PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Alma Yöntemi
11 Kas, 2018 19:21 tarihinde eklendi

PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Alma Yöntemi

PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Alma Yöntemi

E-Devlet hizmeti artık hepimizin kullandığı bir online devlet hizmeti olmuştur. Tüm resmi işlemlerini bu platformu kullanarak yapmaktayız. Bu platformdan faydalanmak için e-devlet şifremizin olması gerekmektedir. Daha önce PTT’den kimliğinizi ve 2 TL ücretle alabildiğiniz bu şifre artık PTT’ye gitmeden de alınabilmektedir. Bunun için bankalar ile iletişime geçmeniz gerekir. Eğer sizde E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet şifresini PTT’ye gitmeden nasıl alırım? dite merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Artık PTT’ye gitmeden e-devlet şifresini alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Daha önceleri E-devlet şifrelerini sadece PTT şubelerine giderek alabiliyordunuz. PTT şubelerine gittiğinizde yetkili gişeye gidip 2 TL ücret ödedikten sonra şifrenizi alabiliyordunuz. Bu yöntemi yine kullanabilirsiniz. PTT şubelerinize kimliğinizle gidip e-devlet şifresi alabilirsiniz. Ancak gün içersin de yakınında PTT şubesi olmayan ve çalışan kişiler için online olarak banka aracılığı ile e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi aldınız ve şifrenizi unuttuysanız da artık PTT şubelerine gitmenize gerek yoktur. Başvurduğunuz cep telefonu numarası ayını ise cep telefonunuza şifre isteyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Siteye giriş yerinde şifremi unuttum seçeneğinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Ücreti Nedir?

PTT şubelerinden alacağınız şifrelerde kimliğinizi vererek 2 TL ücret ödedikten sonra şifrenizi alabilirsiniz. Şifreniz size bir zarf içinde verilecektir. Bu zarfı yırttığınızda şifrenizi görecek ve giriş işlemini bu şifre ile yapacaksınız. İlk girişinizde şifreniz değiştirmeniz istenecek ve gerçek e-devlet şifrenizi siz belirleyeceksiniz. Eğer daha sonra belirlediğiniz bu şifreyi unutursanız yine PTT şubelerine giderek 4 TL verip şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi alırken her hangi bir evrak ve ya kimlik fotokopisi vermeniz gerekmez. Sadece kimliğinizle bu işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi çok yüksek güvenlik katmanı ile korunarak sizin bütün bilgilerinizi saklamaktadır. Buradan bir çok işleminizi yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Garanti Bankası EFT Saatleri ve Bilgileri


Bankalardan E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden bir çok işlemi yapmaktayız. Bu işlemleri yaparken de e-devlet şifremizin olması gerekmektedir. PTT haricinde e-devlet şifresi almak istiyorsanız bankaların internet bankacılığını kullanmanız gerekmektedir. Son zamanlarda miras sorgulama sistemi ve soy ağacı sorgulama sistemiyle epeyce bir popüler olan uygulamanın girişleri için kesinlikle e-devlet şifresi gerekmektedir.

E-Devlet şifresini online almak istiyorsanız öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ana sayfada bulunan internet bankacılığı menüsüne girdikten sonra e-devlet şifrenizi oluşturabilirsiniz. Şifreniz kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak gelecektir. Hangi bankalar bu uygulamadan yararlanmaktadır diye merak ediyorsanız, Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Odeabank, İş Bankası, TEB, Yapı kredi bankası ve Ziraat Bankası üzerinden e-devlet ekranına geçiş yapabilir ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E-Devlet hizmetini kullanarak şu işlemlerden faydalanabilirsiniz: Adli Sicil Kaydı Sorgulama, Adli Sicil Kaydı Doğrulama, Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gelir Testi Sonucu Sorgulama, IMEI Sorgulama, Mobil Hat Sorgulama, Numara Taşıma Sorgulama, Araç Sorgulama, Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama, Sürücü Belgesi İptal Bilgisi Sorgulama, Vergi Borcu Sorgulama, OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama, OGS İhlal Bilgileri Sorgulama, OGS Hesap Detayı Sorgulama, Açık Öğretim Ortaokulu Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama, Açık Öğretim Ortaokulu Öğrenci Durum Belgesi Doğrulama, Askerlik Durum Belgesi İşlemleri, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, Askerlik Durum Belgesi Doğrulama, 4A Hizmetleri, 4A Banka ve Adres Değişikliği, 4A Emekli Aylığı Kesintileri, 4A Emekli Aylık Bilgisi, 4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama, 4A Emeklilik Kaydı, 4A Emekli Ödeme Bilgileri, 4A Hizmet Dökümü, 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama, 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti, 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama, 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama, 4B Hizmetleri, Miras Sorgulama, Soy ağacı sorgulama, Sinema destek başvuruları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bankaların Güncel EFT Gönderim Saatleri Bilgileri


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *