Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Notu Düzeltme
17 Kas, 2018 21:18 tarihinde eklendi

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Notu Düzeltme

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Notu Düzeltme

Kredi notunuz kredi sicilinizdeki finansal aktiveler sonucu tabiri caizse sizi bankalardaki temsili sayısal değerinizdir. Bankalarla başladığınız ilk finansal aktivitenizden bu zamana kadar çektiğiniz tüm kredileriniz, hesaplarınız, kredi kartlarınız, kredi kartlarınızın limitinden ne kadar borcunuz olduğuna, düzenli ödeyip ödemediğinize kadar tüm işlemlerin raporlandığı belgeye kredi sicili nedir.

Düzenli ödemeleriniz sizin notunuzu yükseltecekken, arka arkaya ödediniz asgari tutarlar bile sizin kredi notunuzu düşürecektir. Yani sizin kredi notunuzu kredi siciliniz belirler. Eğer yüksek bir kredi notuna sahipseniz ve belirlenen şartları yerine getirdiğiniz taktir de dilediğiniz miktarda krediye veya kredi kartına başvurduğunuzda onaylanacaktır. Fakat kredi notunuz düşükse ve kara listedeyseniz o zaman bankalar başvurunuzu reddedecektir. Kredi sicilimi nasıl temizlerim? Kredi notu nasıl düzeltirim diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kara Liste Nedir? Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Eğer bankaya olan borcunuzu size verilen aralıkta ödemediğinizde kredi notunuz düşmeye başlar ve 90 gün (3 ay) boyunca borcunuzu ödemezseniz hakkınızda yasal süreç başlatılır ve kara listeye girerseniz. Bu yüzden krediye başvurduğunuz zaman ödeyebileceğiniz miktarı hesaplayarak planlı bir başvuru yapmanızı öneririz.

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim?

Kredi Sicilinin bozulması kısa süreli gecikmeler sonucu olmayacaktır. Uzun bir süre gecikmeleriniz olması ve hakkınızda yasal işlem başlatılmasıyla gerçekleşecek bir süreçtir ve aynı şekilde kredi sicilinizi temizlemek de uzun bir zaman alacaktır. Bu yüzden ilk başta yapmanız gereken kredi sicilinizi bozmamaya özen göstermek. Eğer gecikmeleriniz varsa aşağıda bahsedilen tavsiyelere uymanızda fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bankalardan Kredi Çekemiyorum, Kredi Notum Düşük (Ne Yapmalıyım?)


Öncelikle yapmanız gereken kara listeye girmemek. Eğer kredi kartınız varsa ve o aylık borcunuzu tam olarak ödeyemiyorsanız asgari tutarını mutlaka ödeyin. Evet, arka arkaya asgari borç ödemek kredi notunuzu etkiler ama daha kötüsünü engellemek amacıyla bu süreçte yapmanız gereken artık borçlarınızı geciktirmemek. Eğer kredi çekip ve verilen miktarı ödeyemiyorsanız ilgili bankayla iletişimde olun ve sunacağı tüm yapılandırma ürünlerini değerlendirmeniz de fayda var. Buna ek olarak da kredi borcunuzun bir sonraki ödeme aralığında borcunuz için ödeme yaparak en azından sicilinize bir gecikme daha eklememiş olursunuz.

Kredi notunun kredi sicilinizin bir sonucu olduğunu bahsetmiştik. Siz kredi sicilinizi temizlerken kredi notunuz da paralel olarak düzelecektir. Birkaç ay düzenli ödeme yaptığınız da bile kredi notunuzda artış olacaktır.

Kara Listeye Girmekten Nasıl Kurtulurum? Kredi Sicilimi Temizleme

Her borcunuzu geciktirdiğiniz de kredi siciliniz bozulmaya başlar ve kredi notunuz düşer. Eğer bir borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz hakkınızda yasal işlem başlatılır ve kara listeye girerseniz ki bunun sonucunda da tüm bankalar yeni kredi veya kredi kartı için tüm başvurularınızı reddeder. Bu yüzden gecikmeleriniz varsa önce gecikmiş borçlarınızı kapatıp kara listeye girmeyi engelleyebilirsiniz. Örneğin Ocak ayına ait borcunuzu ödemediniz ve Şubat ayı borcunuz da geldi. Bu süreçte Ocak aydaki borcunuz 30 gün gecikmiş oldu. Borcunuzu hala ödemediniz ve Mart ayına ait borcunuz geldi. Bu süreçte Ocak ayına borcunuz 60 gün ve Şubat ayına ait borcunuz 30 gün gecikmiş oldu. Sizin bu süreçte yapmanız gereken şey Ocak ayına ait borcu ödeyerek 90 günlük sürece girmesini engellemek. Bu sayede hakkınızda yasal işlem başlatılmasını engellemiş olur ve kredi sicilinizi toparlamanız da fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Ayrıca kredinizi ödenmeyecek durumdaysanız bankalarla anlaşarak yapılandırma yapabilirsiniz. Bu durumu kredi kartınızda da yapabilirsiniz. Bu şekilde idari takibe girmeden borcunuzu yapılandırırsınız. Ancak yapılandırdığınız kredi taksitini de 90 gün içinde ödemezseniz kara listeye girmekten kurtulamazsınız.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *