Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekerim?
19 Kas, 2018 11:53 tarihinde eklendi

Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekerim?

Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekerim?

Günümüzde artık herkesin bir veya birden fazla kredi kartı vardır. Sunduğu avantajlar sayesinde oldukça fazla talep görülen kredi kartları planlı bir şekilde kullanıldığı sürece aylık ödeme konusunda oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Taksitli ödeme, ödemeyi daha sonra başlatma gibi avantajlar sunan kredi kartları aynı zamanda nakit avans çekme gibi bir seçeneği de kart sahiplerine sunulur. Peki nakit avans nedir ve nasıl çekilir?

Nakit Avans Nedir?

Nakit Avans kullandığınız kredi kartından nakit olarak para çekme işlemine denir. Nakit Çekim diye de bilinen bu işlemi isterseniz ATM’lerden isterseniz de ilgili bankaların şubelerine giderek çekebilirsiniz. Bu işlem bir nevi kredi çekmekle aynıdır. Yani siz nakit avans çektiğiniz zaman çektiğiniz tutar kredi kartı borcunuza ekstra olarak taksitlenir ve yüksek bir faiz ücretine de tabii tutulursunuz.

Elbette her bankanın nakit avans limiti aynı değildir. Şubeden ve ATM’den çekilen tutarlar da farklılık gösterir. Çünkü siz ATM’den nakit avans çektiğinizde bile ilgili bankanın belirlediği günlük limit işlemi devreye girer.Nakit Avansı Geri Nasıl Öderim?

Nakit Avans çektiğinizde yine her bankanın taksitlendirme imkânı aynı olmayabilir. Ama genellikle çoğu banka çektiğiniz nakit avansı 6-9 ay arasında taksitlendirme imkânı sunar. Elbette ne kadar çok takside bölerseniz, ödeyeceğiniz tutar da ona göre artış gösterir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nakit avansların geri ödemesinde yüksek faiz ücretleri bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Vakıfbank Kredi Kartı Başvurusu (Anında World Kart)

Kredi Kartı Nakit Avans İmkanını Neden Kapatır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) düzenlemiş olduğunu kanuna göre eğer kredi kartı borcunuzun 1 yıl içerisinde 3 kere %50’nin altında öderseniz ilgili banka sizin kredi kartsızınızdaki nakit avans imkânı geri çekilir. Dikkat edilmesi gereken unsur kredi kartınızın o aya ait olan tüm borcunun %50si ödenmesi gerekiyor. Eğer siz sadece asgari tutarı bile ödemiş olsanız ilgili banka yine kredi kartınızın nakit avansını kapatır.

Kapatılan Nakit Avans işlemi Tekrar Açılır Mı?

Siz 1 yıl içerisinde 3 kere üst üste kartınızın o ayki dönem borcunun %50sini ödemediğiniz taktir de kredi kartınız nakit avansa kapatılır. Eğer kredi kartınızın tekrardan nakit avansa açılmasını istiyorsanız o zaman yapmanız gereken kredi kartınıza ait tüm borcu ödemeniz gerekir. Siz tüm borcu ödediğiniz zaman, ilgili banka sizin kredi kartınızı tekrardan nakit avansa açar. Eğer tekrardan yukarıda belirttiğimiz gibi nakit avans için istenilen tutarı ödemediğinizde kartınız tekrardan nakit avansa kapatılacaktır.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *