Konut Kredisi Şartları Nelerdir? (Detaylı Anlatım)
12 Oca, 2019 19:06 tarihinde eklendi

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? (Detaylı Anlatım)

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? (Detaylı Anlatım)

Konut Kredisi Şartları Nelerdir gibi soruları hep kendimize sormaktayız. Konut kredisi almak için bir çok şart bulunmaktadır. Sizde eğer bu şartlara uygun değilseniz konut kredisi başvurusunda bulunsanız bile olumsuz olma ihtimali vardır. Öncelikle bilmeniz gereken husus hangi bankadan konut kredisi seçeceğinizi araştırarak öğrenmenizdir. Çünkü her bankanın faiz oranları değişik olacağı gibi her bankanın çalışma prensipleri de farklıdır. Bu yüzden ilk öncelik bankalardır. Bugün sizlere Konut Kredisi Şartları nelerdir bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra kolay ve bilinçli bir şekilde konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

<<< — Uygun Faizle ICBC Bank Konut Kredisi İçin Tıkla — >>>

Konut Kredisi Ve Bankalar

Giriş yazımızda da söylediğimiz gibi bankalar ilk öncelikle inceleme yapacağımız kurumlardır. Eğer siz konut kredisi almak istiyorsanız tüm bankaların faiz oranları ve çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bankaların kredi verirken tek ortak kullandıkları şart evinize verilen kredi miktarıdır. Aldığınız eve bankalar ekspertiz gönderirler ve bu ekspertizin %80’ine kadar kredi kullandırırlar. Yani evin tamamına kredi kullanamazsınız. %20’lik kısmı bankaya teminat olarak göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca bankalardan gelir belgesiz konut kredisi almanız da imkansızdır. Çünkü geliriniz hesaplandıktan sonra size verilecek kredi miktarı ortaya çıkacaktır.

Her banka ilk olarak kişinin gelirine ve kredi siciline bakmaktadır. İcralık durumda olan, kırmızı kalemi olan, ödemelerini düzensiz yapan ve kredi notu düşük olan kişiler konut kredisi kullanamazlar. Bu yüzden kredi sicilinizi öğrendikten sonra başvuru yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca başvurmadan önce eğer gecikmiş ödemeleriniz varsa (Banka ile ilgili) bu ödemeleri hemen kapatıp ertesi gün kredi başvurusunda bulunmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Garanti Bankası Konut Kredisi 2019 (Faiz Oranları ve Başvuru)

Konut Kredisinde Evin Değeri

Konut kredisini alacağınız evin üzerinden kullanırsınız. Aldığınız evi kaç ay vade yaptıysanız o vade boyunca banka ipotek almaktadır. Siz borcunuzu bitirdikten sonra banka üzerindeki ipoteği kaldıracak ve evinizi borçsuz bir şekilde alacaksınız. Borç ödenmediği taktirde banka borcu karşılamak için evi satabilir. Bu yüzden borçları gününde ödemeye özen gösteriniz.<<< — 100 Bin TL Faizsiz Konut Kredisi İçin Tıkla — >>>

Bankalar sizin alacağınız eve sizin aldığınız fiyattan değil de ekspertizin belirlediği fiyattan kredi imkanı sağlarlar. Krediniz onaylandıktan sonra banka evinize ekspertiz gönderecektir. Bu ekspertiz gönderildikten sonra banka size bu ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi verecektir. Örnek olarak söylersek siz evi 200 bin liraya aldınız ama ekspertiz raporu 180 bin lira çıktı. 200 bin lira üzerinden değilde 180 bin lira üzerinden kredi limitiniz oluşacaktır. 144 Bin lira bankadan alacağınız en yüksek kredi limitidir. Ama 200 liralık bir eve 220 bin liralık ekspertiz çıkarsa burada sizin yararınıza olacak ve 220 bin lira üzerinden kredi kullanacaksınız. Her türlü bankaya %20 olan parayı göstermeniz istenecektir.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm bankalar konut kredilerinde kendilerine uygun faiz oranları ve uygun vade seçenekleri bulundurmaktadır. Ülkemizde en mantıklı konut kredisi vadesi 120 aydır. Tüm bankalarda 120 ay vade ile konut kredisi alabilirsiniz. Bazı bankalar 240 ay ve 360 ay vade de yapmaktadır. Ama bunu yaparken tüm hesaplamaları yapmanızı öneririz. Bu yüzden ilk olarak dikkat etmeniz gereken faiz oranı ve bankadır. Şunu da belirtmek istiyoruz, eğer 14 gün içinde vazgeçtiniz ve ödemelerle başa çıkamayacağınızı düşündünüz ve ya aldığınız ev içinize sinmedi bunu 14 gün içinde bankaya giderek cayma hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Kolay Kredi Veren Banka QNB Finansbank (5030 SMS Kredisi)

Konut kredisi başvurusu yapacaksanız internet üzerinden ve ya SMS ile başvuru yapmanızı önermiyoruz. Çünkü o başvuru sistemleri otomatik sistem olduğu için detaylı tarama yapmadan kredi sonucu vermektedir. Bu yüzden direk seçtiğiniz banka şubesine giderek müşteri temsilcisi ile birebir görüşmenizde fayda vardır.

Düşük faizle konut kredisi veren bankaları araştırarak en düşük faizle kredi veren bankayı muhakkak inceleyiniz. Ayrıca sitemizde bulunan Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları adlı konumuzu da okuyarak bu bankanın faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz.  Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. Görkem CAN

    Krediler inanılmaz yüksek Allah ev sahibi olmak isteyenlerin yardımcısı olsun.

    • access_time 14 Oca 2019, 11:48
    • Cevapla