Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?(Bebek Bakım Parası)
29 Ara, 2018 14:19 tarihinde eklendi

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?(Bebek Bakım Parası)

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır?(Bebek Bakım Parası)

Torun bakma maaşı 2017 yılından itibaren yürürlüğe girmiş bir projedir. Bu projede doğum yapan annelerin tekrardan çalışmaya devam edebilmeleri için anane ve ya babaannelerine çocukların bakımını vererek başvuru yapılan bir yardım parasıdır. Bu öneri öncelikle iş adamları tarafından sunulmuş ve bakanlık onayından geçerek oldukça beğenilmişti. Tam olarak çalışma bitmese de temek olarak bu konu hakkında son aşamalara gelinmiştir. Bugünkü konumuzda sizlere torun maaşı nasıl alınır? Şartları nelerdir? Bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizde torun bakma maaşı almak istiyorsanız yazımızı okuyabilir ve bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte detaylar.

Devletten Torun Bakma Maaşı

Devlet tarafından verilecek bu maaşa şu an için başvuru yapabilirsiniz. Ama henüz resmi gazetede onayı geçmediği için başvurular askıda beklemektedir. Proje başlar başlamaz tüm başvuruları değerlendirecekler ve ihtiyaç sahiplerine bu maaşı bağlayacaklardır. Anane ve ya babaannelere özel olan bu maaşı başka biri başvuru yapamaz. Bu proje doğum yapan annelerin tamamen iş hayatından kopmaması için yapılan bir uygulamadır.

Torun Bakma Maaşı Ne Kadar Olacak?

Bu maaşı alabilmeniz için başvuru yapmanız gerekecektir. Başvuru sonunda bakanlık onayından geçen ailelere bu para verilecek ve torun bakım desteği olarak her ay maaş bağlanacaktır. İlk olarak 1000 aileye bu hizmet verilecek ve beğenilmesi durumunda bu limit artacaktır. Torun bakma desteği olarak da geçen bu projeden yararlanmak isteyen anane ve babaannelerin maddi geliri düşük olması gerekmektedir. Bu araştırma sonucu uygun görülen  kişiler maaşa bağlanacaktır. Bakanlığın belirlediği torun bakma maaşı aylık olarak 425 TL ödenecektir. Bu maaş 12 boyunca alınacak ve hiçbir şekilde kesintiye uğramayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ziraat Bankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme İşlemi

Torun Bakma Maaşı İçin Gerekli Şartlar

Her yardım desteği gibi bu yardım parasından da faydalanmak için bakanlığın belirlediği bir çok şart vardır. Bu destek parasını alabilmek için bu şartlara uygun olmanız gerekmektedir. En önemli şartlardan bir tanesi de bakılacak olan çocuğun 3 yaşını doldurmamış olmasıdır. 3 yaşının üzerindeki çocuklara torun bakma parası verilmeyecektir. Ayrıca şu şartlar da olmazsa olmazıdır. • TC Vatandaşı olmak, Belirli bir ikametgah adresine sahip olmak
 • Çocuk ve aile aynı evde olacak ve çocuğa bakacak olan kişinin de aynı şehirde olması gerekmektedir.
 • Doğum yapan annenin 18 yaşını geçmiş olması
 • Annenin SGK’ya en az 365 gün yani 1 sene prim ödemesi olması gerekir. Ayrıca bebek bakım desteği alındığı zaman işten ayrılmaması gerekir.
 • Annenin  8 haftalık doğum sonrası iznini geçirmiş olması ve desteğe başvurduğunda çalışıyor olması gerekir.
 • Ailenin sahip olduğu gelirin bakanlığın belirlediği üst sınır geliri aşmaması gerekir.
 • Ailenin işvereninin akrabalık derecesi olmaması gerekir.
 • Çocuğa bakacak büyükannelerin fiziksel sağlık sorunu olmaması ve sağlığının iyi olması gerekmesi gerekir.
 • 65 yaşına kadar olan büyük anneler için her hangi bir evrak gerekmezken 65 yaşından büyükler için sağlık raporu alınması şartı vardır.
 • Anne ve babanın gelirinin maksimum 3 asgari ücret olması ve bu ücreti geçmemesi gerekir.
 • Annenin geriye dönük 1 yıldır sigortası olması ve aktif olması gerekir.
 • Çocuğa bakan başka birinin olmaması ve ya çocuğa bakan paralı birinin olmaması gerekir.

Yukarıdaki bu şartları yerine getiren kişiler başvurularını yapabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Faturalı Hatta Kredi Veren Operatörler (Detaylı Anlatım 2019)

Torun Bakma Parası Başvurusu

Bu paraya başvurmak istiyorsanız torun bakım parası başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Öncelikle çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının internet adresi olan www.csgb.gov.tr adresine girerek buradan başvurunuzu doldurabilirsiniz. Ayrıca bölgenizdeki İŞKUR şubelerine ve ya SGK hizmeti veren yerlere başvuru yapabilirler. Eğer başvurunuz onaylanırsa PTT üzerinden her ay belirlenen maaşı çekeceksiniz. Her ay düzenli bir şekilde PTT matikleri kullanarak da maaşınızı çekebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken son bir durumda yaşadığınız şehirdir. Bu bakım parası için öncelikle pilot bölgeler belirlenmiştir. Eğer sizde İzmir, Bursa, Ankara, İstanbul, Konya, Tekirdağ, Sakarya, Gaziantep, Antalya ve Kayseri şehirlerinde ikamet ediyorsanız bu torun bakma parası ve ya bir diğer adıyla bebek bakım parası başvurusunu yapabilirsiniz.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *