Kredi Kartı Borcunu Ödemezseniz Ne Olur? (Detaylı Anlatım)
5 Nis, 2019 10:06 tarihinde eklendi

Kredi Kartı Borcunu Ödemezseniz Ne Olur? (Detaylı Anlatım)

Kredi Kartı Borcunu Ödemezseniz Ne Olur? (Detaylı Anlatım)

Sunduğu taksit imkanı sayesinde bir çok insan kredi kartı kullanmayı tercih eder. Günümüzde hemen hemen herkesin bir veya birden çok kredi kartı vardır. Elbette doğru ve planlı kullanıldığı zaman kredi kartları ekonomik olarak bireye avantaj sağlar ama plansız kullanılan kredi kartları da elbette bireyin başını ağrıtır. Kredi kartları her ay kullanılan kişi tarafından belirlenen bir tarih aralığında ( bir hafta – 10 gün içinde) o ayki borcunuz veya borcunuzun asgari tutarı ilgili bankalar tarafından ödenmesi istenir. Bugün sizlere kredi kartı borcunu ödemezseniz ne olur ve nelerle karşılaşırsınız bu konu üzerinde duracağız. Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve kredi kartını ödemediğiniz zaman başınıza neler geleceğini görebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Asgari ödeme kredi kartı borcunuzun aylık ödemesi geldiğinde ödeyebileceğiniz en düşük tutardır. Borcunuz ve bankanın belirlemiş olduğu yüzdeye göre bu tutar değişiklik gösterir. Kimi banka borcunuzun %20’sini ödemenizi isterken kimi banka da %40’ını ödemenizi ister. Asgari ödeme mantıklı görünse de aslında çok da iyi bir şey değildir. Ekonomik olarak zorluk çektiğinizde birkaç seferliğine yapabilirsiniz. Ama her yer asgari tutarı öderseniz bu sefer bankalardaki kredi puanınız düşecektir ve bu kredi puanınızı sadece ilgili bankalar tarafından değil tüm bankalar tarafından görülebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Banka Kartı Nasıl İnternet Alışverişine Açılır?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Yukarıda bahsedildiği gibi ekonomik olarak zorluk çekiyorsanız en azından asgari tutarı ödemenizde fayda var. Bu sayede kredi kartıyla işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Eğer ödemeyi geciktirirseniz ne olur?  • Bir takvim yılı içerisinde eğer kart sahibi asgari tutarı 3 kere gecikmeli öderse kredi kartı nakit kullanıma açıksa bu avantajı kapatılır.
  • Eğer kart sahibi üst üste (3 ay) üç kez kredi kartının asgari ödemesi yapılmazsa kredi kartının dönem borcu ödenesiye kadar kredi kartı kapatılır.
  • Kart sahibi kredi kartının son ödeme tarihi geçtikten sonra hala borcunu ödememişse gecikme faizi başlar. Bu faiz oranı bankadan bankaya değişebilir ama %30’a varan bir gecikme faiz oranıyla bile karşılaşılabilir.
  • 3 ay boyunca ödenmemiş kredi kartı borçları için bankalar kart sahiplerine bu durumu bildirip tüm borcu ödemesi için bir haftalık (7 gün) bir zaman tanır. Bu sürede de kart sahibi borcunu ödemezse bankalar tarafından Yasal Takip başlatılır. Ayrıca kart sahibi borcu ödeyemiyorsa ve Yasal Takip’e girmek istemiyorsa o zaman bankadan borcunun yapılandırılmasını talep edebilir.
  • Kart sahibi borcunu hem ödemeyip hem de yapılandırmadığında Yasal Takip’e girer. Bu süreçte irtibatta olacağınız kurum ilgili bankanız değil avukat veya hukuk büroları olacaktır.
  • Son olarak da avukat kart sahibinden borcu talep eder ve bu süreçte kart sahibi avukatın ve yasal takip masraflarını da ödemek zorunda kalır. Eğer bunları da ödemezse o zaman ilgili kişiler tarafından haciz uygulamasına geçilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? (Detaylı Anlatım)

Bu yüzden düzenli veya planlı ödeyebileceğinize inanmıyorsanız kredi kartı gibi bir batağa düşmeyin. Elbette sunduğu imkanlar çok cazip gelse de sonucu o kadar da cazip gelmeyebilir. Ve kendi adınızın üzerine olan bir kartı başkasının kullanması için vermeyin. Her ne kadar borç o kişiye ait olsa da bankalar veya ileride hukuk büroları sizinle irtibata geçip borcu sizden talep edecektir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *