Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin % Kaçına Kadar Kredi
14 Ağu, 2019 10:01 tarihinde eklendi

Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin % Kaçına Kadar Kredi

Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin % Kaçına Kadar Kredi

Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk bilmesi gereken konu bankalar konut kredisini evin ekspertiz değerine göre vermekte olduğudur. Yani sizin evi kaç paraya aldığınız değilde, bankanın vereceği ekspertiz raporu krediye etkendir. Bu oluşan ekspertiz raporununda hepsine kredi verilmemektedir. Yasal olarak getirilen sınır ekspertiz değerinin belli bir yüzdeliği karşılığında kredi verilmektedir. Şimdi sizlere Konut kredisi ekspertiz değerinin % kaçına kadar kredi adlı yazımızı paylaşıp bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Konut Kredisi Ekspertiz Nedir?

Konut kredilerinde alacağınız eve kredi onayınızı aldıktan sonra banka tarafından eksper gönderilmektedir. Bu gönderilen eksperle banka sizin evinize değer biçecektir. Bu yüzden şunu unutmayın ki aldığınız evin fiyatı sadece size özeldir. Banka ekspertiz değeri daha düşük ve ya daha yüksek çıkabilmektedir. Bu ekspertiz raporu geldiğinde bankadan sadece değerin %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. 100 bin lira eksper değeri olan bir eve 80, 200 bin lira olan eve 160, 300 bin olan eve ise 240 bin lira kredi kullanabilirsiniz. Bu krediyi kullanırken bankalardan 120 ay vade ile ödeme tablosu oluşturabilirsiniz. Yani konumuzun cevabı bankalar %80’ine kadar konut kredisi vermektedir. Siz evi 100 bin liraya alırsınız ama ekspertiz değer 90 bin lira çıkarsa bu 90 bin üzerinden işlem göreceksiniz demektir. Bunun için aldığınız evin ekspertiz değerini önceden araştırmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Halkbank Enflasyona Endeksli Konut Kredisi


Konut kredilerinde geriye kalan %20’lik kısmı ve tapu masraflarını siz ödeyeceksiniz. %20’lik kısmı bazı bankalar teminat olarak istemektedirler. Bankanın sizin adınıza ait açtığı hesaba bu parayı yatırarak %20’lik kısmı bankaya göstermiş olursunuz. Daha sonra kredi işleminiz tamamlandığında evi alacağınız kişinin hesabına para aktarılır ve ev sahibi olursunuz. Düşük gelen ekspertiz değerlerinde itiraz etme ve ya tekrardan ekspertiz isteme hakkına sahipsiniz. Eğer tekrar ekspertiz isterseniz yine bu eksperin ücretini ödemelisiniz. Eğer sadece itiraz ederseniz bazı eksper şirketleri zor durumda kalan müşteriler için 5000 lira daha arttırım yapabilmektedir. Aldığınız evle eksper arasında büyük fark varsa tekrardan bir ekspertiz isteme hakkına sahipsiniz.

İpotekli Kredide Bu İşlem Nasıl Oluyor?

Konut kredisi değilde ipotek karşılığı kredi almak istiyorsanız ve bireysel müşteriyseniz ekspertiz değerinin %50sine kadar kredi alabilirsiniz. Eğer ticari müşteriyseniz %75 ve hatta %80’ine kadar çıkan bankalar vardır. Yani teminat karşılığı kredilerde muhakkak ekspertiz raporu ön planda olmaktadır. Bankaların gönderdiği ekspertizlerin ücretini müşteri peşin ödemektedir. Krediden vazgeçtiniz ve ya krediniz evinizin krediye uygun olmadığından dolayı red olursa bu ücreti geri alamayacaksınız. Bu yüzden başvurmadan önce evinizin krediye uygun olup olmadığını takip edebilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *