Kredi Notu Nedir? Kredi Notunuz Kaç Olmak Zorunda? (Kredi Puanı Nedir?)
3 Tem, 2019 0:05 tarihinde eklendi

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunuz Kaç Olmak Zorunda? (Kredi Puanı Nedir?)

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunuz Kaç Olmak Zorunda? (Kredi Puanı Nedir?)

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunuz Kaç Olmak Zorunda? Bankaya gittiğiniz zaman size kredi notu ve ya kredi puanı kelimesini sıkça duymaktasınız. Peki nedir Kredi notu? Kredi notu, sizin bankalardan kredi veya kredi kartı ürünlerini kullanabilmeniz için geçmiş dönem banka çalışmalarınıza göre puan veren Kredi Kayıt Bürosunun (KKB) vatandaşlara verdiği puandır. Bankalar size kredi notunuz üzerinden kredi verir ve kredi notunuza göre faiz uygulaması yapmaktadır. Türkiye’de olan tüm TC vatandaşlarının kredi notu vardır. Bu kredi notu 0(sıfır)’dan başlar ve 1900’e kadar devam eder. Kredi çekmeniz için kredi notunuz çok önemlidir. Bankalar ile aranızda bir köprü olan kredi notunun yüksek olması durumunda kredi ve ya kredi kartı çıkartabilirsiniz. Önceki ödemelerinize göre verilen bu puan 5 dilimde anlatılmıştır.

 • 0-699 arası kredi notunuz var ise, En Riskli Grupta yer almaktasınız. Bu durumda hemen kredi notunuzu yükseltmeye bakınız. Eğer kredi ve ya kredi kartı kullanmak istiyorsanız bu puanın biraz daha üzerine çıkmanız gereklidir.
 • 700 – 1099 arası kredi notunuz var ise, Orta Riskli Grupta yer almaktasınız. Bu durumda da kredi kullanmanız bazı bankalar tarafından olumlu karşılanmayacaktır. Diğer ödeme performanslarınıza göre kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Ödeme performansınız düşük ise bir an önce düzeltip, kredi notunuzu yükseltiniz.
 • 1100 – 1499 arası kredi notunuz var ise, Az Riskli Grupta yer almaktasınız. Bu puana sahip kişiler kredi başvurusunda bulunabilirler. Gelir belgelerine ve çalışma sürelerine göre kredi verilebilir. Eğer Az riskli gruptan çıkmak ve puanınızı daha da yükseltmek istiyorsanız çektiğiniz kredileri ve ya aldığınız kredi kartlarını düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
 • 1500 – 1699 arası kredi notunuz var ise, İyi Müşteri Grubundasınız demektir. İstediğiniz bankadan kredi çekebilir, kredi kartı alabilirsiniz demektir. Kredi notunuz iyi olduğu için kredi başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok bankaya başvuru yapmamanızdır. KKB ekranı bu başvuruları gördüğü zaman sizin kredi notunuzu düşürebilir ve kredi çekmek için güzel olan puanınızı harcayabilirsiniz. Önemli olan bilinçli başvurulardır.
 • 1700 – 1900 arası kredi notunuz var ise, Çok İyi Müşteri grubundasınız demektir. Bu puanda olan müşteriler istediği bankadan kredi çeker ve üst limidi yüksek olan kredi kartı alabilirler. Bu müşteriler bankalara özel faiz oranlarından yararlanabilirler. En iyi puan sistemindedirler.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Öncelikle şunu söylemek isteriz. Eğer hiç bir bankayla kredi ve ya kredi kartı alışverişi yapmadıysanız bu sizin için olumsuz bir etkendir ve bankalardan kredi almanız çok zordur. Çünkü bu durumda kredi notunuz ”0” olarak değerlendirilecek ve sizin puan yapmanız için kredi kartı vermek isteyeceklerdir. Bankayla hiç çalışmamış biri ile daha önce kredi ve kredi kartı kullanmış kişi ve ayrıca bunların ödemelerini düzenli yapmış ise bu durumda kredi notu bir olmaz. Banka sizden önceki banka çalışmalarınıza bakarak değerlendirme yapar ve ona göre size limit oluşturur. Bazı bankalar 1100-1200 kredi notu olanlara bile kredi vermezken bazı bankalar ise 1000 civarı kredi notu olan bankalara bazen kefilli bazen kefilsiz kredi vermektedir. Burada da tek bakılan şey, daha önceki ödemeleriniz ve bankaya olan sadakatinizdir. Ama eğer sıkıntısız bir kredi çekmek istiyorsanız Kredi notunuz 1400 ve üzerindeyse kredi başvurusu yapabilir ve kendinize uygun krediyi çekebilirsiniz.Kredi Notuna Etki Eden Faktörler

Kredi notunuz devamlı düşüyorsa ve siz ödemelerinizi aksatmadığınızı düşünüyorsanız bu işte başka bilmediğiniz şeyler olabilir. Örneğin ilk etken bilinçsiz yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları. Ülkemizde her reklamda bir kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu için reklamlar dönmektedir. Sizlerde bu ürünlere ihtiyacınız olduğu için, reklamları görür görmez SMS ile başvuru yapıyor ve kredi notunuzu düşürüyorsunuz. Bu gibi durumlarda kredi puanımızı öğrenerek başvuru yapmalı ve yoğun çalışan bankalardan başvuru yapmalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri (Önemli Bilgiler)

Bir başka örnek ise kredi kartınıza gelen ekstrede kartınızın devamlı asgari ücretini ödüyorsanız bu da kredi notunuza olumsuz etki getirir. Eğer bütün ekstreyi ödeyemiyorsanız asgari ücretin iki katını ödemeye gayret gösterin. Devamlı asgari ücreti ödemek kredi notunu düşürür. Bir de kredi kartınızdan alışveriş yapmayı ihmal etmeyin. Taksitli alışveriş olsun, market alışverişi olsun kredi kartınızdan yapıp onları gününde öderseniz kredi notunuz hızlı bir şekilde artacaktır. Kredi kartından çekilen avanslarda kredi notuna olumsuz etkidedir.

Kredi Puanım Sıfır ”0” Ne Yapmalıyım?

Daha önce hiç bir bankayla çalışmadınız ve kredi ve ya kredi kartı alamıyorsanız sıfır puandasınız demektir. Kredi notu sıfır olan müşterilere bazı bankalar olumlu bakmaz bazı bankalar ise kefil desteği ve sizin çalışma sürenize göre ufak miktarlarda (5000 civarı) kredi verebilirler. Bu sizin için yeni bir kredi çalışmasına sebep olur. Eğer bu şekilde de kredi alamıyorsanız nakit karşılığı kredi ve ya kredi kartı kullanarak kendinize kredi notu oluşturabilirsiniz. Nakit karşılığı kredi almak için en yakın banka şubesine giderek bilgi alabilir kendi paranızla kredi çekip, daha sonra çekeceğiniz yüksek miktarlardaki krediler için kredi notu oluşturabilirsiniz.

Puanımı Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu internet sitesi üzerinden findeks.com sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu siteye girdiğinizde bilgilerinizi doğru girip, ufak bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bir başka kredi notunuzu öğrenmek için de bankaları kullanabilirsiniz. Kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin puanınızı başvuru yaptığınız bankacıdan öğrenebilir, ona göre önlemler alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notum 0 (Sıfır), Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Notuna Bakan Firmalar

 • Bankalar
 • Anlaşmalı Beyaz Eşya Firmaları
 • Oto Kiralama Şirketleri
 • Vadeli Konut Satanlar
 • Senetle Mobilya Satanlar
 • Senetle Araba Satanlar

Bu firmalar belirli bir ücret karşılığında KKB ekranı satın almışlardır. Bazı bankaların internet bankacılığı hizmetini kullanarak da belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Önemli Not: Kredi Notunuzun Hızlı Düşmemesi için lütfen bilinçli başvuru yapın. Bankaların internet sitelerindeki kampanyalı kredi ve kredi kartı başvuruları yapın.

Yukarıda sizlere kredi notu hakkında bilgiler verdik. Kredi notu hakkında sormak istediğiniz soru ve görüşleriniz varsa yazımızın altına yorum bırakabilirsiniz. Diğer kredi notu ile ilgili makaleler için Kredi Notu Kategorisi bölümüne gidebilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *