Kredi Kartı Başvurum Onaylanmıyor? (Neden?)
20 Kas, 2018 21:21 tarihinde eklendi

Kredi Kartı Başvurum Onaylanmıyor? (Neden?)

Kredi Kartı Başvurum Onaylanmıyor? (Neden?)

Kredi kartları sunduğu avantajlar sayesinde (taksitle ödeme imkânı gibi) son zamanlarda oldukça tercih ediliyor. Bankaların sunduğu avantajlar aynı olmadığı gibi müşterilerinden talep ettiği şartlar da farklılık gösterebilir. Bu sebepten dolayı çoğu başvuru onaylanırken bazı başvurular da bankalar tarafından reddediliyor. Bu yazımızda sizinle kredi kartı başvurularının neden onaylanmayacağını ve başvuru yapmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli noktaları paylaştık. Kredi kartı başvurum onaylanmıyor? Neden diye düşünüyorsanız yazımızı okuyarak bilgi alabilir ve eksik olan bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

İlk defa bir kredi kartı için başvuruyorsanız banka sizden gelir durumunuzu isteyecektir. Sizin gelirinize bakarak ödeyebileceğiniz limiti tahmini olarak belirlemek isteyecektir.  Eğer sizin geliriniz 2 bin TL iken 100 bin TL’lik bir kredi kartına başvurursanız banka bunu düzenli ve devamlı kullanacağını düşünerek borcunuzu geriye ödeyememe ihtimalini göz önünde bulundurur ve sizin başvurunuzu onaylamayabilir. Bu yüzden geliriniz ile talep ettiğiniz limit orantılı olmasına dikkat edin.

Kredi kartınız varken ikinci veya dahası için bir kredi kartı başvurusu yapabilmeniz mümkün. İster müşterisi olduğunuz bankadan ister başka bir bankadan başvuru yapabilmeniz mümkün. Fakat bu iki durumda da kredi kartı başvurunuz onaylanmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Banka Kartı Nasıl İnternet Alışverişine Açılır?

Kredi kartı başvurusu öncesinde dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kredi Sicilinizin Temiz Olmasına Dikkat Edin

Siz bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman banka sizin kredi sicil raporunuza bakacaktır. Kredi sicilinizde sizin daha önceki tüm kredi kartı limit bilgilerinizden ödediğiniz ödemediğiniz tüm borçlar görünecektir. Bu durumda;

  • Eğer ödemediğiniz bir faturanız veya icralık bir durumunuz,
  • Taşıt vergisi borcunuz,
  • Daha önceki kredi kartı veya kredinize ait ödenmemiş veya geç ödenmiş borcunuz varsa kredi kartı başvurunuz onaylanmaz.


Asgari Tutardan Fazlasını Ödemeye Dikkat Edin

Daha önceden kredi kartı kullandıysanız o zamanki ödemeleriz başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığında etkili olacaktır. Öncellikle elbette kredi kartınızın dönem borcunu ödemeye özen gösterin. Eğer ödeyemiyorsanız bazı durumlarda dönem borcunu kapatamıyorsanız asgari ödemesini hatta asgari ödemesinden daha fazlasını ödemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü sürekli asgari tutar ödemek de sizin kredi notunuzun zarar görmesinde etkili olacaktır ve ayrıca ilgili bankalar da siz sürekli olarak asgari tutar ödediğinizde bazı avantajlarını geri çekecektir. Bu yüzden siz yeni bir kredi kartına başvurduğunuz da banka sizin bu ödeme geçmişinizi görecek ve böyle bir durumla karşılaşırlarsa başvurunuzu reddedecektir.

Diğer Kartınızın Limitinin Göz Önünde Bulundurun

Siz kredi kartı için başvurduğunuzda banka sizin gelirinize bakarak başvurunuzu değerlendirecektir. Eğer diğer kredi kartınızın limiti gelirinize göre alabileceğiniz maksimum limitteyse yeni kredi kartı başvurunuz reddedilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akbank Chip Para Nasıl Kazanılır? Nasıl Harcanır?

Bunların yanında başvurunuzun onaylanması için dikkat etmeniz gereken diğer unsular:

  • Başvuru sırasında banka sizden bazı formlar doldurmanızı isteyecektir. Bu formları doldururken girdiğiniz tüm kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Herhangi küçük yanlış veya eksik girilmiş bir bilgi de bile banka başvurunuza sıcak bakmayabilir.
  • Sigortanız varsa başvurunuz daha kolay onaylanacaktır.
  • Maaşınızı (iş/emekli) çektiğiniz bankadan kredi kartı başvurusu yaparsanız daha kolay onaylanacaktır.

Yukarıda sizlere kredi kartınızın red olmasına sebep olanları paylaştık. Eğer kredi kartı başvurusu yapıyor ve red alıyorsanız bütün bankalara sakın başvurmayınız. Önce nedenini öğrenip o neden üzerinde yoğunlaşmalısınız. Kredi notunuz bu şekilde daha çok düşecek ve olumsuz olan başvurularınız uzun bir süre kredi sicilinizden silinmeyecektir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *