Araç Sorgulama 2019 (Plaka Sorgulama İşlemi)
25 Mar, 2019 22:26 tarihinde eklendi

Araç Sorgulama 2019 (Plaka Sorgulama İşlemi)

Araç Sorgulama 2019 (Plaka Sorgulama İşlemi)

Araç sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Sizde eğer araç sorgulama veya plaka ile araç sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Genel olarak ikinci el araba almak isteyen kişiler internet üzerinden hızlı bir şekilde alacakları aracın sorgulamasını yaparlar ve aracın üzerindeki tüm sıkıntıları görebilirler. Sizde eğer ikinci el araç alımı yapacaksanız muhakkak araç sorgulama işlemi yapmalısınız. Araç sorgulama işlemleri devletin verdiği e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. E-devlet şifreniz var ise, internet üzerinden web sayfasına girerek veya e-devlet mobil uygulamasını indirerek sorgu işini yapabilirsiniz. Şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler verelim.

Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız sadece e-devlete bağlı kalmayabilirsiniz. Plaka sorgulama işlemini 4 farklı şekilde yapabilirsiniz.

  • E-devlet üzerinden araç sorgulama
  • SMS ile araç sorgulama
  • EGM İnternet sitesi üzerinden araç sorgulama
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden araç sorgulama

Verdiğimiz bu seçeneklerden en çok tercih edileni tabi ki de e-devlet sistemidir. Devletin tüm işlerini yapabileceğiniz e-devlet üzerinden araç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerini bitirdikten sonra, vatandaşlar almak istedikleri aracın kasko değerlerine bakabilirler ve aracın çalıntı olup olmadığını kontrol edebilirler. Ayrıca hasar kaydı ve KM durumu da bu sorgulama işleminden sonra öğrenilebilir. Sorgulama esnasında arabanın rengini, markasını, modelini, tescil birimini ve hak mahrumiyeti olup olmadığını da görebilirsiniz. Eğer ikinci el araç alacaksanız muhakkak sorgulama işlemini yapmanızı öneririz. Sorgulama işlemlerini de kendiniz bire bir yapınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ? ( Detaylı Anlatım )

E-Devlet Sistemi İle Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da söylediğimiz gibi bir aracı sorgulama işlemi için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Araç sorgulama yapmak istiyorsanız aracın plakasını almalısınız. www.turkiye.gov.tr adresine girerek veya mobil uygulamasına girerek e-hizmetler menüsüne geliniz. Burada Emniyet Genel Müdürlüğü Menüsü açılacaktır. Menüde “ARAÇ PLAKA SORGULAMA” yazısını göreceksiniz ve sizden istenilen bilgileri girerek sorgulama işlemini başlatacaksınız. Bu şekilde aracın tüm sıkıntılarını ve özelliklerini görebilirsiniz.

SMS İle Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer yanınızda internet yok ve hızlı bir şekilde araç sorgulaması yapmak istiyorsanız cep telefonunuzdan mesaj atarak kolay bir şekilde sorgu yapabilirsiniz. Aracın PLAKA’sını yazdıktan sonra 5664’e mesaj göndermeniz gerekmektedir. Örnek olarak vericek olursak 35ksk43 olarak yazılmalıdır. Bu işlemin ücretlendirmesi ise şu şekildedir.  • Turkcell operatörlerinden plaka sorgulama işlemi 7 TL ücret karşılığında yapılmaktadır.
  • Vodafone operatörlerinden plaka sorgulama işlemi 7 TL ücret karşılığında yapılmaktadır.
  • Türk Telekom operatörlerinden araç plaka sorgu işlemi 7 TL ücret karşışığında yapılmaktadır.

Eğer cep telefonunuzda 7 TL lira yoksa sorgulama işlemini yapamazsınız. Bu sorgulama işleminde aracın üzerinde haciz var mı yok mu, son muayenede kaç km’de olduğu, hasar kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Araç Sorgulama İşlemi

İnternet üzerinden sigorta bilgi ve gözetim merkezi sitesine girerek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. www.sbm.gov.tr adresinde giriş yaptıktan sonra sorgulamalar ve online işlemler menüsüne girerek araç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinde de aracın tüm üzerinde olan hacizlerini, en son km’sini, hasar kaydı olup olmadığını, rengini ve tüm bilgilerini bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Denizbank EFT Saatleri ve Bilgileri 2019

EGM ile Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde araç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. www.egm.gov.tr adresine girdikten sonra “Trafik cezası sorgulama ve Otopark sorgulama” menüsüne girerek sizden istenilen bilgileri girerek sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Direk emniyet genel müdürlüğü üzerinden verilen bu bilgiler aracın üzerindeki tüm hacizleri ve kazaları anında size söyleyecektir. Ayrıca internet üzerinden araç sorgulaması yapamıyorsanız emniyet genel müdürlüklerine giderek araç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Yapmak

Plakalardan arabanın üzerine olan ceza sorgulama işlemi yapılmaktadır. Trafik içinde ceza uygulamasına giren araç sürücüleri online olarak plaka üzerinde ceza var mı yok mu öğrenebiliyorlar. Plaka üzerinden ceza sorgulama işlemini e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz ve TCkimlik numaranızı girdikten Trafik Cezası sorgulama bölümüne girebilir ve sorgu işlemini kolayca yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerine giderek e-devlet hizmet şifresini kimliğinizle alabilirsiniz. PTT e-devlet şifresi almak için 2 TL ücret alınacaktır. Kimliğinizde muhakkak yanınızda olması gerekmektedir.

Ayrıca EGM internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama işlemi yapabilir ve ödeme işlemlerini de yapabilirsiniz. “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” Yazısı ile karşılaşırsanız adınıza tescilli yazılmış bir trafik cezası bulunmadığını öğrenebilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *