Ekonomist Nedir? Nasıl Ekonomist Olunur?
11 Nis, 2019 23:55 tarihinde eklendi

Ekonomist Nedir? Nasıl Ekonomist Olunur?

Ekonomist Nedir? Nasıl Ekonomist Olunur?

Son zamanlarda teknolojinin çok geliştiğini görmekteyiz. Bu gelişim yüzünden dünya üzerinde üretimin ve pazarlamanın önüne geçilmiştir. Bu yüzden teknolojinin gelişiyle sanal pazarlar bir hayli fazla olmaktadır. Ekonomistlik geleceğe yönelik düşünen ve gelecekte en iyi işler arasında yer alacak bir meslek olacaktır. Eğer sizde ekonomist olmak istiyorsanız ve ekonomistin ne iş yaptığını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Ayrıca ekonomist olmak için hangi üniversite mezunu olmak gerektiğini de bu yazımızda paylaşmış bulunmaktayız. Geleceğin en güzel işlerinden bir tanesi olarak ilk sırada yer alan Ekonomist hakkında bilgiler şunlardır.

Ekonomist Nedir?

Kaynakların azalmasından sonra kullanılan ihtiyaçların en uygun şekilde karşılayan, azalan kaynakların analizini yapan, insani ihtiyaçların hangileri ile eldeki kaynaklar kullanılarak karşılanmasını belirleyen ve bu işleri tam profesyonel şekilde takip edip yöneten kişilere Ekonomist denir. Ekonomistlerin tek bir görevi yoktur. Bir çok görev özellikleri olan kişilerdir. Üst düzey akademik, sosyoloji, hukuk, iktisat ve istatistik gibi bilgileri olması gerekmektedir. Ayrıca sayısal düşünebilen ve iyi analiz yapabilen kişiler ekonomist olmaktadır. Yapılacak araştırmalarda konuyu iyice inceleyip geliştirebilme özelliği olması gerekmektedir. Meraklı, İş birliği içinde çalışmalarını yürüten ve iletişim gücünün kuvvetli olması Ekonomistin en büyük özelliklerinden belli başlı olanlarıdır. Ekonomistlere verilecek görevler çalıştıkları kurumlara göre değişebilmektedir. Hammadde ve insan gücü gibi kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlamaya çalışırlar ve bu kaynakların yüksek verim alabilmeleri için çalışma sağlamaktadırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  IPARD Kredisi 2019 (Başvuru Şartları)


Ekonomist Ne İş Yapar ?

Eğer ekonomist olmak istiyor ve ekonomistlerin ne iş yaptıklarını merak ediyorsanız, ekonomistlerin işinin çalıştıkları kurumlara göre değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekmektedir. Çalıştığı kurumda üretilen malların karını ve satış fiyatını belirleyen kişilerdir. Kurumda maliyet hesaplamalarını ekonomistler belirlemektedir. Bağlı bulundukları iş piyasalarını devamlı inceleyerek yeni gelişmelerden anında haber olmaları gerekmektedir. Hangi iş gücünün ne ihtiyacı olduğu analizini de yapmaları gerekmektedir. Ekonomistler devamlı para piyasalarını takip ederler. Piyasalarda meydana gelen düşüşleri hemen öğrenmeli ve çıkışa geçen ürünlerden haberdar olmaları gerekmektedir. Enflasyonu takip ederek alım satım gücünü öğrenmeleri gerekmektedir.

Ekonomistlerin çalışma ortamı büro tarzı ofis içinde olmaktadır. Kamu sektörlerinde ve ya özel sektörlerde iş imkanı bulabilirsiniz. Ekonomist olanlar eğer yabancı dil bilirlerse iş bulma imkanları daha çok olmaktadır. Mesleğin bilgilerini iyi biliyor ve ileri derecede yabancı dil biliyorsanız iş bulmak için sıkıntı yaşamazsınız.

Ekonomist Nasıl Olunur?

Ekomomist olmanız için 4 yıllık üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. İktisadi ve Bilimler Fakültesi mezunu, Siyasal bilgiler fakültesi mezunu ve ya İktisat ve ya ekonomi bölümlerinden bir tanesinden mezun olursanız Ekonomist olabilirsiniz. Başka bir bölümü bitirip de ekonomist olamazsınız. Ekonomistler ilk başladıklarından itibaren 1.800 TL maaşla başlamaktadırlar. Kamu dairelerinde uzun yıllar ekonomist olursanız 20.000 TL’ye kadar maaş alabilirsiniz. Tabi bu mesleğinizi iyi yapmanız ve çok tecrübeli olursanız verilecek bir maaştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yoksul Öğrencilere Devlet Tarafından SED Yardımı


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *