Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar? (Güncel 2019)
26 Mar, 2019 15:57 tarihinde eklendi

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar? (Güncel 2019)

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar? (Güncel 2019)

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar? SGK primi yatmayanlar için uygulanan muayene ücretleri 2019 yılı itibari ile güncellenmiştir. Bildiğiniz gibi eğer bir işte çalışıyorsak, hastanelere gittiğimiz zaman bize öncelik tanınır ve tüm masraflarımızı sigortamız ödemektedir. Bu devlet hastaneleri için geçerli bir uygulamadır. Özel hastanelerden de sigortalı olma durumunuzda daha düşük muayene ücreti ödeyebilirsiniz. Sigortası olmayan vatandaşlar ise belirli bir ücret karşılığında devlet hastanesinde muayene olabilirler. Muayene harici başka tahlil vs. gibi şeylerde yaptırırsanız bu ücretlerde daha sonra size yansıtılacaktır. Şimdi sizlere sigortasız olanlar için muayene ücretleri ne kadar olur bunun hakkında bilgiler verelim.

Sigortasız Hasta Hastaneye Gitmeden Önce Ne Yapmalı?

  • Hasta öncelikle randevu almalıdır.
  • Randevu almak için 182’yi arayabilir veya internet sitesi üzerinden randevu işlemi yapabilirsiniz. Hangi bölümde tedavi olacaksanız saat ve gün olarak belirleyiniz ve ona göre randevu alınız.
  • Eğer aldığınız tarih ve saat’i kaçırırsanız muayene için tekrardan sıra almanız gerekmektedir. Sıranız geçince hakkınız sizden sonrasındaki kişiye geçecektir.
  • Devlet hastanesine gittikten sonra paralı hasta girişinden giriş yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. 2019 yılı itibari ile Devlet hastanelerinde en az 50 TL’lik bir muayene ücreti alınmaktadır. Bu ücreti hastanenin paralı hasta bölümünden veznelere yatırmanız gerekmektedir. Yatırma işlemi bittikten sonra muayene olabilirsiniz.
  • Acil durumunuz var ve acil girişi yaptırdıysanız bazı durumlarda ücret ödemezsiniz. Acilde sigorta şartı aranmamaktadır.
  • Devlet hastanesinde randevu aldığınız zaman randevu saatinden yarım saat önce gidiniz ve giriş işlemlerinizi yapınız. Eğer sigortanız var ise 15 dakika önce giderek giriş yaptırabilirsiniz. Sigortasız kişiler ise ödeme yapmadıkları taktirde sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ING Bank EFT Saatleri ve Bilgileri 2019


Sigortası Olmayanlar Ne Yapmalı?

Bir iş yerinde çalışmıyorsanız, emeklilik yaşınızı bekliyorsanız işsizlik maaşına başvuru yapabilir ve işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz. Eğer bir iş yerinde çalışmıyor ve durumunuz iyi ise isteğe bağlı sigortalılık ödemesi yaptırarak size ve ailenize sağlık hizmeti getirebilirsiniz. Eğer durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin kaymakamlığına giderek Genel Sağlık Sigortası kapsamında yardım istediğinizi belirtebilirsiniz. Sosyal ve Yardımlaşma derneği vakfına giderek durumunuzu anlatabilir ve sigorta başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada size gelir testi yapılacak ve daha sonra devlet destekli SGK ödemeniz yaptırılacaktır. Genel sağlık sigortası almaya hak kazanırsanız ufak bir miktar para ödemesi yaparak işlemi başlatabilirsiniz. Detaylı bilgi için en yakın Kaymakamlık binasından bilgi alabilirsiniz.

18 Yaş Altı Muayene Ücretleri

Eğer sigortanız yok ise çocuklarınızı 18 yaşına kadar devlet ücretsiz olarak devlet hastanelerinde muayene etmektedir. 18 yaş altı kişilerden muayene ücreti alınmamaktadır. Sigortamız yok ve hastaneye gitmeye korkuyorsanız çocuklarınız için ücretsiz muayene yaptırabilirsiniz. 18 yaşından büyükler için ise sigortasız muayene ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir. Tahlil ve benzeri durumlarda bu ücret artabilir. Özel hastanelerde ise hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Özel hastanelerde bu fiyatın 2 katından daha fazla muayene ücreti ödeyebilirsiniz. Hastaneye gitmeden önce telefon ile sormanız mümkündür.

Sigortalı Olan Kişilerin Muayene Ücretleri Nedir?

Sigortalı olan vatandaşlarımız için ise muayene ücretsiz olarak bilinse de ilk eczaneden ilaç alımlarınızda 8 TL ile 15 TL arasında bir ücret ödemektesiniz. Bu sizin muayene ücretinizdir. İlaç alırken karşınıza çıkacaktır. Hastaneye gittiğiniz zaman bu ücreti ödemezsiniz. Özel hastanelerden de size özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. 30 TL ile 100 TL arasında muayene ücreti ile özel hastanelerde de tedavi olma imkanından faydalanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  TC Kimlik İle Bankadan Para Çekme İşlemi 2019


Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *