Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Madde
12 Kas, 2018 19:09 tarihinde eklendi

Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Madde

Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Madde

Kendimizi veya sevdiklerimizi düşünerek gelecekte herhangi bir durumda elimizin altında olması veya ileride ekonomik olarak sıkıntı yaşamamak için yatırımlara başvururuz. Bu yatırımlar ya hesaplar üzerinden vadeli veya vadesiz mevduatlarla ya da altın hesapları şeklinde olur. İhtiyaçlarınızı ve yatırım için ayırabileceğiniz miktarı belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken önemli tavsiyeleri 7 Maddede sıralayabiliriz. Bu yazımızı yatırım yapmak isteyen kişilerde okuyabilirler. Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz  gereken 7 Önemli Madde şunlardır:

Kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmak sağlıklı bir girişim değildir. Ani kararlarla bilgi sahibi olmadan sırf kısa sürede yüksek kazanç elde etmek için yaptığınız yatırımlar çok risklidir. Bu yüzden yatırım yapacağınız alanı iyi tanımanız hangi yolları ne kadar sürede ilerleyeceğinize yardımcı olur. Bu sayede ne kadar kazanç elde edebileceğiniz hakkında da bilgi sahibi olmuş olursunuz.

  • Yatırım Şirketini Araştırın

Yukarıda belirttiğimiz gibi ani kararlarla yatırım yapmak yanlıştır. İlgili olacağınız şirketleri yatırım yapmadan önce araştırma yapın ve bu şirketlerin güvenilir olduğundan emin olun. İlgili olacağınız şirketlerin veya bankaların Sermaye Piyasası Kurulu yetkisi ve denetimi altında olmasına dikkat edin.

  • Yatırım için Sınırlarınızı Belirleyin

İhtiyaçlarınızı ve yatırım için ayırabileceğiniz miktarı belirlemekle başlayın. Birçok yatırım yöntemi vardır. Bunlar vadeli veya vadesiz mevduat hesapları olabilir ya da forex, bitcoin gibi bir döviz merkezli yatırımlar da olabilir.

  • Riskleri DüşününEğer bir yatırım girişiminden bahsediyorsanız bu işlem için her türlü riski göze almalısınız. Ekonomi her zaman stabil ilerlemediği için iniş çıkışlar olarak beklediğinizin altında veya kayıp durumlarıyla bile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ani kararlardan kaçınmanız gerektiğini en başta da belirttik. Alanında uzman kişilerin yardımıyla gerçekleştireceğiniz yatırımlar daha sağlıklı olacaktır. İhtiyaç ve miktar belirlemesinden sonra ne kadarlık bir kısmı riske alabileceğinizi de yatırımınıza göre belirleyin. Bono ve tahvil gibi değişken değerlere sahip yatırım araçlarına direkt yatırım yapmayı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine bu araçların içinde bulunduğu ilgili yatırım fonlarına yatırım yapabilmek daha sağlıklıdır.

  • Bir Şirket yerine Birden Fazla Şirketle Yatırım

Tek bir yatırım şirketine güvenip tek hamlelik bir risk almak yerine farklı güvenebileceğiniz ilgili yatırım şirketleriyle yapacağınız işlemlerle aldığınız riski biraz daha azaltmış olursunuz. Bu sayede acil bir maddi ihtiyacınız olduğunda diğer yatırımınızı bozmadan diğerinden istediğiniz ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

  • Şirketlerle Yaptığınız Sözleşmelere Dikkat Edin

Bir yatırım yaparak büyük bir risk göze aldığınızı ve yatırım şirketi güvenliği hakkında bahsetmiştik. Bu süreçte ne olursa olsun yatırım sürecine imzalayacağınız belge, form ve sözleşmeleri çok dikkatli okumanız gerekir. Aksi takdir de istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda bu dikkat etmediğiniz bir maddenin sonucu olarak büyük bir kayıp yaşayabilirsiniz. Sözleşmede geçen tüm parasal işlemlere (ücret, komisyon veya kesinti gibi) dikkat edin.

  • Ani Kararlar Vermeyin.

Ekonomik iniş çıkışların asla stabil olmasını beklemeyin. Sürekli dalgalanmalar olması bir ihtimal dahilindedir. Bu yüzden bu süreçte ani kararlar verip yatırımınızı riske atmayın. Belli bir süre zarfında gerçekleşecek bir işlem olduğu için her gün tekrarlamanız mantıklı değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Halkbank EFT Saatleri Bilgileri (2018-2019)

Yukarıda sizlere yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir onları söyledik. Umarım size faydalı bir yazı olmuştur. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada bizi paylaşabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *