Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
17 Kas, 2018 18:33 tarihinde eklendi

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Geleceğimizi garantiye almak, ileri dönemlerde ekonomik açıdan sıkıntıları azaltmak ve tabi ki de daha rahat bir hayat sürdürmek amacıyla yatırımlar yaparız ve yatırım girişiminde ilk önce aklımıza ev satın almak gelir. Elbette mantıklı adımlarla ve kararlarla ilerlediğinizde bir ev satın almak doğru bir tercihtir. Elbette ev satın almak o kadar da kolay bir iş değildir. Fakat, birçok faktöre göre (şehir, manzara, oda sayısı, merkezde olması gibi) ev fiyatları farklılık göstermekte ve dilediğiniz gibi size fayda sağlayacak bir ev bulduğunuzda tamamını veya bir kısmını karşılayabilecek maddi gücünüz olmayabilir. Bu süreçte aklımıza tabi ki de bankalardan alabileceğimiz krediler gelir. Peki ev için hangi krediye başvurulur? Mortgage kredisi nedir? Nasıl alınır? diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mortgage Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Mortgage Kredisi diğer bir adıyla İpotekli Konut Kredisi, satın alınacak olan malın ipotek edilmesi şartıyla verilen kredilerdir. Örneğin siz Mortgage Kredisiyle bir ev aldığınızda, bu ev ilgili banka tarafından ipotek edilir. Siz kredinizin tüm borçlarını bitirdiğiniz zaman evinizin üzerinden ipotek kalkar ve sonuç olarak eviniz hiçbir sıkıntı olmadan tamamiyle sizin mülkünüz olur.

2007 yılından önce Konut Kredisi ile Mortgage arasında farklar vardı, ama o tariften sonra konut kredisi yerini Mortgage Kredisine bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Konut Kredisi Faizleri 2019 (En Uygun Konut Kredisi)


Konut’un Değerinin Yüzde Kaçını Karşılar?

Öncellikle kredinizi almadan önce seçtiğiniz konutun değeri bankalar tarafından ekspertiz edilir. Konutun değeri belirlendikten sonra fiyatın %80i bu krediyle karşılanırken ilgili bankalar sizden geriye kalan %20’ini peşinat olarak ister. Örneğin 200 bin liralık ekspertiz değeri olan bir evin 160 bin lirasına kredi alabilirsiniz. Geriye kalan 40 bini bankaya teminat olarak vermek durumundasınız.

Mortgage Kredisini Neden Tercih Etmeliyim?

Mortgage ile kira öder gibi kredilerinizi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Uzun vadede düşük aylık ödeme imkânı sunmaktadır. Faiz konusuna gelince de Mortgage yasasında uygulanan faiz oranlarının farklılık gösterdiği belirtir. Bu faizler sabit, değişken ya da her ikisi de olabilir. Konut kredisi alabileceğiniz ilgili bankalar genel olarak kredi ödemeleri eşit taksitle ödeme planı sunmaktadır.

Mortgage Kredisine Herkes Başvurabilir mi?

Elbette, Mortgage kredisine herkes başvurabilir ama elbette bankalar başvuranların krediye uygun şartlara sahip olup olmadığına bakacaktır. Öncellikle belgelerinizin tam ve seçtiğiniz evin krediye uygun olması gerekmektedir. Ek olarak kredi notunuz göz önünde bulundurularak istediğiniz konutun kredisini karşılayabilecek bir geliriniz olup olmadığı ilgili bankalar tarafından kontrol edilir. Eğer tüm şartlara uygunsanız krediniz yüksek ihtimalle onaylanacaktır.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *