İnternetten Alışverişin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
5 Nis, 2019 10:05 tarihinde eklendi

İnternetten Alışverişin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternetten Alışverişin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternet elimizin altında olduğundan beri birçok alışkanlığımızı değiştirdik ve alışveriş de bunlardan biri. Artık internet üzerinden daha hızlı ve pratik bir şekilde alışveriş yapabildiğimiz için mağazalardan daha çok online platformlar tercih ediliyor. Peki internetten alışveriş yapmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilir ve internet alışverişi hakkında bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz.

İnternet Alışverişlerin Avantajları Nelerdir?

Öncellikle bir ürün için tüm mağazaları tek tek gezip aklımızda ürünleri tutmak yerine istediğimiz ürünü internet üzerinden aradığımızda birçok mağazada bulunan bir sürü ürünü aynı anda görebilme karşılaştırabilme imkânımız var. Bir sayfa da bulamazsak diğerine geçmemiz 1 dakikamızı almazken bir alışveriş merkezinden diğerine gitmek oldukça can sıkan bir durum. Böylece hem alışverişe çok fazla zaman harcamamış hem de ürünü ararken fiziki bir yorgunluk çekmemiş oluruz. İnternetten alışveriş en güzel yanı da mağazaların, butiklerin vb. uyguladıkları kampanya ve indirimlerden haberdar olup istediğiniz ürünü normal fiyatından daha ucuza elde etmiş olursunuz. Bununla birlikte kalabalık günlerde o kasa kuyruğu da eski bir alışkanlık olarak kalır.İnternet Alışverişin Dezavantajları Nelerdir?

Peki bu kadar güzel ve ilgi çekiciyken internetten alışverişin kötü bir yanı yok mu? Elbette her şey bu kadar toz pembe değil. Öncelikle istediğiniz ürünü görmeden alıp sadece hislerinize güvenerek satın alıyorsunuz bu yüzden aldığınız ürün istediğiniz renkte, kumaşta veya büyüklükte olmayabilir. Bunun yanında mağazadan anında aldığınız bir ürünü internetten aldığınızda belli bir süre beklemek zorunda kalırsınız. Bu internet mağazaların işlevine göre değişir. Kimisi ertesi gün gelirken kimi ürünler bir aya bile sarkabilir. E bu kadar sahtecilik varken elbette internetten aldığınız ürün asla elinize de geçmiyor olabilir. Bu yüzden her internet sitesine veya instagram butiğine güvenmek doğru değildir. Bunların yanında ürünle bir de sıkıntı yaşadığınızda (defolu, bozuk veya kırık bir ürün, yanlış sipariş vb.) şikayetinizi dile getirdiğinizde anında ya da belli bir süre geri dönüt almanız mümkün olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akbank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme İşlemi

Bu yüzden internetten alışveriş yapmadan önce ilgilendiğiniz site veya butikleri araştırmanızı tavsiye ederiz. Dileriz ki yaptığınız internet alışverişlerinden bir sıkıntı yaşamadan alışverişinizi keyifle tamamlarsanız. Ama eğer bir sıkıntı yaşadığınızda şikayetinizle ilgili kişiler ilgilenmediğinde Tüketici Mahkemelerine başvurarak oraya da şikayetinizi dile getirebilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *