Sahte Parayı Anlamanın En Önemli Yolları (Detaylı Anlatım)
22 Eki, 2018 16:11 tarihinde eklendi

Sahte Parayı Anlamanın En Önemli Yolları (Detaylı Anlatım)

Sahte Parayı Anlamanın En Önemli Yolları (Detaylı Anlatım)

Sahte parayı anlamanın bir çok yolu mevcuttur. Sahte parayı anlamanın yollarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilir ve sahte paranın elinize geçmesini engelleyebilirsiniz. Banknotlar ne yazık ki günümüzde merdiven altı ve yasa dışı yollarla da üretilebilmektedir. Bu durum karşılığında teknolojinin de gelişmesiyle neredeyse bire bir para basım işlemleri olmaktadır. Bu yüzden aldığımız paralara dikkat etmeli ve sahte parayı nasıl ayırt edebileceğimizi öğrenmeliyiz.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Teknolojinin gelişmesiyle neredeyse ayırt etmekte zorlanacağımız bir çok sahte para piyasada dolaşmaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılara verilen bu paraları hepimiz aslında kolayca nasıl sahte olduğunu öğrenebiliriz. Sahte paraların yaygınlaşmaması için her ülkede bu konuyla ilgilenen emniyet güçleri vardır. Her ne kadar denetimli olursa olsun kötü insanlar için engel değildir. Özellikle yaptıkları sahte para makinalarıyla kendi paralarını üreterek bu paralarla alışveriş yapan bir çok kişi vardır. Ayırt edilemeyecek kalitede basılan paralarla da vatandaşlarımız mağdur edilmektedir.

Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır. Kısaca TL diye yazılan bu paranın sahte olup olmadığını ayırt edebilmeniz için toplamda 12 güvenlik özelliği mevcuttur. Bu özelliklerden 10 tanesi maddeler halinde görülürken kalan 2’si UV ışınları yardımı ile anlaşılabilmektedir. Sahte para basan kişiler bu ayrıntıları es geçerek paranın görüntüsüne önem vererek hızlı bir şekilde alışveriş yapmaktadırlar. Sizde paranın kalitesine inanarak sahte olup olmadığına bakmadan cebinize atarsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi 2019

Sahte Paranı Anlamanın 12 Yolu Vardır.

Paranın sahteliğini anlamanız için 12 özellik göz önünde bulundurularak anlaşılabilmektedir. Bu bilgi Merkez Bankası tarafından açıklanmıştır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır.

 • Kabartma Baskı
 • Gizli Görüntü
 • Holografik Şerit Folyo
 • Renk Değiştiren Şerit
 • Emniyet Şeridi
 • Filigran
 • Bütünleşik Görüntü
 • Mikro Yazı
 • Paralar Arasındaki Boyut Farkı
 • Renklendirilmiş Banknot Kağıdı
 • UV Işınları


Bu özelliklere uymayan banknotlar sahte banknotlardır. Mesela para basma makinaları ile yapılan paralarda kabartma baskı yoktur. Gerçek paraların ön yüzündeki farklı noktalarda kabartma baskılar vardır. Bu para basma makinalarında yapılamamaktadır. Ayrıca gizli görüntü özelliği olan paralar da gerçek paralardır. Parayı kaldırdığınızda sağ tarafta Atatürk portresi görüyorsanız paranız sahte değildir. Tabi yine diğer özelliklerini de kontrol etmelisiniz.

Sahte paralara verilecek bir diğer örnekte emniyet şeridi olmayan paralardır. Emniyet şeridi parada gömülü olarak yer almaktadır. Üzerinde kupür değeri ile TL yazısı olması gerekir. Banknot ışığa ve ya güneşe tuttuğunuzda iki tarafından da görülebilmektedir. Bu özelliği taşımayan para da sahte paradır.

UV Işınları ile Sahte Parayı Anlama Yöntemi

Paranın sahte olduğunu UV ışınları ile de anlayabilirsiniz. Gerçek parada belli olmayan kılcal lifler mevcut bulunmaktadır. Bu lifler UV ışınları aldığında mavi ve kırmızı renkte görünmektedir. Sahte paralarda bu lifler yoktur ve UV ışığına tuttuğunuzda hiçbir renk almayacaktır. Özellikle bakkal ve marketlerde bu UV ışınları ile para sahteliğini kontrol ettiklerini görebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2019 En Yeni Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlan

UV Işınlarında 5 ve 10 TL için mavi , 20 ve 50 TL için kırmızı, 100-200 TL için sarı renkte parlama görülmektedir. Ayrıca Atatürk portresi üzerinde kupür değeri ve TL ibaresi kırmızı renk parlama verir. Bu özelliklerin olmadığı paralar sahtedir.

Banknotlar Arası Boyut ve Renk Farkı

Banknotlar arasında boyut farkları vardır. Farklı değerdeki 6 banknot’un 6 farklı boyutu vardır. Bu boyutları hesaplarken paranın uzun kenarlarında 6 mm kısa kenarlarında ise iki gruplar haline 4 mm fark bulunmaktadır. Ayrıca banknotların renkleri de farklıdır. Para basım aşamasında banknotlar beyaz kağıda basılmamaktadır. Paranın hakim renginin tonunda açık renkte kağıt kullanılarak basım işlemi yapılmaktadır. Eğer elinize aldığınız paranın dış rengi beyaz ise bu paranın sahteliğinden şüphe etmelisiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *