Kredi Notu Nasıl Düşer? (Detaylı Anlatım) 2019
20 Eki, 2018 21:35 tarihinde eklendi

Kredi Notu Nasıl Düşer? (Detaylı Anlatım) 2019

Kredi Notu Nasıl Düşer? (Detaylı Anlatım) 2019

Kredi notu bankalardan kredi almanız için önemli olan bir puanlama sistemidir. Bankalara her türlü kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman sizin kredi notunuza bakarak değerlendirmektedirler. Eğer kredi notunuz düşük ve kredi notunuz henüz oluşmadıysa banka ürünlerini kullanmakta sıkıntı çekersiniz. Bu yüzden notunuzu yüksek tutarak nakit ihtiyacınız olduğunda bankalardan kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu Düşürme

Kredi notunu hiç kimse düşürmek istemez. Ama bazı sebeplerden dolayı siz istemesiniz bile kredi notunuz düşüş göstermektedir. Bu sebeplerden en önemlisi düzensiz ödemelerdir. Eğer kullandığınız kredi ve ya kredi kartınızı gününde ödemiyor ve 1 gün bile aksatarak ödüyorsanız, yüksek olan kredi notunuz yapılan güncellemelerle hızla düşmektedir. Çünkü bankalar kredinizi ve ya kredi kartınızı ödemediğinde günlük olarak bildirim yapmaktadırlar. Bu da sizin Kredi Kayıt Bürosundan negatif puan almanıza sebep oluyordur. Kredi notunun düşmesindeki en büyük etken düzensiz ödemelerdir. Bu düzensiz ödemeleri 3 ay süreye yayar ve 3 ay kredi ve ya kredi kartınızı ödemezseniz banka sizi yasal takip işlemleri için hukuk birimine sevk edecektir. İşte burada kredi notunuz düşecek ve kredi siciliniz lekelenecektir. Bu yüzden kredi notunu düşürmek istemiyorsanız kesinlikle borçlarınızı gününde ödeyeceksiniz.

Başvurulara Dikkat Edin

Bir diğer etken ve kimsenin fazla dikkat etmediği başvuru sayılarıdır. Tüketici bilinçsiz başvuru yaparak olumsuz sonuç alınan kredi ve ya kredi kartı başvurularında kredi notunun düştüğünü bilmez. Ayrıca sizin olumsuz olan başvuruların sizin sicilinizde en az 6 ay boyunca red başvuru olarak geçecektir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun başvuru sayınız fazla olursa kredi alamazsınız. Bu ikinci sebep olan gelişi güzel başvuruları yapmamaya özen gösterelim. Kredi notunuzu öğrenip başvuru yaparsanız sizin yararınıza olacaktır. Özellikle SMS ve internet üzerinden yapılan başvurular puanınız yetersiz olduğunda direk red olarak ekranlarda gözükecektir. Notunuzdan emin olmadan bu tarz başvurular yapmanızı önermiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?


Kefil Olurken Bir Daha Düşünün

Gelelim kimsenin dikkat etmediği asıl meseleye. Kredi notunuz çok güzel ve bir arkadaşınız geldi sizden kefil olmasını istedi. Sizde kıramadınız ve kefil oldunuz. Arkadaşınız  kredi ödemesini geciktirerek ödemeye başladı. İşte burada sizin ödemeleriniz ne kadar güzel olursa olsun o arkadaşınızın yüzünden kredi notunuz hep düşük kalacaktır. Bu yüzden kefil olduğunuz ve ya olacağınız kişilerin ödemelerini kontrol edebilirsiniz. Kefil olurken kendi sicilinizin bozulmasını istemiyorsanız emeklilere kefil olmayı tercih edin. Maaşlarından otomatik kesilecek kredileri sizin için sorun teşkil etmez. Siz ne kadar düzenli olursanız olun, kredi notunuz 1500 ve üzerinde bile olsa kefil olduğunuz kişi kanun takip olursa sizde leke alırsınız. Bu maddenin altını çiziyor ve en önemli etken olan kredi notunuzu düşüren en önemli sebep olarak işaretliyoruz.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edin!

Kredi kartı kullanımı kredi notunu etkileyen en büyük faktördür. Kredi kartınızı düzenli kullanıyorsanız kredi notunuz her zaman yüksek olacaktır. Bunun garantisini verebiliriz. Yalnız bu işlem için tek bir kredi kartı yetmiyor. En az iki tane kredi kartınız ve iki kredi kartıyla da alışveriş yapmanız gerekmektedir. Bu iki kartı kullanarak kredi notunuzu hızlı bir şekilde 90 gün içersinde yükseltebilirsiniz. Kredi kartıyla puan yükselteceğiniz gibi hızlı bir şekilde puan da düşürebilirsiniz. Özellikle kredi kartından nakit avans çekerek kredi notunuzu düşürürsünüz. Kredi kartını sadece alışverişler için kullanmalısınız. Bir de devamlı asgari tutarı ödüyorsanız banka sizi tespit ediyor ve kredi notunuza etki etmeye başlıyordur. Bu yüzden devamlı asgari tutar ödemeyin. Asgari tutarın en fazla 2 katını ödeyerek borcuna sadık müşteri profili çizebilirsiniz. Bu şekilde kredi notunuzda düşmeyecektir. Ayrıca kredi kartlarınızla taksitli alışveriş ve market alışverişi yapmayı unutmayın. Yapılan alışverişler kredi notunuzu yükseltecektir. Tabi ödeme günü borcunuzu ödemeniz kaydıyla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notum 0 (Sıfır), Kredi Alabilir Miyim?


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *