Temassız Ödeme Kredi Kartı Nedir? Limiti Var mı?
21 Kas, 2018 16:19 tarihinde eklendi

Temassız Ödeme Kredi Kartı Nedir? Limiti Var mı?

Temassız Ödeme Kredi Kartı Nedir? Limiti Var mı?

Son zamanlarda tüm harcamalarımızı kredi veya banka kartlarıyla yapmayı tercih ederiz. Küçük veya büyük her türlü harcama da kullanabildiğimiz kartlarımızla işlem yapabilmek için kart şifrelerimizi girmek zorundayız. Ama özellikle son zamanlarda sıklıkla kullanılan bankaların sunduğu bir ürün olan Temassız Kart özelliği ile belli bir limite kadar kredi kartlarımızdan kolayca, şifresiz alışverişimizi gerçekleştirebiliriz. Artık her 3 karttan 1’i temassız ödeme özelliği taşıyor. Temassız Ödeme Kredi Kartı Nedir? Limiti Var mı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilir ve bu konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Temassız Ödeme Nedir?

Bankaların sunduğu bir ürün olan “Temassız Ödeme” daha hızlı ve pratik bir şekilde harcama yapabilmenizi sağlar. En basit tanımı ile eğer harcamalarınızı kart ile yapacaksanız temassız ödeme sayesinde kartınız pos cihazına değmeden ödeme alınır. Böylece pos cihazınızın kartınızı okumasını, tutarın girilmesini ve sizin şifreyi girmeniz gibi süreçleri atlayıp direkt olarak pratik bir şekilde ödemiş olursunuz.

Nasıl Temassız Ödeme Yapılır?

Temassız Kart ile işlem yapabilmeniz için öncellikle kartınızın bu özelliği taşıması gerekir. Eğer kartınızın üzerinde temassız dalga işareti var ise kartınızla temassız ödeme yapabilirsiniz demektir.Temassız ödeme yapmanın en büyük avantajlarından biri de kartınızı elinizden bırakmak zorunda değilsiniz. Harcamalarınızı temassız ödeme ile gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece kartınızı pos cihazınıza (en az 1 cm) yaklaştırmak. Bu da kartınızı daha güvenli tutabilmek için alınmış bir tedbir ve böylece kartınız çantanızda veya cebinizde iken ödeme alınmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekerim?

Banka Kartlarında da Temassız Ödeme Var mı?

Kredi kartlarının yanında banka kartlarında da temassız özelliği sunuluyor. Bunun için banka kartı alırken temassız özellikli kart isteyebilirsiniz. Artık bir çok alışverişinizi temassız kart kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Temassız Kart İşlem Limiti Var mı?

Artık çoğu banka müşterisi kartının temassız özelliği taşımasına özen gösterirken temassız ödeme kabul eden yerlerin sayısı da bu talebe göre artış gösterdi. Daha kolay ve pratik bir şekilde işlem yapabilmenizi sağlayan temassız işlem özelliğinin elbette kullanıcıları için belirlediği bir limit var.

Temassız Kart İşlem Limiti 1 Mart 2018’den önce 50 TL ’idi ama bu kadar talep edilmesi sonucu temassız işlem limiti 90 TL ‘ye çıkarıldı. Temassız kart limiti 90 liradır.

Temassız Ödeme Özelliği Açık Değilse

Temassız ödeme ile küçük harcamalarınızı pratik ve hızlı bir şekilde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Eğer temassız özelliği olan bir kartınız varsa ve temassız özelliği açık değilse; o zaman yapmanız gereken ilgili bankayla iletişime geçmeniz gerekiyor. Dilerseniz şubeye giderek dilerseniz de internet bankacılığı veya SMS yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *