Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 7 Neden
5 Nis, 2019 10:03 tarihinde eklendi

Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 7 Neden

Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 7 Neden

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) : 18 yaşını tamamlamış her bireyin faydalanabileceği Bireysel Emeklilik bireylerin çalıştıkları dönemde gelirin bir kısmını yatırarak emeklilik dönemlerinde de mevcut yaşam standartlarınızı devam ettirebilmeleri için kurulmuş bir sistemdir. Peki huzurlu ve ekonomik sıkıntılardan uzak bir emeklilik için gerçekten Bireysel Emeklilik Sistemi iyi bir fırsat mı? Peki BES geleceğiniz için neden iyi? İşte bu soruların cevaplarını aşağıda sizin için derledik. Yazımızı okuyarak bireysel emeklilik sistemine girmek için 7 neden’i öğrenebilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emeklilik durumunuz geldiği zaman ek bir iş veya gelir kaynağınız yoksa sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bağlanacak olan maaşınız şu anki hayat standartlarınızı devam ettirebilmek için çok fazla yeterli olmayacak. Özellikle zaman ilerledikçe ihtiyaçlarımız da bu süreçte elbette artacak. Bu yüzden BES ile yapacağınız yatırım ileride size bir ek gelir olarak geri dönecek. İster toplu bir şekilde isterse düzenleyeceğiniz plana göre birikiminizi geri elde edebilirsiniz. Şunu bilmek de fayda vardır ki 18 yaşını geçsin her birey BES’e başvurabilir ve ne kadar erken başlarsanız birikimlerinizde o kadar çok olup geleceğinizi hatta ailenizin geleceğini bile güvende tutmuş olursunuz.

  • Devlet Katkısı

BES’ne yatırdığınız her katkı payının %25’i kadar bir tutar devlet tarafından hesabınıza devlet katkısı olarak eklenir. Devlet Katkısı olarak yatırılan bu tutar ilgili dönemin yıllık brüt asgari ücret tutarının %25’i ile sınırlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? Faydaları Nelerdir?


  • Ödemeye Ara Verme Hakkı

Ekonomik olarak maddi sıkıntılarınız olduğu dönemlerde ödemeye dilerseniz ara vermeniz mümkündür. Bu sistemde sizi ödemeye zorlayacak bir kurum veya ilgili kişilerle karşılaşmayacaksınız. Bu sistem sadece sizin geleceğiniz için bir kumbara. Ayrıca unutmamak lazımdır ki ödeme planını da siz kendi durumunuza göre seçip karar verebilirsiniz.

  • Uzman Kişilerle Yönetim ve Hizmet

Siz BES sürecine adım attıktan sonra yatırım fonlarınızı yöneten uzmanların profesyonel fon yöneticileri olacağını unutmayın. Sizinle bu süreçte ilgilenecek olan kişilerin – aracıların da alanında uzman kişiler olacaktır. Bu yüzden BES sistemi size her konuda güvenli bir ortam sunmaktadır.

  • Güvenlilik

Yukarıdaki maddenin kilit kelimesinden devam edecek olursak BES ile tamamen güvendesiniz. BES’in her bir alanı denetim altında olup Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından ilgili şirketler günlük olarak işlemleri izlenir. Sadece EGM ile kalmayıp şirketin faaliyetleri aynı zamanda Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenir.

  • Emeklilik Şirketleri arası Aktarım

Bireysel Emekliliğinizi başlattığınız şirketi dilerseniz ileri ki dönemlerde değiştirme imkânınız vardır. Bunun için başladığınız şirkette 2 yıl boyunca kalmanız gerekmektedir. 2 yıldan sonra dilediğiniz başka bir şirkete geçebilirsiniz.

  • Birikiminizi Takip İmkânı

BES için başvurduğumuz şirketin aplikasyonunu telefonunuza indirerek dilediğiniz gibi kısa bir sürede bakıp kontrol edebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de birikimlerinizi görmeniz mümkündür.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *