Kredi Kartı Dönem Borcu Erteleme Nasıl Olur?
20 Kas, 2018 12:42 tarihinde eklendi

Kredi Kartı Dönem Borcu Erteleme Nasıl Olur?

Kredi Kartı Dönem Borcu Erteleme Nasıl Olur?

Artık hemen hemen herkes bir veya birden fazla kredi kartına sahip. Taksitlendirme imkanı gibi sunduğu ödeme avantajları sayesinde çok fazla tercih ediliyor. Eğer planlı ve kontrollü bir kredi kart kullanıcı iseniz kredi kartı sizin için çok fazla sıkıntı olmuyor demektir. Ama kontrolsüz ve bazı sebeplerden dolayı kredi kartınızla ödeyebileceğiniz miktardan fazla harcama yaparak o dönem ki borcunuz hakkında sıkıntıya düşebilirsiniz.  Bu yazıda sizinle dönem borcunun ne olduğunu ve dönem borcunun nasıl ertelenebileceğini anlattık. Yazımızı okuyarak kredi kartı dönem borcu erteleme nasıl olur öğrenebilirsiniz.

Dönem Borcu Nedir?

Dönem borcu en basit tanımıyla sizin aylık ödemeniz gereken bütün borçlarınızdır.  Daha da açıklamak gerekirse hesap kesim tarihinden önce o tarihe kadar yaptığınız tüm harcamalarınız sonucu oluşan toplam borcunuzdur. Bunlar tek çekim harcamalarınız, nakit avanslar, taksitler, faizler, önceki dönemden kalan tüm borçlarınızdır. Dönem borcunda ileriki aylara ait olan borçlarınız görünmez.

Dönem borcu genel olarak asgari tutarla karıştırılır. Dönem borcu hesap kesiminden önce harcadığınız tüm borçlarınızın toplamıyken, asgari tutar ise bu borcun minimum ödeme tutarıdır. Asgari tutar yani borcunuzdan ödeyeceğiniz minimum tutar bankadan bankaya değişiklik gösterir.Dönem Borcumu Ödeyemiyorum. Ne Yapabilirim?

Eğer dönem borcunuz karşılayamayacağınız bir tutar da ise en azından asgari ödemeyi yapmanız lazım. Elbette sürekli asgari ödemenin de dezavantajları vardır ama bu tutarı da ödemezseniz belli bir süre hakkınızda yasal işlem başlatılır ve kara listeye girerseniz. Ayrıca bu bilgiler kredi sicilinize işlenir ve kredi puanınız düşer. Bunun sonucu olarak da bankalarla tekrardan işlem yapmanız zorlaşır ve dilediğiniz zaman rahatça bankalara kredi veya kredi kartı için başvuramazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akbank Chip Para Nasıl Kazanılır? Nasıl Harcanır?

Kredi Kartı Dönem Borcu Erteleme

Eğer siz kredi kartınızın dönem borcunu ödeyemiyorsanız o zaman bankanızı arayarak kredi kartınızın dönem borcunun ertelenmesini talep edebilirsiniz. Hatta bunu sizden önce bankalar da size teklif edebilir. Bankalar bu teklifi genellikle o zaman kadar kredi kartlarını düzenli ödeyen müşterilerine sunarlar. Elbette bu süreç çok fazla değildir. Banka bu teklifi sunarak sizin en kısa zamanda bütçenizi toplayıp borcunuzu ödeyebilmeniz için yapar.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nasıl Ertelenir?

İster şube üzerinden ister online olarak kredi kartı borcunuzun ertelenmesini talep edebilirsiniz. Ama unutmayın ki bazı bankalar sizden ne olursa olsun dönem borcunuza ait asgari tutarı ödemenizi isteyebilir. Bu yüzden bankaya ait şubeye giderek ilgili kişilerle görüşmeniz sizin için daha avantajlı olabilir.

Dönem Borcu Ertelemenin Dezavantajı Var Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda sizden önce bankalar bu imkânı size teklif ederler. Çünkü ilgili bankalarda bu durumdan kazanç elde edeceklerdir. Siz dönem borcu ertelemesi yaptırdığınız zaman bankalar da bu durum karşısında yüksek faiz uygulayacak. Bu sebeple borç erteleme yaptığınızda hesaplama yapmalısınız.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *