Kredi Borcu Olan Kişi Öldüğünde Ne Olur? (Detaylı Anlatım)
3 Şub, 2019 18:41 tarihinde eklendi

Kredi Borcu Olan Kişi Öldüğünde Ne Olur? (Detaylı Anlatım)

Kredi Borcu Olan Kişi Öldüğünde Ne Olur? (Detaylı Anlatım)

Bankalardan kredi almış bir kişinin ölümünden sonra kredi borcu ne olur konulu yazımız için sizlere iyi hizmet verebilmek için detaylı bir araştırma yaptık. Öldükten sonra kredi borcu bankalardan siliniyor mu ya da kredi borcunu geride kalan kişiler mi ödüyor sizlere bunun açıklamasını yapacağız. Ölen kişinin kalan kredi borcunun hangi şartlar altında yakınları tarafından ödeneceğini ve hangi şartlar altında sigorta şirketi tarafından ödeneceğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Kredi Borcu Kime Kalır?

Bankalardan kredi almış bir kişi öldükten sonra bu kredinin kime kalacağı tamamen banka kredisi çekerken imzalamış olunan kredi sözleşmesi ve yapıldıysa hayat sigortasına göre belli olacaktır. Kişi krediyi çektikten sonra ölümcül bir hastalığa yakalandıysa ve bu ölümcül hastalıktan kredi çekmeden önce haber varsa bile krediyi kimin ödeyeceğine etkili olmaktadır. Burada önemli olan bir çok nokta vardır. Krediyi ölen kişinin ailesinin ödememesi için bazı durumlar vardır.

Bu durumlardan bir tanesi yukarıda da belirttiğimiz gibi kişi kredi aldıktan sonra hastalığını biliyorsa ve bununla ilgili bir hastane kaydı yoksa bu krediyi hayat sigortası öder. Kredi alan kişi kredi aldıktan sonra bir kaza ile hayatını kaybettiyse de krediyi hayat sigortası ödemektedir. Yalnız krediyi hayat sigortasının ödemesini istiyorsanız kişinin kredi sözleşmesinde hayat sigortası olduğundan emin olmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Bankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme İşlemi

Ölen kişinin hangi durumda krediyi ailesi ödemektedir. Dediğimiz gibi bazı durumlar sebebiyle kredi borcu ailesine kalmakta ve krediyi ailesi ödemektedir. Bu kişi birinci dereceden en yakın olan kişi olacaktır. Bu durumların en başında ise kişi öleceğini bile bile kredi çektiyse bu kredi birinci dereceden yakınına kalmaktadır. Çünkü banka öldükten sonra sizin hastane kayıtlarınıza bakacaktır. Bir diğer durum ise kişi kredi çekerken hayat sigortası yaptırmadıysa banka bu krediyi kişinin yakınlarından ödemesini istemektedir.

Peki bu borçlardan kurtulmak için ne yapmalıyız? Bunun için bazı yollar vardır. Eğer kredi çeken kişi yukarıdaki şartlara uymadıysa kanun olarak bu borçlar birinci dereceden yakınlarına kalmaktadır. Eğer bu borçları ödemek istemiyorsanız reddi miras yaparak borçlardan kurtulabilirsiniz.Reddi miras ile borçların tamamından kurtulursunuz. Reddi miras yaparak ne kadar yakını olursanız olun ölen kişinin kredi borcunu ödemezsiniz. Ancak reddi miras yaparken dikkat etmeniz gereken ÖNEMLİ bir konu vardır. Eğer yakınları borcu ödememek için reddi miras yaparsa bu kişiden kalan mallarında hazineye geçeceğini unutmayınız. Ölen kişinin bütün herşeyinden reddi miras yapmış olacaksınız. Bu durumda banka alacağını o malları satarak yapacak ve kalan malları da hazineye devir edecektir.

Kısaca özet geçersek kişi kredi çekerken hayat sigortası yok ise kişinin birinci dereceden yakınları bu krediyi ödemek zorundadırlar. Hayat sigortası yaptırdıysa ise sigorta yapılan şirket kalan borcu bankaya ödeyecektir. Bu yüzden kredi çekerken sizlerde arkanızda borç bırakmak istemiyorsanız hayat sigortası yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ING Bank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme İşlemi

Hayat Sigortası Ölüm Sonrası Krediyi Karşılar mı?

Kredi aldığınız zaman bankalar size genellikle sigortalı kredi kampanyalarından sunmaktadır. Genellikle her banka sigortasız, yani hayat sigortasız kredi başvurusu yapmanızı istemezler. Bu yüzden bankalardan kredi alacağınız zaman hayat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Hayat sigortası yaptıran kişilerde bu sigorta kapsamında birçok kampanyadan faydalanabilirler. Eğer kişi kredi almış ve hayat sigortası yaptırdıysa, daha sonra gelen ani bir ölüm sebebiyle krediyi hayat sigortası komple öder ve ölen kişinin ödediği kredi paraları da iade edilir. Bunu her firma yapmamaktadır. Genellikle en çok tercih edilen firmalar bu durumda size yardımcı olacaklardır. Eğer kişi hayat sigortası yaptırdığından önce hastalıklı olduğunu biliyorsa bu kanıtlanır ve hayat sigortası hiç bir krediyi karşılamaz. Çünkü bankalar ölümcül hastalığı olan bir kişiye kredi vermeyeceği gibi hiç bir hayat sigortası da bu kişilere sigorta çıkartmazlar.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, Ölen kişinin kredi borcu, Ölümden sonra banka borcu ne olur hakkında bilgiler verdik. Eğer sizinde aklınızda kalan soru, görüş ve öneriniz varsa aşağıdaki BİR CEVAP YAZ kısmına yazabilirsiniz. Bir önceki konumuz olan TC Kimlik ile Kredi Notu Sorgulama konumuzu da bakabilir ve bilgi alabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *