Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Listesi
7 Ara, 2018 15:08 tarihinde eklendi

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Listesi

Konut Kredisi sizi ev sahibi yapmak için çok uygun bir finansal destektir. Bankalar konut kredilerinde kendilerine özel faizler uygulayarak kişilere konut kredisi almalarını sağlamaktadırlar. Sizlerde ev sahibi olmak istiyorsanız bankaların yaptıkları kampanyalara göz atarak konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Konut kredilerine başvurduğunuz zaman sizden bir takım evraklar istenmektedir. Bireysel ve ticari müşteriler için ayrı evraklar istenir. Bu yazımızda bugün sizlere Konut kredisi için gerekli evraklar hangileridir, konut kredisi başvurusu yaparken hangi evraklar yanımızda olmalıdır bu konu üzerinde duracağız. Sizlerde yazımızı okuyarak konut kredisi gerekli evraklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bankaların Ortak İstedikleri Evraklar Nelerdir?

Bütün bankalar, hangi bankalardan konut kredisi başvurusu yaparsanız yapın aynı tarz evraklar istenecektir. İlk konut kredisine başvurduğunuzda sadece kimliğiniz yeterli olacaktır. Kimliğinizden TC Kimlik numaranız sisteme girildiğinde kredi alabilirliğiniz test edilecektir. Yani bu bir sorgulama işlemidir. Sorgulama işleminde sizin banka çalışmalarınız, borçlanma durumunuz, kredi notunuz ve kredi siciliniz değerlenip size bildirilecektir. Bankacı sizin kredi başvurunuzun olumlu ve ya olumsuz olduğunu sizin kimlik numaranızı girdikten sonra söyleyecektir. Bu yüzden konut kredisi almadan önce kredi notunuzu muhakkak öğrenmelisiniz. Kredi notunuz ve banka siciliniz uygun olduktan sonra sizden gerekli evraklar istenecektir. Özellikle QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Fibabanka, Burgan Bank, İş Bankası, ING Bank, Garanti Bankası, Denizbank, Yapı Kredi Bankası tarafından istenilen evraklar şunlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Bankası 4402 SMS Kredi Başvurusu

Konut Kredisinde Peşinat 

Öncelikle bankalar sizin peşinatınızın olup olmadığını soracaktır. Çünkü konut kredileri aldığınız evin ekspertiz değerine göre kredilendirilir. Eğer aldığınız evin ekspertiz değeri ile satın aldığınız fiyat aynı değilse bu durum size sıkıntı yaratabilir. Çünkü bankalar gelen ekspertiz raporun %80’ine kadar kredi verirler. Yani sizin satın aldığınız fiyattan değilde bankanın çıkarttığı ekspertiz raporuna göre fiyat belirlerler. Siz 300 bin liralık bir ev alıyorsanız 60 bin nakit paranız olması gerekir ve bunu konut kredisi alacağınız bankaya yatırmanız istenecektir.Konut Kredisinde Ana Evraklar 

Konut kredisi başvurusunda bulunduğunuzda her banka sizden şu evrakları isteyecektir. Üzerinde TC Kimlik numarası yazan bir kimlik (Bu nüfus cüzdanı olursa daha iyi olur. Çünkü bazı bankalar sadece nüfus cüzdanı ile işlem yapmaktadırlar), gelir belgeniz ve alacağınız evin tapu fotokopisini bankaya vermelisiniz. Banka ayrıca ekspertiz gideceğinden evin açık adresini ve evi kimin göstereceğinin bilgilerini istemektedir. Evi gösterecek kişinin de adı soyadını ve cep telefonunu yazıp bankaya verebilirsiniz. Daha sonra bu verdiğiniz evraklarla banka kredi başvurunuz başlayacaktır. Yaklaşık 1-2 gün süren onay sürecinden sonra krediniz onaylandıktan sıra ekpertiz yapmaya gelecektir.

Ekspertiz Ücreti 

Eğer krediniz onaylandı ve banka eve ekspertiz gönderecekse sizden ekspertiz ücretini yatırmanızı isteyecektir. Krediden kesilir diye düşünürseniz yanılıyorsunuz. Çünkü banka ekspertiz raporundan sonra kredinizin onayını alır. Ekspertiz raporu kötü olan ve ya krediye uygun olmayan bir çok ev vardır. Banka ekspertiz şirketlerine bu ücreti ödedikleri için peşin olarak müşteriden almaktadırlar. Bu ücret bankaya göre değişiklik göstermektedir. 600 TL ile 1000 TL arasında ekspertiz ücreti ödenmektedir. Eğer ilk ekspertiz de değer düşük gelirse buna itiraz etme hakkınız vardır. Ayrıca tekrar konutunuza ekspertiz gönderebilirsiniz. Fakat bu ekspertize de ayrı ücret ödeyeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası 4747 SMS Kredi Başvurusu

Diğer Meslek Grupları Ve İstenilen Evraklar 

Her meslek grubundaki kişiler konut kredisine başvuru yapabilmektedirler. Bütün hepsi için kimlik ve tapu fotokopisi vardır. Ek olarak ise şu evraklar istenmektedir.

  • Emekliler için emekli gelir belgesi ve ya varsa ek gelirlerinin belgesi
  • Devlet Memurları için eğer maaş aldığınız bankadan kredi başvurusu yapmazsanız gelir belgenizi bankaya götürmeniz gerekir.
  • Çiftçiler için çiftçilik sigortanızın olması gerekmektedir. Ayrıca çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazilerine ait tapu fotokopileri
  • Serbest meslek çalışanları için muhasebeden gelir gider tablosu ve bilanço, vergi levhası fotokopisi ve oda kayıt belgesi istenmektedir.

Ayrıca bankalar gerekli duyduğunda sizden KEFİL isteyebilmektedirler. Eğer kefilinizi bulursanız oda meslek grubuna göre aynı şekilde evraklarını getirerek size kefil olabilirler. Bugünkü yazımızda size konut kredisi için gerekli evraklar nelerdir bunlar hakkında bilgi verdik. Diğer yazılarımız için sitemizi dolaşabilir ve krediler hakkında bilgi alabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *