Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Nasıl İtiraz Ederim?
11 Kas, 2018 17:38 tarihinde eklendi

Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Nasıl İtiraz Ederim?

Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Nasıl İtiraz Ederim?

Kredi kartı kullanan kişilerin arada karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de kartından yapmadığınız harcamalardan yüksek paralar çekilmesidir. Bu bir dolandırıcılık yöntemi olabilir. Bunun için bankalara itiraz etmeli ve bu ödemenin ana sebebi bulmalarını araştırma yaptırabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız ve kredi kartımdan fazla para çekilmiş, nasıl itiraz ederim diyorsanız yazımızın devamını okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kartımdan Çekilen Fazla Para

Kredi kartından alışveriş yapsanız da yapmasanız da bu durum başınıza gelebilir. Bu durumu anladığınızda hemen ilk işiniz daha fazla harcama olmaması için kartınızın iptalidir. Hemen bağlı olduğunuz bankayı arayarak kredi kartınızdan sizden habersiz para çekildiğini söyleyerek kartınızı iptal edip yeni bir kart almak istemelisiniz. Bu durumda daha çok para çekilmesini önleyebilirsiniz. Eğer böyle bir işlemle karşılaştıktan sonra bankalar size itiraz seçeneği sunmaktadır. Peki bu itirazı nasıl yaparız? Hangi durumlarda bu itiraz geçerli olmaktadır?Kredi kartı harcamalarınızı yüksek muhtemelen biliyorsunuzdur. Ekstre geldiğinde şüpheli bir çekim fark ettiniz ne yapabilirsiniz? Öncelikle bu harcamayı gerçekten sizin yapmadığınıza emin olmanız gerekmektedir. Eğer bu harcamayı siz yapmadıysanız, bankaların oluşturduğu itiraz etme yöntemine başvuru yapabilirsiniz. Şüpheli ve ya hatalı harcamalarınızda kredi kartı harcama itirazı yöntemiyle başvuruda bulunmanız mümkün. Bütün bankalarda bulunan bu seçenek kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilirsiniz. Ayrıca yapmadığınız ve ya yaptığınız alışverişlerde fazla para çekimi olduysa bu harcamalar hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Bu yüzden yaptığınız alışverişlerde fişleri kontrol etmenizi öneririz. Siz böyle bir şikayetle bankanın karşısına çıktığınızda banka bir değerlendirme süreci başlatmaktadır. Bu süreçte eğer haklı görülürseniz paranız banka tarafından size iade edilmektedir. Bu yöntemi kullanıp bankaların iyi niyetini su istimal etmek isteyen kişiler yüzünden detaylı bir araştırmaya girmek zorundasınız. İtirazlarınız içinde belli bir süre ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar kredi kartını kullandığınız bankadan bankaya farklılık gösterebilir. En kolay ve hızlı yöntem ise eğer şüpheli işlemi fark eder etmez, çalıştığınız bankayı arayarak dilekçe formunu doldurup kartınızı iptal ettirmenizdir. Kartınızı iptal ederken tamamen kapatın demiyoruz. Kart değişikliği ile tüm numaralar değişeceğinden yeni bir kart isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Emekliye Kredi Kartı Veren Bankalar (Güncel)

Kart Harcamaları Hakkında İtiraz Nasıl Yapılır?

Bu işlem sadece kredi kartları işlemleri için geçerli değildir. Banka kartınızda da böyle bir işlem gördüyseniz aynı yöntemlerle başvuru yapabilirsiniz. Kart sahibi harcama itirazını yaptığında bankaya neden itiraz ettiğini belirtmesi gerekir. Bankalar zorunlu olarak kart sahibinin itirazını değerlendirdikten sonra sorun yaşadığı iş yeri ile bağlantı kurmaktadır. İş yeri ile bağlantı kurulduktan sonra verdiğiniz itiraz dilekçesini bu iş yerine iletir ve belge talep eder. Bankaya her hangi bir belge gelmezse iş yeri bankası, kart sahibinin bankasına işlem tutarı kadar ödeme yapar. Eğer sizde böyle bir durumla karşılaşırsanız yazımızda verdiğimiz bilgiler dahilinde itiraz edebilirsiniz. Kısaca belirtmek ve özet geçmek gerekirse böyle bir işlemle karşılaştığınızda hemen müşteri temsilcisini arayabilirsiniz. Konuyla ilgili sizi yönlendireceklerdir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *