Konut Kredisi Gerekli Evraklar 2019 (Tüm Bankalar)
21 Oca, 2019 14:29 tarihinde eklendi

Konut Kredisi Gerekli Evraklar 2019 (Tüm Bankalar)

Konut Kredisi Gerekli Evraklar 2019 (Tüm Bankalar)

Konut kredisi gerekli evraklar bankaya eğer konut kredisi olarak başvuru yapacaksanız çok önemlidir. İlk olarak bankaya başvuru yaptığınızda banka sizden evrak istemez. Ama başvurunuz onaylanırsa sizden belli başlı evraklar isteyeceklerdir. Öncelikle bilmeniz gereken gelir belgesiz konut kredisi almanız imkansızdır. Bankalar sizin gelirinizi görmek ister ve düzenli çalışma istikrarınıza göre kredi verirler. Başvuracağınız konut kredileri yüksek miktarda olduğu için bankaların istediği tarzda müşteriler olmanız gerekmektedir. Her müşteri grubundan değişik evraklar istenmektedir. Emekliler, çalışanlar, memurlar, iş yeri sahipleri ve çiftçiler için konut kredisi başvurusu değişiklik göstermektedir. Şimdi sizlere konut kredisi gerekli evraklar nelerdir bu konu hakkında bilgiler vereceğiz. Bir önceki konumuz olan Konut Kredisi Faizleri 2019 yazımızı da okuyarak bu konu hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Tüm Bankaların İstedikleri Ortak Evraklar Ve Ortak Kurallar Nelerdir?

Her bankanın çalışma prensibi ve çalışma şartları birbirinden farklıdır. Özellikle her banka ayrı faiz oranları uygulamaktadır. Ama bazı kurallar vardır ki tüm bankaların bu kurallara uyması gerekmektedir. Bu kurallardan en önemlisi alacağınız konuta ne kadar kredi çıkacağıdır. Eğer siz alacağınız ev üzerinden konut kredisi alacaksanız krediniz onaylandıktan sonra alçağınız eve banka ekspertiz göndermektedir. Bu ekspertiz 3-5 gün içinde bankaya bildirilir. Burada sizin aldığınız fiyat değil de bankanın belirlediği fiyat ile kredi verilmektedir. Gelen ekspertiz raporunun %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Kalan %20’lik kısmı bankaya teminat olarak vermeniz gerekmektedir. Bu yüzden ev almadan önce ekspertiz raporunu araştırmalı ve evin krediye uygun olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Aksi taktirde yapacağınız masraflar sizin cebinizden gidecek ve kredi ev yüzünden olumsuz olursa ödediğiniz ekspertiz ücreti bile yanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Kolay Araba Kredisi (Taşıt Kredisi) Veren Bankalar

Ayrıca bankalardan iyi bir müşteri grubunda olduğunuz zaman kredi alabilirsiniz. Banka sizin kredi başvurunuzda bulunduğunuzda ilk olarak sicilinize ve kredi notunuza bakmaktadır. Bu kredi sicili ve kredi notu düşük olursa kredi almanız imkansızdır. 1000 TL kredi alsanız da 100000 TL kredi alsanız da bankalardan muhakkak kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunuz düşükse Kredi Notu Nedir adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.Konut Kredisi 2019

Peşinat Ödemeden Konut Kredisi Alınır mı?

Yukarıda da söylediğimiz gibi banka sizin evinize ekspertiz yaptıktan sonra bu ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullandıracaktır. Yani 200 bin lira gelen bir ekspertiz raporunu 160 bin lirasına konut kredisi kullanabilirsiniz. Geriye kalan 40 bin liralık kısmı bankalar peşinat olarak almaktadırlar. Genellikle konut kredisi alacak müşterilerin peşinatsız ev alabilir miyim gibi sorularına cevap olarak şunları söylemek istiyoruz. Öncelikle hiçbir bankadan peşinatsız ev almanız mümkün değildir. Çünkü gelen ekspertiz raporuna göre kredi vermek yasal bir izlenimdir. Yalnız peşinatsız ev alacaksanız ekspertiz değeri yüksek olan bir ev alabilirsiniz. Örneğiz siz evi 160 bine aldınız ama evin ekspertiz değeri 200 bin ve üzerinde ise siz bu evin ekspertiz değerine göre kredi kullanacaksınız. Sizin aldığınız fiyat banka tarafından önemli değildir. Sadece bu şekilde peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz. Başka türlüsü imkansızdır.

Konut Kredisi Alırken İstenilen Evraklar

Konut kredi başvurusu yaptınız ve krediniz onaylandı. Bu sizin için artık bankaya evraklarınızı vermeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Bankaların istedikleri evraklar şunlardır.

  • Krediyi alacak şahısın kimlik fotokopisi ve aslı (Nüfus Cüzdanı olması gerekir.)
  • Krediyi alacak şahısın ikametgah belgesi
  • Özel sektör çalışanıysa maaş bordrosu ve ya maaş yazısı, Kamu sektöründe çalışıyorsa gelir belgesi.
  • Esnaf ve ya Serbest Meslek Sahibiyse Vergi Levhası, Hesap Özeti, Bilançolar ve Oda Kayıt belgesi.
  • Alacağınız evin tapu fotokopisi ve açık adresi.
  • Alacağınız evin Kat Mülkiyet Tapusu
  • Alacağınız evin Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi. (İnşaat ruhsatı)
  • Krediyi Alacak kişi EMEKLİ ise: emekli maaşını aldığına dair belge, eğer çalışıyorsa ayrıca çalıştığına dair belge
  • Krediyi Alacak kişi ÇİFTÇİ ise: Çiftçi Belgesi, arazilerinin tapu fotokopileri, çiftçilik sigortası belgesi, müstahsil makbuzları.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ICBC Bank'tan Limitsiz Konut Kredisi Başvurusu (120 Ay Vade)

Yukarıda sizlere konut kredisi için gerekli evraklar hakkında bilgiler verdik. Siz krediye başvurduğunuzda banka sizden ek gelir, ek teminat ve ya kefil isteyebilir. Bankanın belirlediği evraklarla kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Hangi bankaya başvurmak gerektiğinizi bilmiyorsanız bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Konut Kredisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *