Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkarım? (Detaylı Anlatım)
17 Kas, 2018 21:03 tarihinde eklendi

Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkarım? (Detaylı Anlatım)

Kara Liste Nedir? Nasıl Çıkarım? (Detaylı Anlatım)

İyi bir kredi notuna sahip olmak oldukça önemlidir. Konut kredisi, belli bir miktarda krediye ve hatta yüksek limitli kredi kartına bile başvurduğunuz da ilgili bankalar tarafından kredi notunuza bakılır. Çektiğiniz tüm krediler, ödediğiniz tüm kredi veya kredi kartı borçları sizin kredi notunuzu oluşturur. Peki bu sistemde halk arasında oldukça duyulan Kara Liste nedir? Nasıl Çıkarım?

Kara Liste Nedir?

Kredi notu sizin bankalarla gerçekleştirdiğiniz ilk finansal aktiveden bu zamana kadar olan tüm işlemlerinizin sonucu oluşan bireysel sayısal değerinizdir. Bu zamana kadar çektiğiniz tüm krediler, ödemeleriniz, kredi kartı limitleriniz, ne kadar ödediğiniz vb. tüm finansal işlemleriniz Merkez Bankası merkezli Kredi Kayıt Bürolarında tutulur. Bu sizin kredi sicilinizdir. Siz ödemelerinizi her aksattığınızda veya eksik ödediğinizde kredi notunuz düşer. 90 günlük bir süre tanınır ve siz hala borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlatılır. Fakat 90 gün sonra ödeseniz bile size tanınan süreden sonra ödeme gerçekleştirdiğiniz için kredi notunuz zarar görür ve puanınız eksilir. Eğer kredi puanınız bankalar tarafından belirlenen puanın altına düşerse Kara Listeye girerseniz ve bu yüzden bankalar size borcunuzu ödeyesiye kadar kapılarını kapatır. Kredi veya kredi kartı dahil tüm başvurularınız reddedilir.

Kara Listeden Çıkılır mı? Nasıl Çıkılır? Nasıl Krediye Başvurulur?

Elbette, belgelenmiş tüm borçlarınızı ödediğinizde bankalardan alacağınız borcu yoktur kağıdını aldıktan belli bir süre sonra Kara Listeden çıkarsanız. Ancak Kara Listeden çıktıktan sonra kredi siciliniz silinmez. Bu yüzden kredi veya kredi kartı için başvurduğunuz ilgili banka sicilinizi kontrol ettiğinde yine reddetme hakkına sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Şekerbank Güncel EFT Saatleri ve Bilgileri


Kara listeden çıktıktan sonra kredi kartı veya krediye başvurmak istiyorsanız reddedilme riskiniz olduğunu bilmenizde fayda var. Bu süreçte riski azaltacak mantıklı adımlar atmanızı öneririz. Örneğin; eğer maaş müşteri olduğunuz bir banka varsa ilk başta o bankadan başvurmayı deneyin. Çünkü banka sizin düzenli bir maaşınız olduğunu göreceği için başvurunuzu onaylayabilir.

Bir başka yöntem de başvuru yapacağınız bankayla başvurudan önce iyi izlenim bırakmak. Mesela otomatik ödeme talimatı vermek bile sizin için bir avantaj olacaktır.

Eğer ilgili banka kredi kartı başvurunuzu onaylarsa, düşük limitli bir kredi kartını tercih edin ki ileride ödemede zorlanmayın. En kötü asgarisini öderim diye düşünmeyin. Çünkü art arda asgari ödediğinizde bile kredi notunuz düşer. Bu yüzden ödeyebileceğiniz kredi kartına başvurun ve kredi notunuzu yükselterek ileride başvuracağınız kredi veya kredi kartlarında reddedilme riskinizi daha da azaltmış olursunuz.

Düzenli Ödeme Yapmanıza Rağmen Kara Listedeyim. Ne Yapabilirim?

Eğer tüm kredi ve kredi kartlarınızı düzenli ödüyorsanız ve kredi sicilinize baktığınızda ilgili bankalarla bir sıkıntı olduğunu ( hata olduğunu ) görüyorsanız, o zaman ilk yapmanız gereken MİDES (Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi) üzerinden sizin başlatmadığınız bir finansal aktivite veya hatalı işlem olduğuna dair düzeltme başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu şekilde kredi notunuz ve kredi siciliniz temizlenerek tekrardan kredi ve banka çalışmalarına başlayabilirsiniz. Ayrıca merkez bankasına eski borçlarınız ile ilgili düşüm yapmaları için dilekçe yazabilirsiniz. www.findeks.com sitesinden de bu sistemle ilgili destek alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ING Bank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme İşlemi


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *