Kobilere 10.000 TL Nefes Kredisi Veren Bankalar (Destek Kredisi)
2 Eyl, 2018 15:19 tarihinde eklendi

Kobilere 10.000 TL Nefes Kredisi Veren Bankalar (Destek Kredisi)

Kobilere 10.000 TL Nefes Kredisi Veren Bankalar (Destek Kredisi)

Devlet Kobiler için ikinci kez nefes kredisi kampanyası yaptığını duyurdu. Ekonomik sıkıntıların üzerine ” Birlikte kazanacağız” sloganıyla Kobilere Destek Kredisi verilecek kredi çeşidinde işletmelere 200.000 TL üst limit olmak üzere rahat nefes aldıracak bir kredi paketi düzenlenmiştir. İlk altı ay anaparanın geri ödemesiz olacağı kredide kefiliniz ise KGF yani Kredi Garanti Fonu olacak. Para desteğini odalar ve borsaların vereceği kredide, bankalar ise kaldıraç görevi yapacaklardır.

Özel sektörün finans sıkıntısını giderecek olan yeni bir nefes kredi paketi devreye alındı. Kobi destek kredisi protokolü Hazina ve Maliye bakanı Berat Albayrak ve Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla imzalanmıştır. Ayrıca bu krediye destek veren bankaların genel müdürlerinin de katıldığı bu kredi paketi ile Kobilere rahat nefes aldıracaklarını duyurdular.

Nefes kredisi paketi 2017 yılında başlamıştır. İkinci kez verilen bu kredide 2-3 ay içersinde Kobilere 10.000 TL kredi imkanı sağlanacaktır. Bundan önceki krediler gibi bu kredidede faiz oranları düşük tutulacaktır. Bu kredide faiz %1.85 olacaktır. Yıllık maliyet ise %22 ‘yi geçmeyecektir.

 İlgili işletmelerin bu krediden faydalanmak için en fazla 200 bin lira kredi kullanacakları nefes kredisinde ilk 6 ay ana para ödemesiz sonrasında ise 12 eşit taksitle toplam 18 ay ödeme yapılacaktır. Kredinin %85’i Hazine destekli olup KGF yani Kredi Garanti Fonu kefaleti kapsamında kullandırımı gerçekleşecektir. Kısacası KOBİ’ler bu krediyi kullanırken , KGF’nin kefaleti sayesinde teminat sıkıntısı yaşamayacaktır.

Nefes Kredisi Veren Bankalar

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank,
  • Halk Bank,
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Denizbank

Yukarıda saydığımız bu bankalara başvurarak nefes kredisi yani destek kredisine sahip olabilirsiniz. Nefes kredisinde en fazla vade 18 ay olarak belirlenmiştir. En üst limit 200.000 TL olan bu kredide faiz oranı diğer kredilere nazaran daha düşükten yani %1.85’ten verilecektir.

NEFES KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Öncelikle bu krediye başvurmak için KOBİ olmanız gerekmektedir. Eğer KOBİ iseniz bu krediye yukarıdaki saydığımız bankalardan başvuru yapabilirsiniz.

Türkiye odalar ve ya borsalar birliğinden bir tanesine üye olmanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru tarihinizden itibaren en az 1 yıldır faaliyet göstermeniz gerekmektedir.

İşletmeniz, -Eczaneler, Tarım Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz Büfesi/Bürosu, factoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler gibi sektörlerde faaliyet göstermesi gerekmektedir.

NEFES KREDİSİ MASRAFLARI NE KADAR?

Nefes kredisi masrafları an itibariyle Bankanın 250 TL, KGF’nin 250 TL ve KGF’nin kefil olduğu tutardan %0.50 kefalet komisyonu ile oluşmuş olacaktır. Örnek olarak 100.000 TL kullanılacak bir kredide, masrafların ise 925 TL olacaktır.

 

 

 

 

 Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *