Yoksul Öğrencilere Devlet Tarafından SED Yardımı
25 Ara, 2018 14:30 tarihinde eklendi

Yoksul Öğrencilere Devlet Tarafından SED Yardımı

Yoksul Öğrencilere Devlet Tarafından SED Yardımı

Devlet tarafından verilen desteklerden bir tanesi de SED yardımıdır. SED uzun adıyla Sosyal Ekonomik destek yardımı demektir. Bu yardımı alabilmeniz için başvuru şartlarına uygun biri olmanız gerekmektedir. Devlet tarafından yoksul aileler için verilen bu yardımdan öğrenciler faydalanabilmektedir. Okul ihtiyaçları için bu yardıma başvuran yoksul aileler okuyan öğrencilerin ihtiyaçları için devletten hibe destek alabilirler. SED okuyan tüm yoksul öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılanması için verilen bir yardım parasıdır. Bugün sizlere yoksul öğrencilere verilen Sed yardımı hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve uygun kişiyseniz başvurunuzu yaparak yardım hak talebi edebilirsiniz.

Sosyal Ekonomik Desteğin Hedefleri

Bu destek maddi destek, rehberlik hizmetleri, yardımların verimli şekilde yapılması, yardım yapan kuruluşların kendi aralarında koordinasyon sağlaması, korunmaya muhtaç çocukların ve gençlerin bir bütçe sağlanarak ihtiyaçlarının giderilmesi, ekonomik destek sağlanması, destek talebinde bulunan kişilerin engelleri olmaması durumunda meslek edinme kurslarına yönlendirilecek ilerde bir meslek sahibi olmalarının sağlanması, sağlık problemi olan çocuklara öncelik verilmesi, bu destek sayesinde ailelerinin yanında kalmalarının sağlanması, maddi durum yüzünden okuyamayan çocukları ve gençleri okullarına dönmelerini sağlanması için verilmektedir. Sizde SED yardımı alarak bu destekten faydalanabilirsiniz. Sed Yardımı hazine ve maliye bakanlığınca belirlenen memur maaşlarının katsayıları ile belirlenmektedir.

Buna göre okul öncesi çocuklar %50 ilköğretim devam eden çocuklar %75, orta öğretime devam eden çocuklar %80 oranında maddi destek sağlanacaktır. Ayrıca orta öğretim okula devam etmeyenler %50 oranında yardım alırken yüksek öğretim gören yoksul ailelerin çocukları ise %90 civarında bir destek sağlanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası ATM Para Çekme ve Yatırma Limitleri


SED Bütçesinden Kimler Faydalanabilir ?

Eğer bu desteğe başvuru yapacaksanız bu desteğin kimlere verileceğini de iyi bilmeniz gerekmektedir. Sosyal hizmetler kuruluşunda bulunan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanına dönen çocuklar bu yardım parasından faydalanabilirler. Hayati tehlikesi olan ve ameliyat geçirecek biriyse kendisinin ve ailede bakmakla yükümlü olduğu kimse varsa bu ailelerin çocuklarına da bu destek verilecektir. Vefat eden ailelerin çocukları da bu destekten faydalanmaktadır. İş meslek kurslarına devam eden ve yaşı dolduğu halde hala aile yanında olan ve bir iş sahibi olamayan çocuklara da bu destek verilmektedir.

Bu destekten faydalanmak istiyorsanız şu evrakları bulundurmanız gerekmektedir.

  • Kimlik Belgesi
  • Öğrenci Belgesi
  • Sağlık Raporu
  • İş ve Meslek kursu başvurusu evrakları
  • Diğer evraklar( Kurum gerek gördüğünde isteyecektir.)

Bu evraklarla birlikte il ve ilçelerde bulunan aile, çalışma ve sosyal hizmetler müdürlüklerine ve ya sosyal hizmet merkez müdürlerine müracaat edebilirsiniz. Başvuru yapıldığı zaman müdürlükte görevli olan uzmanlar ile bir görüşme yapılacaktır. Eğer görüşme neticesinde sizin bu desteği almanız uygun görülürse başvuran kişiye SED dosyası açılmaktadır. Daha sonra başvuran kişinin sosyal ve ekonomik açıdan bir araştırması yapılacaktır. Bu araştırma sonucu da olumlu geçerse çocukların desteklenmesi uygun görülecek ve işlemler başlayacaktır.

Diğer Önemli Bilgiler

Öncelikle bilmeniz gereken bu yardım parası bir maaş değildir. Çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için verilen bir yardım parasıdır. Başvuru sahibi 6 ay boyunca izlenecektir. Ayrıca alınan bu destekler kesinlikle haczedilemez. Bu yardımı alan öğrencilere resmi gazetede yayınlanan SED yönetmeliği kapsamında hizmet verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Eşimin Borcu Yüzünden Bankalar Kredi Vermiyor

Milli eğitim bakanlığı ile Aile,Çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının ortak bir çalışması da ülkemizin 4 bir yanındaki gençlere maddi destek verilmesidir. Bunun için vakıflar, zengin iş adamları, futbolcular, sanatçılar ve zengin olan bir çok vatandaşımız destek vermektedir. SED haricinde de yardım almak istiyorsanız illerde bulunan büyükşehir belediye başkanlıklarına, ilçe belediyelerine, halk eğitim müdürlükleri ne başvuru yaparak yardım parası talep edebilirsiniz. Bu yardım paraları 2019 yılında da devam edecektir.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *