Taşıt (Araba) Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
10 Mar, 2019 16:26 tarihinde eklendi

Taşıt (Araba) Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşıt (Araba) Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşıt Kredisi, bankaların müşterilerine sunduğu cazip ödeme ve faiz oranlarıyla kişinin hayalindeki arabayı almasına yarayan bir kredi çeşididir. Taşıt Kredisi kullandığınızda aldığınız taşıta rehin konur. Bu taşıt borcu bitesiye kadar bankanın rehininde kalır. Borcunu bitirdikten sonra borçsuz bir şekilde arabanız artık tamamen size ait olur.

Taşıt Kredisi, Araba kredisi ve ya Araç kredisi olarak da adlandırılır. Hayalinizdeki otomobili almanız için bankaların size sunduğu Taşıt Kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bankalar ortak olarak müşterilerinde bir takım şartları oluşturduktan sonra kredi vermektedirler. Peki bu taşıt kredisini çekerken nelere dikkat etmelisiniz ve ya bankalar sizler için nasıl şartlar istemektedir bunları araştırdık.

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Taşıt kredisi ile alacağınız bir arabanın bankanın kredilendirmesi için ilk olarak aracın sıfır ve ya ikinci el olmasına dikkat etmeliyiz. Sıfır KM olan araçlara tüm bankalar kasko değerinin yüzde 75-80 arasında kredi vermektedir. İkinci el araçlarda ise bankaların hepsi aynı yaş oranına kredi vermemektedir. 10 yaşına kadar kredi veren bankalarda vardır bunu 4 yaşa indiren bankalarda vardır. Bunları En Kolay Araba Kredisi Veren Bankalar makalemizden öğrenebilirsiniz.

Dediğimiz gibi kredi alırken eğer ikinci el araba alıyorsanız bankanın kredi verme yaşına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıfır KM araçlarda ise öyle bir sorun yoktur. İstediğiniz bankadan hangi faiz oranları size uygunsa kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca Sıfır KM alacağınız arabanın anlaşmış olduğu finans kuruluşları vardır ve araba kredisi verirken ilk tercihinizin onlardan yana olmasını size tavsiye ederiz. Çünkü özel bankalar evrak,kefil, ayrıca kredi notunuza bakarak size kredi vermektedir. Otomobil firmasının anlaşmış olduğu finans firmaları da kredi notunuza ve gelir durumuna bakacaklar ama bankalar gibi size zorluk çıkartmayacaklardır. Ayrıca finans şirketleri özel kampanyalar yaparak uyguladıkları %0 faizli ve uzun vadeli kredi seçenekleri ile araç sahibi olmak isteyenler için oldukça cazip teklifler sunmaktadır.  Bu kampanyaları takip edip size en uygun zamanı bulup araç sahibi olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Taşıt Kredisi 2019 (Sıfır Km, İkinci El Araba)

Sıfır KM Araç Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır KM araç alırken dikkat etmeniz gerekenler ise, size verecekleri sözleşmeyi bütün detaylarına varıncaya kadar okuyun. Sözleşme uzun diye okumamazlık yapmayın, unutmayın ki size uygun olmayan bir şeyi size imzalatma hakkına kimse sahip değildir. İkinci dikkat etmeniz gereken ise ödeme süresinde ekstra masraflarla karşılaşmayacağınızdan iyice emin olun. Ayrıca kredi vadelerini iyice inceleyin ve arada balon ödeme olmadığını kontrol edin. Bazı müşterilerimiz okumadan imzaladıkları sözleşmelerde her sene için balon ödemeyi kabul ettiklerini söylemektedirler. Sizin eğer böyle bir teklifiniz yoksa kredi ödeme tablosuna iyice bakın. Her ay aynı miktarı ödemeye özen gösterin.Bankalardan Taşıt Kredisi çekebilmeniz için öncelikli şartı 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca belgelenebilir bir gelir belgesi olması gerekmektedir. 65 yaşını doldurmuş kişiler özel bankalardan taşıt kredisi alamazlar. Ancak emekli olan kişiler emekli aylıklarını aldıkları bankalardan taşıt kredisi başvurusu yapabilirler. Kredi başvurusu yaptığınız zaman ister Taşıt Kredisi olsun , ister ihtiyaç kredisi olsun isterse de konut kredisi olsun bankalar kredi verirken ilk dikkat ettikleri olay kredi notu’nuzdur. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alma durumu olumsuzdur. Bankalar kredi vermek için müşterinin daha önceki banka çalışmalarına bakarak kredi vermektedir. Bu sebeple kredi alırken kredi notunuzu öğrendikten sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi notunuz 1100 ve üzerinde ise kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi notunuzu findeks.com sitesinden ve ya çalıştığınız bankanın internet bankacılığı şubesini kullanarak ufak bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İşçilere Kredi Veren Bankalar Listesi

Kredi Notunuz Düşük İse Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Tıklayınız. 

TC ile Kredi notunu öğrenmek için Tıklayınız

İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Etmemiz Gerekenler

İkinci el araç alımlarında dikkat etmeniz gerekenler ise alacağınız aracın yaşı olmalıdır. Bankalar her yaştan arabaya kredi vermemektedir. İkinci el araç kredisi için sadece bankalar hizmet vermektedir. Bankaların da kendi çalışma koşullarına göre arabanın yaşı değişiklik gösterebilir. Yalnız 15 yaşındaki bir araca araç kredisi vermezler. Eğer kredi notunuz uygun ise bu krediyi ihtiyaç kredisi olarak alabilirsiniz. Belirli bir geliriniz var ve teminatınız varsa ayrıca kredi notunuzda banka kredibilitesine uygunsa taşıt kredisi almanız için bir sebep yoktur. İkinci el araçlarda aracın kasko değeri üzerinden %70-80 arası kredilendirilmektedir. Geri kalan kısmını ise teminat olarak bankaya vermektesinizdir.

Taşıt Kredisi ile aldığını araçlar, müşteri bankaya kredi borcunu bitiresiye kadar banka tarafından ipotek alınmaktadır. Banka kredisi bitmeden aracı satamazsınız. Borcunu kapatarak satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Elinize para geçtiğinde ara ödeme yapabileceğiniz gibi borcu peşin olarak da istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Kasko Sigortası Hakkında

Son olarak da Taşıt kredisi çekerken bankaların size uyguladığı Kasko seçeneklerini iyi inceleyeniz. Kasko’yu bankanız yaptırmak isteyecek ve buna şart koşacaklardır. Ama unutmayın ki böyle bir kural yoktur. Siz isterseniz başka yerden kasko fiyatı alıp arabanızı istediğiniz yerden kasko yaptırabilirsiniz. Yaptıracağınız kasko fiyatlarını karşılaştırın. Belki de bankanın vereceği kasko fiyatı sizin için daha cazip gelecektir. Sadece söylemek istediğimiz kasko yaptırmak zorunlu gibi sözlere asla inanmayınız. Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta çeşididir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Bankasından 100.000 TL 48 Ay Araba Kredisi 2018


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *