İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nedir? (Güncel)
3 Şub, 2019 19:19 tarihinde eklendi

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nedir? (Güncel)

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nedir? (Güncel)

İşsizlik maaşı, daha önce bir yerde çalışan bir kişinin işten ayrılması sonucu ihtiyaçlarını gidermesi için devlet tarafından 6 ay verilen bir maaştır. İşsizlik maaşı asgari ücretin artmasıyla birlikte tekrardan artış göstermiştir. 2017 yılında işsizlik maaşı 705 TL olarak veriliyordu. Peki bu yıl işsizlik maaşı ne kadar veriliyor diyorsanız sizlere detaylı bir şekilde anlatımını yaptık.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Verilir ?

Ülkemizde işsiz kalan bir çok insan vardır. İş bulamayanlarda bir o kadar. Asgari ücretin artması son ekonomik olaylar insanlar için iş bulmasında zor günler geçirmesine sebep olmuştur. Ayrıca bazı çalışanların da işlerine son verilip insanlarımız daha çok mağdur edilmektedir. Yalnız devletimiz işinden ayrılan kişilere işsizlik maaşı vererek 6 ay boyunca iş ararken ihtiyaçlarını gidermek için nakit sağlamaktadır. Tabi bu destekten yararlanmak için İŞKUR tarafından oluşturulan şartlara da uymak gerekmektedir.

Son zamanlarda yapılan zamlardan sonra asgari ücret için de zam yapılması konuşulmaktadır. Son yapılan asgari ücret zammından sonra 705 TL olan işsizlik maaşı 811 TL’ye yükselmiştir. Yani son olarak işsizlik maaşı alacak kişiler 6 ay boyunca 811 TL almaktadır. En yüksek işsizlik maaşı ise 1600 TL olarak belirlenmiştir. Çalıştığınız kuruma göre bu işsizlik maaşı paranız da ona göre değerlendirilecektir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar 

İşsizlik maaşı almak için uygulanan bazı şartlar vardır. Bu şartlara uygun değilseniz işsizlik maaşından yararlanamazsınız. İlk şart olarak en son çalıştığınız iş yeri ile alakalıdır. En son çalıştığınız iş yerinde en az 120 gün çalışmış olmanız gerekmektedir. Yani 4 ay boyunca sigortanız tam yatması gerekir. Eğer sigortasız çalışıyor ve yeni işe girip işten ayrıldıysanız işsizlik maaşı almanız mümkün değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Ödeme Kredisi (60 Ay)


İşsizlik maaşı almak için bir diğer şart ise, son 3 yıl içersin de en az 600 gün prim ödemesi yapılması gerekir. Bu işsizlik maaşı alacak kişiler için zorunlu bir sebeptir. Eğer çalışıyor ve ilerde olacak sıkıntılar için işsizlik maaşı almak istiyorsanız sigortanızı her ay kontrol etmenizi öneririz. Sigortanızı e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

İşsizlik maaşından yararlanmak istiyorsanız işçi olarak kendi rızanızla ayrılmamanız gerekiyor. İstifa eden bir işçi işsizlik maaşından faydalanamaz. Sadece işten zorunlu bir şekilde çıkartılan ve yukarıda yazılan şartlara uyan işçiler işsizlik maaşından faydalanabilir. İşyerinden çıkarıldıktan 30 gün içersinde İŞKUR şubelerine ve ya İŞKUR internet sitesinden başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer 30 günü geçirirseniz işsizlik maaşı ödemesi alamazsınız.

İşsizlik maaşı alacak kişilerin 4A statüsünde bulunan sigortalı kişiler alabilmektedir. Fakat buna ek olarak bankacılar, sigorta şirketlerinde çalışanlar, ticari taksi, dolmuş ve otobüs gibi şehir içi taşımacılık yapanlar da bu işsizlik maaşından yararlanabilirler.

İşsizlik maaşı alan bir kişiyseniz İŞKUR size her zaman öncelikli davranacaktır. İŞKUR sizin için ayrıca iş bulmaya da çalışmaktadır. Yalnız İŞKUR’un bulduğu işi geçerli bir sebep göstermeden red ederseniz, işsizlik maaşı alamazsınız. Bir kere işsizlik maaşı aldığınız da ilerde olacak sıkıntılara karşı tekrardan işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bunun için de en az 600 gün prim ödemesi yapılması gerekir.

Yukarıda sizlere işsizlik maaşı nasıl alınır ve bunun nasıl şartları vardır bilgiler verdik. Eğer sizde işsizlik maaşı almak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve bilgi alabilirsiniz. Bu konu hakkında söylemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilir ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. 03

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Madde


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *