Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?
22 Kas, 2018 21:35 tarihinde eklendi

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi en basit tanımıyla bankadan borç almak demektir. Eğer kredi için talep edilen şartlara uygunsanız ihtiyaç duyduğunuz tutarı bankalar aracılığıyla satın alabilirsiniz. Bu tutar belirlenen koşul ve sürelerde bankalara geri ödemek zorundasınız. Ayrıca kredi çektiğinizde geri ödemenizi faiz oranları hesaplanarak yaparsanız. Kredi çekmek için bankaların talep ettiği bazı şartlar vardır. Öncellikle tüm bankalar kredi çekecek kişinin 18 yaşını geçmiş olması gerekir. Bununla birlikte bankalar sizden gelir düzeyinizi gösteren bir belge ile birlikte 3-6 aylık bir SGK kaydınız bulunması gerekir. Diğer şartlarda bankadan bankaya değişiklik gösterir.

Siz kredi başvurusu yaptığınızda bankalar ilk olarak sizin kredi notunuza bakacaktır. Kredi Notunuz kredi sicilinizin temsili sayısal bir değeridir. Kredi başvurusunda bulunduğunuz banka sizin kredi sicilinize bakarak bankalarla olan ilk finansal aktivitenizden bu zamana kadar tüm ödemeleriniz, borçlarınız, kredi kartı limitleriniz, hesaplarınız düzenli bir şekilde görebilir. Kredi notunuz da size ait olan bu verilerin bir matematiksel algoritmasıdır. Eğer kredi notunuz 900’ün altında ise ne yazık ki bankalar sizin kredi başvurunuzu onaylamayacaktır. Eğer kredi notunuz 1400 veya üste ise bu durumda bankalardan kredi çekmeniz daha kolaydır.Eğer ödemelerinizi düzensiz veya zamanında yapmıyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bu yüzden tüm ödemelerinizi düzenli ve size verilen süreler içerisinde ve tam bir şekilde gerçekleştirin. Çünkü, örneğin, kredi kartınızın borcunun üst üste sadece asgari tutarını ödediğinizde bile kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü?

Evet, siz kredi başvurusu yaptığınızda, başvurunuz bile sizin kredi notunuzu etkiler. Eğer başvurunuz banka tarafından onaylanmazsa bu sizin kredi sicilinizde yer alır ve diğer bankalar da bu aktiviteyi göreceği için size olan güvenleri düşer. Bu yüzden siz kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi notunuzu öğrenip başvuru yapıp yapamayacağınızı kontrol edin. Daha sonra gelirinizle ödeyebileceğiniz bir tutarda kredi başvurusu yapmanız gerektiği için size uygun olacak hizmeti bulmayı hedefleyin. Eğer gelir düzeyinize göre çok yüklü bir miktar kredi istediğinizde banka verilerinize bakarak bunu ödeyemeyeceğinizi düşünür ve reddeder.

Kredi Başvurusu Onaylandığında da Kredi Notu Düşer mi?

Kredi başvurunuz onaylandığında da kredi notunuzun düştüğünü bilmeniz de fayda var. Bunun sebebi de siz kredi çektiğinizde artık sorumlu olduğunuz bir borcunuz olduğu için. Artık bunu ödeyememe gibi bir riskiniz olduğunuz için bankalar kredi notunuzu düşürür. Siz düzenli ve zamanında ödeme yaptığınız sürece kredi notunuz tekrardan yükselmeye başlayacaktır.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *