredisi alacağınız zaman kredinin türüne ve miktarına dikkat etmeniz gerekir. Mesela borçlarınızı kapatmak için kredi istiyorsanız bankaların borç kapatma kredisi adı altında kredilere başvuru yapabilirsiniz. Bu krediler ile borçlarınızı bir yere toplayıp, daha düzenli ödemeler ile kredi alabilirsiniz. Evinize ve ya kendinize eşya almak istiyorsanız  eşya kredisi başvuruları yapabilirsiniz. Bu başvurları ürünü aldığınız mağazadan da yapabilirsiniz. Tatil için tatil kredisi, eğitim ve okul masrafları için eğitim kredisi, emekli iseniz emekli kredileri, eğer düğün ve sünnet masrafları için kredi talebinde bulunacaksanız da düğün kredilerine başvuru yapabilirsiniz. Bu şekilde ihtiyaçlarınızı giderebilir ve seçeceğiniz kredi türüne kredi alabilirsiniz.

Burada belirtmemiz gereken bir özelliğe dikkat çekmek istiyoruz. Düğün yapacaksınız diye sadece düğün kredisine başvuru yapmayabilirsiniz. Bankaların kullandırıma açtığı tüm ihtiyaç kredileri kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Tatil için, eğitim için tüm ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz. Bizim burada anlatmak istediğimiz, kredi türünüzü belirleyip ihtiyacınız kadar kredi almanızı sağlamaktır. Faizler yüksek vadeler kısa olduğu için kredi ödemelerinde zorluk yaşamamanız için kredinin türü ve miktarı önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gelir Belgesiz Anında 30000 TL Kredi Veren Bankalar

İhtiyaç kredisi alacağınız zaman ilk önce oturup neye ne kadar ödeme yapacağınızı hesaplamanız gerekir. Bazı müşterilerimiz 20 bin ihtiyacı varken 30-35 bin kredi başvurusu yapmaktadırlar. Bankalarda müşterilerin bu açığını yakalayarak siz 10 bin başvuru yaptığınızda size 30 bin kadar kredi çıkıyor diye teşvik etmektedir. Müşteri de paranın çokluğunu görünce 10 bin yerine 30 bin kredi almaktadırlar. Tabi bu krediyi aldıktan sonra ödenecek miktarda 3 katını aşmaktadır. 36 ay boyunca bu krediyi ödeyip zorluk çekmemek için borcunuz kadar ve ya ihtiyacınız kadar kredi başvurusu yapmanızı öneririz.Kredinin Vadesi Kaç Ay Yapmalı?

İhtiyaç kredileri geçtiğimiz aya kadar 48 aydan 36 ay vadeye düşürülmüştür. Bu uygulama sadece ihtiyaç kredileri için geçerlidir. Sizde kredi alacağınız zaman aylık ödeme miktarınıza göre kredi vadesi seçebilirsiniz. Yani kredi aldığınız zaman 36 ay vade yerine başka vadelerde seçebilirsiniz. Bunun için çekeceğiniz krediyi belirledikten sonra aylık ödeyebileceğiniz miktarı kafanızda belirlemeniz gerekmektedir. Aylık ödeme miktarınızı belirledikten sonra, o ödeme miktarı atıyorum 26 aylık krediye denk geliyorsa 26 ay vadeli kredi başvurusu yapabilirsiniz. Düşük miktarlı kredilerde örneğin 3 bin 5 bin 7 bin gibi kredilerde 12-24 ay vade yaptırmak daha yararlıdır. Çünkü vade sayısına göre faiz oranı da düşmektedir. Kısa vadelerde faiz daha az ödersiniz. Ama yüksek miktarlı kredilerde ödeme gücünüzü zorlayacak bir aylık ödeme gelecekse 36 ay vade en uygun vadedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  QNB Finansbank 5030 SMS Kredi Başvurusu 2019

Bankalarla Kredi Karşılaştırması Yapın

İhtiyaç kredisinde ne kadar kredi başvurusu yapacağınızı karar verdikten sonra bankaların kredi kampanyalarına göz atmanızı öneririz. Bütün bankaların kredi politikaları diğer bankaların kredi politikalarından farklıdır. Bu sebeple kredi alacağınız zaman bankaların kredileri arasında karşılaştırma yapıp size uygun faiz oranlı krediyi seçip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bankadan bankaya faiz oranları değişiktir. Bu sebeple araştırmanızı muhakkak yapın. Ayrıca kredi alacağınız zaman bankaların uyguladığı dosya masrafı, sigortalar v.b durumlarda kesinti yapacağını unutmayın. Bunların da araştırmasını yaparak seçtiğiniz bankadan kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi başvurusu yaparken, banka şubelerinden yapılan kredi başvuruları daha sağlıklı olmaktadır. Eğer gelir belgesiz kredi başvurusu yapmak istiyorsanız bankaların SMS ve İnternet bankacılığını kullanarak başvuru yapabilir ve bankaya gitmeden kredinizi alabilirsiniz. Bunun için o bankanın hesabı olmalı ve internet bankacılığı için şifreleri olması gerekir.

İhtiyaç kredisini faizsiz çekmek istiyorsanız Türkiye’de ki katılım bankalarından bu işlemi yapabilirsiniz. Yalnız onlarda kar payı adında sizden ücret almaktadırlar. Bu da bankaların uyguladığı faizle aynı olduğu için aslında hiç bir fark yoktur. Çünkü hiç bir banka faizsiz ve ya kar payı olmadan kredi vermez.

En Önemlisi : Kredi Notu

Gelelim kredi alabilmek için en önemli etken olan kredi notuna. Kredi notunuz sizin eski bankalarla çalışmanızdan sonra çıkan bir puanlama sistemidir. Bunu kredi kayıtlar bürosu yani KKB vermektedir. KKB notu ve ya Kredi notu diye karşınıza bir çok yazı ve reklam çıkmıştır. Bankalardan da ihtiyaç kredisi alabilmeniz için kredi notunuzun iyi seviyede olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşük ise hiç başvuru yapmayınız. Çünkü kötü olan kredi notunuz kredinizin olumsuz olmasıyla daha da düşecektir. Bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (Güncel)

Kredi Notu ile ilgili sitemizdeki makaleleri okumak için tıklayınız. 

Bankalardan kredi alabilmeniz için kredi notunuz en az 1100 olmalıdır. Eğer kredi notunuz henüz oluşmadıysa 0(sıfır) olarak yazacaktır. Bu şekilde kredi kartı başvurusu yapabilir ve ya bir kefil bulup düşük miktarlı kredi alabilirsiniz. Bu şekilde kredi notunuz oluşmuş olur ve ilerde kredi başvurusu yapacağınız zaman kredi notu engelini rahat olarak aşarsınız. Tekrar ve üstüne basarak söylemek gerekirse kredi notu düşük olan ve ya bankalardan icralık olan kimseye bankalar kredi vermemektedir.

 Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *