Eşimin Borcu Yüzünden Bankalar Kredi Vermiyor
17 Mar, 2019 19:56 tarihinde eklendi

Eşimin Borcu Yüzünden Bankalar Kredi Vermiyor

Eşimin Borcu Yüzünden Bankalar Kredi Vermiyor

Bankalardan kredi almak için başvuru yaptığınızda eğer evliyseniz eşinizin siciline de bakmaktadırlar. Bunu her bankanın yaptığını söyleyemeyiz ama yapan bankalar vardır. Eğer eşinizin sicili kötü ve avukatlık bir durum varsa bu sizin kredi almanıza engel olacaktır. Çünkü sorgulama esnasında banka ekranına uyarı gelecektir. Bu uyarıyı dikkate alan bankalar size de eşiniz yüzünden kredi kullandırmazlar. Bugün sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Eğer eşimin borcu yüzünden bankalar bana kredi vermiyor diyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Eşimin Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum

Nakit ihtiyaçlarınız için bankalara kredi başvurusu yaparak finansal destek isteriz. Bu başvuru sonucunda da banka bizi değerlendirmeye alır. Değerlendirme de ilk önce kendi kredimizin olumlu ve ya olumsuz olma durumuna bakmaktadır. Kredi sicilimiz olumluysa daha sonra ayrıntılara inilmektedir. İş bilgisi, ikametgah adresi ve eş durumu. İşte bu durumlarda eş durumuna bakan bankalar eğer eşinizin sicili bozuksa onaylanan kredinizi redde düşürebilmektedirler. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor. Eğer eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyorsanız şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Benim Kredi Sicilim İyi Ama Kredi Alamıyorum

Eşinizden ayrı olarak çalışıyor olabilir ve banka kredi kartları kullanıyor olabilirsiniz. Kredi notunuz yüksek ve kredi sicilinizde de hiç bir olumsuzluk olmayabilir. Oturduğunuz yerden sms kredi başvurusu yaparak tüm bankalardan yüksek miktarlarda onay alabilirsiniz. Buraya kadar her şey güzel. Bankaya gittiğinizde kredi girişi yapıldığında bankanın ekranına eşinizin sicili kötüyse bir uyarı gelmektedir. Eşinizin banka kredi notu düşük, ödemeleri kötü, bankalardan icralık olmuş olabilir. Bu yüzden banka size kredi verirken öncelikle bir duraksar ve bu gecikme sebeplerini sorar. Eğer icralık durum varsa soru sormadan kredinizi red yapabilir. Tabi bunun da bir yöntemi vardır. Eğer bankalardan kredi almak istiyorsanız vereceğimiz detaylar ile başvuru yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnternetten Alışverişin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Eşim Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Bankadan kullanılan kredi ve kredi ürünlerini 90 gün içersin de ödemezseniz bankalar sizi idari takibe atar ve kredinizi avukata verir. Bu süreden sonra bankalardan avukatlık olduğunuzdan bankaların kara listesine de merhaba demiş olabilirsiniz. Eşinizin eğer böyle bir durumu varsa bu durum sizi çok zorlayacaktır. Bundan sonraki kredi çalışmalarınızda direk etkisi olacak ve bir daha kredi alamama riskiyle karşılaşacaksınız. Bankaya gittiğinizde onaylı kredinizi eğer eş yüzünden reddeyorlarsa 1.nedeni eşinizin sicil durumudur. Eşinizin gecikmeleri varsa onu belki bir şekilde aşabilirsiniz. Gidip borçlarını yatırıp ekrandan düşürdükten sonra tekrardan kredi için banka şubesiyle görüşebilirsiniz. Ama icralık bir durum varsa hem eşinize hem de size kredi çıkma olasılığı sıfırdır.

Nasıl Kredi Çekerim ?

Eşiniz üzerinden krediniz olumsuz sonuçlandıysa iyi bir kredi notu olan bir kefil ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kefil ile kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankalar sizin eş durumunuza bakmayacaktır. Krediyi onaylatıp kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer üzerinize kayıtlı gayrimenkul varsa bankadan ipotek karşılığı kredi alabilirsiniz. Bankalardan ipotekli kredi aldığınızda 48 ay vade ile evinizin değerinin %50’sine kadar kredi çekebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde başka türlü kredi çekemeyebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Her banka bu eş durumuna katılmamaktadır. Garanti Bankası, İng Bank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi bankası ve İş Bankası bu durum üzerinde çok duran bankalardır. Diğer bankalar eğer krediye ihtiyacı varsa bu durumu göz ardı edebilirler. Ama yine de sizin banka başvurusuna giderken tedbirli olmanızda fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Akbank Cebe Havale Nasıl Yapılır? (Detaylı)

Eşimle Ortak Kredimiz Var Sorun Olur mu?

Eşinizle birlikte ortak bir konut,taşıt ve ya ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Eğer eşinizle beraber bu krediyi ödemezseniz sizin de siciliniz bozulacaktır. Bankalardan kredi almak istiyorsanız banka borçlarınızı gününde ödemelisiniz. Eğer 90 gün üzeri borçlarını ödemezseniz krediniz avukata düşecek ve avukat tarafından çalıştığınız maaşınıza icra gelecektir. Yasal olarak avukatlar maaşınızın %25’ini borcunuza karşılık almaktadır. Borcunuz bittikten sonra maaş hacizi durdurulur.Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

 1. Aylin

  Oldukça aydınlatıcı bilgi olmuş teşekkürler

  • access_time 31 Oca 2019, 15:02
  • Cevapla
  • admin

   Teşekkür ederiz.

   • access_time 31 Oca 2019, 15:10
   • Cevapla